Iohannis Brüsszelben: Románia nem szolgáltat katonai adatokat
2024. 03. 21. 18:11:11
Klaus Iohannis államfő az Európai Tanács csütörtöki ülése előtt tartott sajtótájékoztatóján beszélt aa NATO jövőjével kapcsolatos elképzeléseiről, arról, hogy felfogása némileg eltér a katonai szövetség főtitkári tisztségére szintén pályázó Mark Ruttéétól. Szóba került Ukrajna, a Fekete-tenger és Románia hozzáállása az atomenergiához.
Az újságírók egyebek mellett arról faggatták az elnököt, hogy szerinte mi különbözteti meg ellenjelöltjétől, Mark Rutte holland kormányfőtől. „Úgy gondolom, hogy az eltérő földrajzi és történelmi háttér mellett a NATO jövőjével kapcsolatos elképzeléseink is enyhén különböznek. Egyaránt konstruktívak, de némileg különbözőek” – válaszolt Iohannis. A román államfő azt is elmondta, hogy Ruttéval „normális” a kapcsolata, és a kettejük közötti versengés „építő jellegű”.
Arra a kérdésre, hogy tárgyalt–e a Rutte NATO–főtitkári jelöltségét támogató államok képviselőivel is, Iohannis azt válaszolta, hogy az érintett államok és képviselőik maguk fogják majd kifejteni az álláspontjukat, nem az ő tiszte beszélni erről. Hozzátette: ezekben a kérdésekben csak a NATO keretében szokás nyilatkozni. Az újságírók arra is kíváncsiak voltak, hogy Iohannisnak szándékában áll–e valamely más vezetői tisztséget megpályázni az Európai Unióban.
„Én a NATO–tisztségre koncentrálok”
- válaszolta a román államfő.
Románia nem fog katonai adatokat szolgáltatni
Klaus Iohannis államfő kijelentette az Európai Tanács csütörtöki ülése előtt, hogy Románia nem fog konkrét adatokat szolgáltatni az Ukrajnának nyújtott katonai segítségről, mert az ország a „front mellett” van.
Az elnök azt mondta, a román állam nem fog a jelenleginél nyíltabban kommunikálni. „Egyszerűen nem tartom hasznosnak, hogy részleteket hozzunk nyilvánosságra a katonai támogatásról, vagy arról, hogy hol történik az ukrán katonák kiképzése. A front mellett vagyunk. Semmi értelme, hogy a sajtón keresztül adatokat szolgáltassunk ki Ukrajna megtámadóinak” – mondta Iohannis. Hozzátette, a támogatásokat jóváhagyják az illetékes fórumokon, és nagyon felelősségteljesen kezelik ezeket az információkat.
A képviselőház és a szenátus együttes házbizottsága hétfői ülésén tudomásul vette Klaus Iohannis parlamenthez címzett levelét, amelyben az elnök arról tájékoztatja a törvényhozó testületet, hogy jóváhagyta a Finnország által Ukrajnának küldött segélyszállítmány áthaladását Románia területén, valamint körülbelül ötven ukrán katona kiképzését.
Románia szorgalmazni fogja Ukrajna mielőbbi katonai támogatását: Iohannis emlékeztetett, hogy Románia katonai és humanitárius támogatást nyújt Ukrajnának, ugyanakkor a szomszédos országból származó gabona tranzitját is elősegíti. Az ülésen azt is hangsúlyozni fogja, hogy az orosz agresszió Ukrajna után a Moldovai Köztársaságot érinti a leginkább. Mindezek mellett a Fekete–tenger térségének biztonságpolitikai jelentőségéről is beszélni fog a tanácskozáson – közölte az államfő.
Vezető szerep az atomenergiában
Románia vezető szerepet kíván betölteni a régióban az atomenergiához kapcsolódó
tevékenységek terén – jelentette ki Klaus Iohannis államfő csütörtökön az Európai Nukleáris Szövetség brüsszeli csúcstalálkozóján.
Az elnök hangsúlyozta, Románia elkötelezett atomenergia–programjának fejlesztése mellett a termelési kapacitás növelésével és a kis moduláris reaktorok innovatív technológiájának bevezetésével az Egyesült Államokkal és más kulcsfontosságú partnerekkel együttműködve.
„Célunk továbbá, hogy vezető szerepet töltsünk be a régióban az atomenergia előállítása és használata, a szakképzett munkaerő képzése terén, az atomenergia–termelés ellátási láncának egyik csomópontjává szeretnénk válni. Nemzeti atomenergia–programunk fejlesztése során elkötelezettek vagyunk az emberi és a környezetbiztonság, a létesítményeink biztonságos üzemeltetése és a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozására vonatkozó vállalásaink maradéktalan betartása mellett”
– fogalmazott az államfő.
Iohannis kifejette, hogy a klímaváltozás globális kihívást jelent, amelynek leküzdéséhez összehangolt fellépésre és ambiciózus intézkedésekre van szükség. „A Nemzetközi Atomenergia–ügynökség meghatározó szerepet játszik a társadalmi és gazdasági fejlődésünket szolgáló együttműködés elősegítésében. Románia továbbra is együttműködik az ügynökséggel, miközben egy fenntarthatóbb és biztonságosabb energiaellátás felé haladunk” – szögezte le.
Beszélt arról is, hogy az atomenergiával kapcsolatos törekvéseknek megfelelő pénzügyi támogatásra van szükségük, e tekintetben figyelembe kell venni az atomenergiának a szén–dioxid–mentesítés felgyorsításában játszott szerepét. „Növelnünk kell a kutatásba, a demonstrációs projektekbe, valamint az új nukleáris technológiák fejlesztésébe történő beruházásainkat” – hangoztatta Klaus Iohannis.
FORRÁS: AGERPRES-összeállítás
(Nethuszár)