Így nehéz lesz a kormányalakítás, Simion pedig második fordulós
2024. 11. 16. 18:42:46
Egy hét múlva elkezdjük a háromhetes választási menetelést, jövő vasárnap szavazhatunk az államfőválasztások első fordulójában, ahol a jelek szerint továbbra is az a legnagyobb kérdés, hogy ki lesz a második, ugyanis a felmérések alapján Ciolacu elsőségét semmi sem veszélyezteti, bár Romániában látunk már sokszor karon varjút, sőt, ez az egész ország egy nagy karó. Vagy varjú.
Felmérésekből pedig nincs hiány, a cégek iylenkor élik aranykorukat, különböző megrendelőknek, akik általában az országos napilapok és a pártok készítenek különböző felméréseket, ami a sajátságos jelensége az idei szezonnak, hogy a CURS merőben mást jelez, mint az összes többi, ők felülmérik Ciucăt és alulmérik Geoanăt.
Elnökválasztás: Cioalcu vs. Simion a második fordulóban
A Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje, Marcel Ciolacu végezne az első helyen, ha most tartanák az államelnök-választás első fordulóját, és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje, George Simion is bejutna a második fordulóba – derül ki az INSCOP Research november 7–12. között készült felmérésének csütörtökön közzétett adataiból. Ezek szerint a teljes népességen belül Marcel Ciolacu támogatottsága 25,3, George Simioné 19,1, Elena Lasconié (USR) 14,3, a független Mircea Geoanáé 13,3, Nicolae Ciucáé (PNL) pedig 9,1 százalékos. További sorrend: Călin Georgescu (független) 5,4, Cristian Diaconescu (független) 4,6, Kelemen Hunor (RMDSZ) 4,1, Cristian Terheş (PNCR) 2,1, Ludovic Orban (PMP és Jobboldal Ereje) 1, Ana Birchall (független) 0,8 százalék. A választók 0,3 százaléka más jelöltre szavazna. A választani tudó biztos szavazók (a minta 56,4 százaléka) körében Marcel Ciolacu támogatottsága 24,8, George Simioné 21,3, Elena Lasconié 14,3, Mircea Geoanáé 12,2, Nicolae Ciucáé pedig 8,8 százalékos. További sorrend: Călin Georgescu (független) 5,5 Cristian Diaconescu 4,5, Kelemen Hunor 4,4, Cristian Terheş (PNCR) 2, Ludovic Orban 0,7, Ana Birchall 0,7 százalék. A választók 0,2 százaléka más jelöltre szavazna.
Az INSCOP szerint tehát a harmadik helyért zajlik a legélesebb csata Lasconi, Ciucă és Geoană között, miközben az első két hely már elkelt, részvételi arányt pedig 56 százalékra becsüli az elnökválasztás első fordulójában. A második fordulóban Mircea Geoanának lenne a legnagyobb esélye Marcel Ciolacu legyőzésére.
Parlamenti választás: Így állnak a pártok
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a szavazatok 31,1 százalékát szerezné meg, ha most tartanák a parlamenti választásokat, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) támogatottsága a teljes népességen belül 20,7, a Nemzeti Liberális Párté (PNL) 16,2, a Mentsétek meg Romániát Szövetségé (USR) pedig 12,7 százalékos – derül ki az INSCOP november 7–12. között készült felmérésének pénteken közzétett adataiból. Ezek szerint az SOS Románia Párt is bejutna a parlamentbe a szavazatok 5,9 százalékával. Nem érné el az 5 százalékos küszöböt az RMDSZ (4,5 százalék), a REPER (2,6 százalék), a PER (1,2 százalék), a Jobboldal Ereje (1,1 százalék) és a SENS (1 százalék). A válaszadók 0,5 százaléka függetlenre, 1,3 százaléka más pártra szavazna.
A felmérés szerint a megkérdezettek 67,3 százaléka biztosan részt vesz a december elsejei választásokon, és 58,7 százaléka azt is eldöntötte már, hogy melyik pártra szavaz. A pártválasztó biztos szavazók (a minta 58,1 százaléka) körében a PSD támogatottsága 30,7 százalék, az AUR-é 21,2 százalék, a PNL-é 15,4 százalék, az USR-é 12,8 százalék, az SOS Románia Párté 5,3 százalék. A további sorrend: RMDSZ 4,7, REPER 3,1, Drept 1, PER 0,8, Jobboldal Ereje 1,3, SENS 1,1 százalék. A válaszadók 0,6 százaléka függetlenre, 2 százaléka más pártra szavazna. A Libertatea megbízásából készült telefonos felmérést 1100 fős mintán végezték november 7-12., között, 2,95 százalékos hibahatárral.
Mit mutat az ábra?
A CURS november elején olyan felmérést tett közzé, ahol Ciucă extábornbok jelentősen jobban szerepelt, Simionnal fej-fej mellett a második hely esélyeseként tűnt fel. Az INSCOP viszont, mind októberben, mind novemberben Simiont magabiztos másodiknak jelzi, a második hely esélyeseként – azaz, akik esetleg le tudnák lökni az AUR elnökét a második helyről – pedig következetesen Lasconi és Geoană jelenik meg, Ciucănak esélye sincs az élbolyba kerülni. Ahogy arról írtam már korábban, a választások idei kérdése az, hogy ki lesz a második, azaz: ki lesz Ciolacu kihívója a második fordulóban.
Az elnökválasztás két fordulója között tartják ugyanis a parlamenti választásokat: Simion második helye maga után vonja az AUR erősödését, illetve a PNL és/vagy az USR gyengülését. Tekintve, hogy a PSD esetében is van egy plafon, amit nem tudnak áttörni, ez valahol a 35 százalék lehet, tehát maximum ennyire számíthatnak, ha Simion kerül a második fordulóba, ennek következményeként pedig gyengül a PNL és/vagy az USR, akkor könnyen előállhat az a helyzet, amikor a PSD-nek, a PNL-nek és az RMDSZ-nek együttvéve sem lesz meg a parlamenti többsége, így oda az elmúlt évek viszonylagos stabil kormányzása. Ebben az esetben ugyanis kénytelenek lesznek az USR-t is bevonni a kormányzásba, ami már erősen megbonyolítja az ilyen felállásokat amúgy is szerető bukaresti manővereket. És ebben az esetben az ellenzéket CSAK Simion és Sosoaca fogják jelenti, akik nyugodtan készülhetnek arra, hogy négy év múlva ők jönnek…
Még jobban csavarodhat a helyzet, ha nem Simion, hanem Lasconi vagy Geoană jut a második fordulóba – ebben az esetben várható, hogy a jobboldali szavazók összeállnak és a PSD-s jelölt ellenében szavaznak, így pedig Ciolacuból nem lesz államfő. Amennyiben a parlamenti matek a fentiek szerint alakul és Geoană – vagy még inkább: Lasconi – kerül az államfői szélbe, akkor elképzelhető, hogy nem a PSD-t kéri fel kormányalakításra, aki pedig kormányt akar alakítani az pedig értelemszerűen elbukik a PSD ellenállásán, hacsak nem nyeri meg magának az AUR-t – tudom, nehéz követni, de mennyire nehéz lesz megélni, ha ez a politikai ionstabilitás elborítja majd ismét a hazai gazdasági világot is.
Amennyiben a felmérés eredményei alapjáén képzeljük el a parlamenti matekot, akkor azt látjuk: a PSD és a PNL együtt legalább öt, de inkább hat százalék pluszt kell szerezzen a következő két hétben ahhoz, hogy csak ketten tudjanak kormányt alakítani. Amennyiben ez nem sikerül, akkor a jelenlegi eredmények és az RMDSZ vélhetően öt százaléka TALÁN elég lesz ahhoz, hogy a már jól ismert hárompárti koalíciós kormányzás valósuljon meg: PSD, PNL, RMDSZ.
Úgyhogy, feleim, van amiért izgulnunk…
(Nethuszár)