Iohannis bejelentette: NATO-főtitkár szeretne lenni
2024. 03. 13. 18:57:13
Klaus Iohannis kedden bejelentette, hogy megpályázza az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) főtitkári tisztségét. „Románia nevében vállalom ezt a jelölést” – mondta az államfő a Cotroceni-palotában tartott sajtónyilatkozatában. Kifejtette: itt az ideje, hogy Románia „még felelősségteljesebb szerepet vállaljon az euroatlanti struktúrák vezetésében”.
Elmondta, hogy Románia alaposan ismeri a jelenlegi biztonsági helyzetet, amelynek egyensúlyát felborította Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja. Ugyanakkor úgy vélekedett, hogy a NATO-nak is meg kell újítania a küldetéséről alkotott elképzelését. Emlékeztetett arra, hogy Kelet-Európa érdemben járul hozzá a NATO-ban lefolytatott vitákhoz és a meghozott döntésekhez. Az államfő kijelentette, hogy a NATO-t a szövetség egészének érdekeit szolgáló döntések meghozatalában segíti, ha a kelet-európai térségnek egy „kiegyensúlyozott, erős és befolyásos” képviseletet biztosít.
Románia húsz éve csatlakozott a NATO-hoz, Iohannis ebből az alkalomból tette a bejelentését. Kifejtette, hogy országa teljesítményére és saját tízéves államfői mandátumainak tapasztalataira alapozva pályázza meg „teljes felelősséggel” a védelmi szövetség főtitkári tisztségét. Hangsúlyozta, hogy alaposan ismeri a NATO-t, Európát és a régiót érintő kihívásokat. „A Szövetség alapértékei – beleértve a jogállamiságot, az alapvető jogok és szabadságok tiszteletben tartását – iránytűként vezettek minket a valódi demokrácia megszilárdítása felé. És ami döntő fontosságú: a NATO ernyője a történelem legerősebb biztonsági garanciáit nyújtotta számunkra. Ezek a biztonsági garanciák soha nem voltak olyan fontosak, mint ma” – hangsúlyozta az államfő.
Iohannis emlékeztetett, hogy a régió az utóbbi évtizedek legnagyobb biztonsági válságával néz szembe, de Románia lakossága a NATO-nak köszönhetően biztonságban érezheti magát. Úgy fogalmazott: néhány évvel ezelőtt még valószínűtlennek tűnt egy katonai konfliktus Európában, de Oroszország „komoly és tartós fenyegetésnek bizonyul kontinensünkre, euroatlanti biztonságunkra nézve”. „Ilyen körülmények között a NATO határai kiemelkedő fontosságúak, és a keleti szárny megerősítése, amelybe Románia is beletartozik, hosszú távú prioritás marad” – jelentette ki. Arra is kitért, hogy Románia a bruttó hazai termék 2,5 százalékát fordítja védelemre, és ismét megerősítette, hogy az ország „feltétel nélkül” támogatja Ukrajnát és a NATO partnerállamait, különös tekintettel a sérülékeny országokra.
„Oroszországgal komplikált a szomszédi viszonyunk” – fogalmazott nyilatkozatában az államfő, rámutatva arra, hogy biztonsági garanciák nélkül Románia nem tudott volna gazdasági fejlődést elérni, befektetőket vonzani és a lakosság életszínvonala sem emelkedett volna. „Ezek a garanciák pedig közvetlenül kapcsolódnak az ország katonai modernizációjához és a NATO-tagságunkhoz” – tette hozzá.
Klaus Iohannis kijelentette, hogy Románia a NATO és az Európai Unió megbecsült tagja, és ezt az elmúlt évek során mutatott elkötelezettsége, kül- és biztonságpolitikájának stratégiai kiszámíthatósága, a stabilitás, a szakmaiság, a NATO és az EU alapértékeinek maradéktalan tiszteletben tartása révén érdemelte ki. Úgy vélekedett, Románia megérdemli, hogy az euroatlanti struktúrák vezetésében képviseltesse magát, ugyanis az ország az elmúlt két évtizedben radikális változásokon ment keresztül, és tapasztalatával hozzájárulhat a kihívásokra és fenyegetésekre adható lehetséges válaszok kidolgozásához.
Ciucă örül, hogy megszabadul főnökétől
Nicolae Ciucă szenátusi elnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke kedden üdvözölte Klaus Iohannis államfő bejelentését, miszerint jelölteti magát az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) főtitkári tisztségére.
„Üdvözlöm Románia elnökének azon döntését, hogy megpályázza a NATO-főtitkári tisztséget. A PNL maradéktalanul támogatja az államfőt célkitűzésében” – írta Nicolae Ciucă a Facebookra, hozzátéve, Iohannis a NATO első kelet-európai főtitkáraként vonulhatna be a történelembe. A szenátusi elnök szerint egy ilyen kényes geopolitikai és stratégiai helyzetben ezt a pozíciót olyan nyugatbarát vezetőnek kell betöltenie, aki Kelet-Európában töltött be magas közjogi méltóságot.
A PNL elnöke szerint Románia olyan megbízható partner a NATO keretében, amely csatlakozása óta, 20 éve betartja vállalt kötelezettségeit, és a román hadsereg hozzájárulása a Szövetség kötelezettségvállalásainak megvalósításában támogatja ezt a jelölést. „Természetesen nem csak a román hadseregről van szó, mert itt a teljes védelmi, közrendvédelmi és nemzetbiztonsági rendszert látnunk kell, amely lényegesen hozzájárult ahhoz, hogy a Fekete-tenger térségében, a keleti szárnyon és a NATO-n belül a stabilitás egyik pillére legyen Románia” – fejtette ki Ciucă a PNL bukaresti székhelyén adott sajtónyilatkozatában.
Az újságírók azon kérdésére, hogy Klaus Iohannis államfő milyen esélyekkel indul ebben a versenyben, Ciucă így válaszolt: „Bármelyik jelölt esetében konszenzusra van szükség, ezért minden jelölt érvekkel fog előállni”. Az országok saját meggyőződésük, érveik alapján állnak majd egyik, vagy másik jelölt mellé, de a végső döntést az idén júliusban, Washingtonban tartandó NATO-csúcson hozzák majd meg a Szövetség vezetői – tette hozzá.
Az elemző szerint Iohannis esélyei „nagyon jók”
Cristian Pîrvulescu szerint az államfőnek „nagyon jó” esélyei vannak a NATO-főtitkári posztért folytatott versenyben. A politikai elemző az AGERPRES-nek nyilatkozva egy nagymester sakkozóhoz hasonlította kedden Klaus Iohannist, aki gondosan előkészíti a lépéseit. Szerinte nem véletlen, hogy az államfő a montenegrói elnökkel tartott találkozója után jelentette be a szándékát a NATO-főtitkári tisztség megpályázására. Ez azt jelezheti, hogy maga mögött tudja egy közép- és kelet-európai államokból álló koalíció támogatását – magyarázta.
Pîrvulescu emlékeztetett arra, hogy Magyarország határozottan ellenzi az eddig legesélyesebbnek tartott Mark Rutte holland kormányfő NATO-főtitkárrá választását, és a balti államok, illetve Lengyelország is egy kelet-európai vezetőt látna szívesebben a katonai szövetség élén. „Mindez azt mutatja, hogy fennáll az lehetősége egy olyan konfrontációnak Kelet és Nyugat között, amelyet senki sem akar. De ha Kelet egy erős és európai szinten elismert jelölttel áll elő, akkor szerintem Iohannis esélyei nagyon jók” – jelentette ki a politikai elemző.
Pîrvulescu úgy vélekedett, hogy a kelet-európai országok támogatni fogják Romániát ebben a versenyben, mindenekelőtt a balti államok, Lengyelország és várhatóan Magyarország is. Szerinte Iohannis esélyeit növeli, hogy körültekintő és diplomatikus, amivel több nyugati ország támogatását is elnyerheti. Megjegyezte: Mark Rutte ellen szólhat az is, hogy Hollandiában szélsőséges erők nyerték meg a választásokat. Az elemző szerint az alkudozások a NATO-főtitkári posztról már elkezdődtek a tagállamok között. Szerinte a nyugati országok és NATO érdeke egységet mutatni. „Tehát gyorsan túl kell lépniük a vitákon, és egy keleti jelölt nagyon erős, mert a Kelet most ki van téve az orosz támadásoknak” – magyarázta Pîrvulescu.
Hunor: nincs itt semmi meglepetés
Kelemen Hunor kedden este azt nyilatkozta, nem számít meglepetésnek Klaus Iohannis államfő bejelentése, miszerint megpályázza a NATO főtitkári tisztségét. Szerinte nem zárható ki, hogy bejelentkezik egy harmadik főtitkárjelölt is.
Az RMDSZ elnöke a TVR Infónak nyilatkozott erről. Szerinte várható volt, hogy Iohannis előbb-utóbb elmondja az embereknek, milyen tervei vannak az államfői megbízatásának lejárta utáni időszakra. „Gondolom, senki számára nem volt meglepetés a bejelentése” – fogalmazott. Hozzátette, az elkövetkezőkben tárgyalások várhatók, tekintve, hogy Mark Rutte holland miniszterelnök és Klaus Iohannis személyében van „két erős jelölt” a NATO-főtitkári posztra. „Három-négy ország már bejelentette, hogy támogatja Mark Ruttét (..,). Lássuk, kik lesznek Klaus Iohannis támogatói, de mivel a főtitkár megválasztásához konszenzusra van szükség, tárgyalások várhatók” – magyarázta. Emlékeztetett, Törökország, Bulgária és Magyarország bejelentette, nem támogatja Mark Ruttét abban, hogy a NATO következő főtitkára legyen.
Kelemen Hunor szerint két erős jelölt esetén az is előfordulhat, hogy feltűnik egy harmadik, és a „meglepetésjelölt” körül alakul ki konszenzus. Az RMDSZ elnöke beszélt arról is, hogy a NATO leendő vezetőjének rátermett, kiegyensúlyozott személynek kell lennie, aki tud tárgyalni, jól kommunikál, az eltérő nézeteket valló emberek között is képes konszenzust teremteni. „Klaus Iohannis rendelkezik ezekkel az adottságokkal, az más kérdés, hogy olykor jobbra jelzett és balra ment. De szerepe volt bizonyos koalíciók létrehozásában és vetett véget koalícióknak” – fogalmazott.
FORRÁS: AGERPRES-összeállítás
(Nethuszár)