Ismét leközli a Charlie Hebdo a Mohamed-karikatúrákat
2020. 09. 02. 16:27:58
Rázzuk a pofonfát, aztán sírunk alatta… Je ne suis pas Charlie! A Charlie Hebdo elleni merénylet után öt évvel állnak bíróság elé az elkövetők – ebből az alkalomból (vagy kapva az alkalmon) a szatirikus lap ismét leközli a Mohamed-karikatúrákat – számol be a hírről az EuroNews.
Bár a világjárvány, és a körülötte kialakuló egészségügyi és gazdasági válság következtében háttérbe szorultak az iszlám fundamentalizmusról szóló hírek, balgaság lenne azt feltételezni, hogy már nem létezik ez a jelenség vagy nincs jelentősége. A kulturális szakadék (vagy inkább Marianna-árok) továbbra is elválasztja a keresztény Európát, a terjeszkedési és hódítási időszakát élő iszlámtól, amelynek tevékenységei az elmúlt években megrázták az európai közvéleményt.
Egyik legszomorúbb és legemlékezetesebb mozzanata, amikor 2015. január 7-én két dzsihadista fegyveres berontott a francia szatirikus hetilap (Charlie Hebdo) szerkesztőségébe. A kialakult lövöldözés következtében 12 ember vesztette életét, valamint 11-en megsebesültek. Az eseményt az idézte elő, hogy a lap obszcén karikatúrákat közölt Mohamed prófétáról, ez kiváltotta a radikális iszlamista szervezetek haragját és bosszúját. Talán kevesebben tudják, hogy 2011-ben szintén támadást intéztek a lap szerkesztősége ellen, akkor egy Molotov koktélt dobtak az épületre. A támadásban senki sem sérült meg, ennek ellenére több újságírót rendőri védelem alá helyeztek.
Ma áll először bíróság elé az a 14 ember, akit a Charlie Hebdo, valamint az azt követő kóser szupermarket elleni terrortámadás logisztikai segítésével és szervezésével vádolnak. A Charlie Hebdo szerkesztősége ebből az alkalomból úgy döntött, hogy ismét leközli a Mohamed prófétát ábrázoló karikatúrasorozatot, amelynek egy részét már közzé is tette hivatalos Twitter oldalán.
Indoklásként az jelenik meg, hogy egy szabad, büszke és modern demokráciában szeretnének élni a szerkesztők, valamint ezzel tisztelegnek a szólásszabadság, és az áldozatok emléke előtt.
Amennyire ismerjük az iszlám fundamentalizmust, biztosan nem fog elmaradni a válasz az újabb provokációra. Ennél a pontnál megjegyezném, hogy a humor oldalán állok – jó ízléssel szinte bármiből lehet viccet csinálni. A Charlie Hebdo viszont bő 10 éve táncol ezen a vékony jégen, 2011-ben és 2015-ben érezni is lehetett hol van az a határ, amit az iszlám már nem tud elfogadni és befogadni.
Remélhetőleg nem fajul odáig a történet, mint 2015-ben. A Charlie Hebdo elleni támadás után (novemberben) sor került a Bataclan színházban elkövetett terrortámadásra. Közel 120 ember vesztette életét. A Bataclan elleni merénylet annak a terrorsorozatnak volt a része, amely során 40 perc alatt, 10 párizsi helyszínt érintett kisebb-nagyobb mértékben az erőszakhullám. Az egyetlen élő közvetlen elkövetőt (Salah Abdeslam) 2016. március 18-án fogta el a belga rendőrség Brüsszelben. Március 22-én brüsszeli dzsihadista sejtek támadást intéztek a repülőtér, és a Maelbeek metróállomás ellen – robbanásokban 32 ember vesztette életét.
Ha most újra megtörténik a baj, akkor megint megrázza fél Európát, értetlenül áll mindenki az eset előtt, a profilképek ismét feketébe borulnak, politikusok ítélik el az erőszakot, és annak minden formáját. Úgy látszik, ha nincs baj, akkor csinálunk saját magunknak.
Ilyenek vagyunk mi.
Rázzuk a pofonfát, aztán nem győzünk sírni alatta, majd következő alkalommal ismét eljátsszuk a ,,nem félünk a farkastól” játékot.
Félreértés ne essék: az áldozatokra emlékezni kell!
De ne az legyen a tanulság az egészből, hogy újra ki kell hívni magunk ellen a sorsot.
Dantes
(Nethuszár)