Hipokrácia kimaxolva: Ciucă azért támadja Ciolacut, mert mindketten egyformák
2024. 10. 16. 17:58:27
Amit osztású Ciucă bemutat ezekben a hetekben, az túlmegy minden romániai közállapottól elvárt és megszokott hiperhipokrita izmuson. A katonai becsületszavát megszegő ex-tábornok most azt kéri számon Ciolacu kormányfőn, amit ő maga mulasztott el. Vagy legalábbis közösen…
Az Agerpres közölte a hírt, miszerint Nicolae Ciucă totálisan esélytelen államfőjelölt arra szólította fel Ciolacu miniszterelnököt, hogy az sürgősen magyarázza el, mit fog tenni az Unió által visszatartott PNRR-s pénzek ügyében. Ciolacu válasza sem késett, megjegyezte, hogy az uniós indoklásban felsorolt problémák mind az előző, Ciucă által vezetett kormány idején keletkeztek. Nagyjából ennyi röviden a történet, hozzátéve azt a pikírtnek számító tényt, hogy mindkét politikus saját Facebook-oldalán osztotta meg adok-kapokját, ezzel is szép összeget termelve a közösségi korporációnak.
De kinek is van igaza?
Nos, Románia elérkezett a PNRR-s alapok harmadik kifizetési kérelméhez, amit be is nyújtott a Bizottsághoz. Különböző indokokra hivatkozva, vagyis a vállalt célok nem teljesítése miatt az uniós szervek úgy döntöttek, hogy ennek a kifizetésnek egy részét felfüggesztik. Nagyjából 1,1 milliárd eurót tartanak vissza, amíg a vállalt cél nem teljesül. Ez az összeg több részösszegből áll, a leginkább beszédes példánk egyúttal a legnagyobb: 500 millió euró csak azért nem érkezik meg az országba, mert a csúcspolitikum inkább azzal foglakozik, hogy saját embereit közpénzen etesse.
Emlékezetes: a kormány 2023 júliusában létrehozza a Közintézmény-teljesítmény és Monitorizálás Irodát, ez a román elnevezés hevenyészett magyar fordítása (román eredetiben: Agenția pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice, továbbiakban: AMEPIP). Igaz ugyan, hogy ekkor már Ciolacu a kormányfő (alig pár napja, tán hete), de a törvénytervezet már régebb óta járja a kormányhivatalokat, a folyamat, mi több, a törvény szövege és a hozzá illeszkedő módszertan Ciucă miniszterelnöksége idején kerül kidolgozásra. Így a rossz, vagy rosszul alkalmazott szabályokért egyaránt felelősség terheli mindkét szereplőt, még ha Ciucă talán picivel hibásabb is, lévén a törvénytervezetet maga a Ciuca-kormány nyújtotta be, nem kis felháborodást okozva ezzel saját pártjának soraiban is.
A rendeletet MINDEN kormánytag aláírja,
úgy a PSD-sek, mint a PNL-sek, gyakorlatilag minden akkori miniszter szignójával látja el a törvényszöveget. Ezért a problémáért könnyű most egyedül Ciolacura hárítani a felelősséget, de a rövid emlékezetű választópolgár kedvéért itt jegyezném meg: ekkor még nagy egyetértésben kormányzott közösen a PSD a PNL-vel, a koalíciós üléseken pedig rendre megvitatták a fontosabb lépéseket, ahogy az állami intézmények élére történő kinevezéseket is lezsírozták egy jópofának tűnő alkuval.
Itt tehát mindkét fél egyformán hibás, ennél azonban sokkal szomorúbb, hogy a HotNews értesülései szerint a kormány nem akar ezen változtatni, inkább veszni hagyja az 500 millió eurót, mert igaz ugyan, hogy a kinevezettek, – majd egy szép jövőben a leváltottak – egy peres eljárás után kártérítésre lennének jogosultak ezek összege pedig vélhetően nem haladná meg az 5-6 millió eurót, de a politikai tőkeveszteség viszont iszonyatos lehet.
Mind a PSD, mind a PNL élt, él és élni fog azzal a hatalomszilárdító lehetőséggel, hogy embereinek jól fizető állásokat kínál a közszférában. És ebben ugyancsak mindkét fél érintett, egyik sem vállalja fel annak a kockázatát, hogy az átláthatóság és kompetencia oltárán saját embereit áldozza fel. Ezért mondom azt: Ciucă oltári nagy hipokrita magatartásról tett bizonyosságot, amikor egy olyan törvényért kritizálja Ciolacut, amit korábban ő maga nyújtott be… Ezt leszámítva viszont mindenki egyforma ebben a játékban.
És a játék a mi bőrünkre megy!
Az Agerpres vonatkozó híre:
Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke kedd este felszólította Marcel Ciolacu miniszterelnököt, hogy „sürgősen” magyarázza el, mit fog tenni annak érdekében, hogy Románia ne veszítsen el mintegy 1,1 milliárd eurót az uniós helyreállítási alapból az ország számára elkülönített összegből.
A liberális elnök kedd esti Facebook-bejegyzésében rámutatott, hogy az uniós helyreállítási mechanizmus keretében Románia által benyújtott harmadik kifizetési kérelem előzetes értékelése, amit az Európai Bizottság (EB) kedden hagyott jóvá, egyáltalán nem egyezik meg azzal, amit Marcel Ciolacu kormányfő mondott az alapok elvesztésének kockázatáról. Ciucă szerint az a legsúlyosabb a helyzetben, hogy a 2025-ös állami költségvetés elkészítése előtt érkezik ez a hír, amikor tudni kellene, hogy miből lehet építkezni.
„Arra kérem Ciolacu urat, hogy sürgősen magyarázza el, mit fog tenni annak érdekében, hogy Románia ne veszítse el a mintegy 1,1 milliárd eurós összeget a helyreállítási alapból”
– üzente a kisebbik kormánypárt elnöke Ciolacunak.
Nicolae Ciucă szerint „a miniszterelnök felelőssége, hogy egy nagyon konkrét tervet mutasson be arról”, hogyan tervezik teljesíteni az elmaradt mérföldköveket. Marcel Ciolacu kedd esti válaszában azt üzente a liberális elnöknek, hogy ez az „ellenzékesdi” senkinek nem használ, még neki sem. Leszögezte: a romániaiak mást várnak el az ország vezetőitől; elsősorban a felelősség vállalását. Ami pedig az EB jelentésében szerepel, az mind a Ciucă kormányfői mandátuma alatt történt – szögezte le Facebook-bejegyzésében.
Az Európai Bizottság jóváhagyta kedden az uniós helyreállítási mechanizmus keretében Románia által benyújtott harmadik kifizetési kérelem előzetes értékelését – közölte az uniós végrehajtó testület. Az EB közleménye szerint Románia teljesítette a harmadik kifizetési kérelemhez rendelt hat célkitűzést, illetve a 68 mérföldkő közül 62-t. Hat mérföldkő nem teljesült, ezek az állami vállalatok irányításának reformjához, közlekedési beruházásokhoz és a mikrovállalkozások adórendszerének reformjához kapcsolódnak.
A mechanizmus szabályainak megfelelően a nem teljesített mérföldkövekhez rendelt összegek kifizetését felfüggesztik, és a harmadik kifizetési kérelemmel igényelt összegnek csak egy részét kaphatja meg az ország. Az EB továbbította előzetes értékelését a Gazdasági és Pénzügyi Bizottságnak, amelynek négy hét áll a rendelkezésére a véleményezése kibocsátására. A Bizottság ugyanakkor tájékoztatta a román hatóságokat is azokról az okokról, amelyek miatt úgy ítélte meg, hogy hat mérföldkő nem teljesült kielégítően. Az országnak egy hónapon belül el kell küldenie az EB-nek a kifogásokkal kapcsolatos megjegyzéseit.
(Nethuszár)