Isten felettünk, a küszöb alattunk – mi jön most?
2024. 12. 02. 12:58:38
Kedves olvasóink: a parlamenti választások véget értek, alább összefoglaljuk, amit eddig tudni lehet, illetve néhány (kéretlen) tanácsot adunk az elkövetkező napokban felröppenő hírek értelmezéséhez.
Ami az erdélyi magyarság számára a legfontosabb: az RMDSZ bent van a parlamentben – ismét elmentünk a penge élén, ki tudja hányadszorra, de az elkövetkező időszakban sok mindent újra kell gondolni, mert a szélsőségesek térnyerése nem állt meg, és helyzetünk nehezedni fog! A szélsőséges pártok térnyerése: ez végül is nem történt meg, illetve nem akkora mértékben, amire előzetesen, az elnökválasztások első fordulójának képe alapján számítani lehetett volna. Tegyük hozzá, nem sok kellett volna hozzá, hogy ez ne így alakuljon, de sírjon az ő anyjuk, ne a miénk, ugye.
Az AUR Románia második legerősebb pártja lett (17,98%), pontosabban, a parlamentben második legerősebb, mert a valóságban már régen az volt. Bejutott még a Sosoaca-féle SOS Romania (7,33%) és a Georgescu által eszkábált, múlt hétig tejesen ismeretlen POT, azaz, a Fiatal Emberek Pártja (6,43%). A legionárius-fasiszta veszély ugyan nem múlt el, de hatalomtól messze járnak – egyelőre! Az viszont biztosan kijelenthető, hogy minden idegszálukkal a várhatóan koalícióban felálló új kormány összes lépését blokkolni fogják, ahol csak lehet lázítanak majd, és mindezt most már 30 százalékos parlamenti jelenléttel tehetik. Azonban az ördög a részletekben rejlik, és a tudományellenségükről híres szélsőséges pártok közötti törések, szakítások, elmérgesedett viszonyok támpontot jelenthetnek a jövőre a nézve.
A PSD legutóbb akkor szerepelt ilyen gyengén, amikor Iliescu 1996-ban elvesztette a választásokat – akkor még PDSR néven futottak. Ezt a hírt most a liberális mainstream sajtó mondja, de hadd tegyek hozzá valamit: volt egy olyan párt, ami a PSDU (Partidul Social Democrat Unit) nevet viselte, a szavazólapion szereplő pártlogójuk pedig meghökkentő módon hasonított a PSD logójára. Szereztek 1,40 százalékot. És, ah ez még nem lenne elég, akkor volt egy PSDI nevű párt is, ők is besöpörtek egy fél százalékot. Minden okunk megvan rá, hogy ezt a két, a román politikai életben eddig soha semmilyen formában nem szereplő, senki által nem ismert párt szavazatait a PSD-hez számoljuk, ekkor pedig a „leggyengébb eredmény” kép már nem is annyira egyértelmű.
Az viszont nagyon is többértelmű és erősen kiált a bűncselekmény miatti nyomozásért, hogy ez miként történhetett meg. Nézzük csak meg az alábbi képet:
Nos, azok számára, akik nem ismerik a román választások menetét, szögezzük le: ilyesmi csak akkor történhet meg, ha a választási hatóságok soraiban van beépített embere annak, aki a szavazók megtévesztésére játszik. Minden párt vaskos dossziét nyújt be a választási biztossághoz, a párt nevével, annak HIVATALOS rövidítésével, a szavazólapon szereplő logójával, a szavazólapon szereplő NÉVVEL és RÖVIDÍTÉSSEL, azaz minden információval együtt. Nem hiszem el, hogy a fenti hasonlóság – amit akár egyformaságnak is nevezhetünk – senkinek sem szúrtak szemet a választási hatóságok környékén. Ha ehhez hozzávesszük a Georgescu kampányának vizsgálata körüli balfaszkodásokat, a TikTok ILLEGÁLIS kampányolását – a közösségi médiában Georgescu úgy szerepelt, mint egyszerű felhasználó, és nem mint politikai kampány készítője, illetve egy politikai verseny hivatalos jelöltje! –, akkor könnyen következtethetünk arra, hogy bizony, történtek itt komoly kísérletek a választási eredmény befolyásolására! Gondoljunk csak bele – ha a szélsőséges pártok jobb eredményt érnek el, amire nem kis esély mutatkozott, akkor a mandátumszámok tekintetében a PSDU és as PSDI legkevesebb egy mandátumot elvisz a PSD elől (a visszaosztásoknál), ami akár egy kormánytöbbségbe is kerülhet. Persze, ez ma, az eredmények ismeretében fantáziának tűnhet, de gondoljunk csak bele: mit csinálunk, ha lesz majd egyszer egy RMDSSZ, egy tulipánhoz hasonló lógóval?
Ami a választások végeredményét illeti: az biztos, hogy koalíciós kormány jön, az a kérdés, hogy milyen színekben. A PSD az AUR-ral, az SOS Romaniaval és a POT-al többséget tud alkotni, de minek? Egy ilyen koalíció elzárná Romániát az összes lehetséges partnere elől, bár nem vagyok benne biztos, hogy a hatalomra ácsingozókat ez érdekli. Sajnos hiába hallunk különböző nyugatpárti nyilatkozatokat a PSD háza tájáról, a pártnak jelenleg már nem Ciolacu az elnöke, így aztán nekik még le kell meccselniük párton belül, hogy mit is akarnak pontosan.
A liberálisoknál ugyancsak ez a helyzet, bár némiképp meghökkentő, hogy annak a pártnak, amelyik folyton PSD-AUR összedolgozással vádolta ellenfelét az a képviselője, Rareș Bogdan, aki a Ciolacu-Simion tandem legnagyobb hirdetője volt (ma már látjuk, hogy ez mennyire nem volt igaz), azt nyilatkozta, hogy a PNL-nek ellenzékbe kéne vonulnia, és hagyni a PSD-t, hogy az AUR-ral kormányozzon. És ez az ember liberális, ez az ember a PNL színeiben euróképviselő, és ez az ember állítólag szereti a hazáját. Hát,…
A matek azt is mutatja továbbá, hogy az RMDSZ-t nehezen lehet majd kihagyni egy olyan koalícióból, amelynek az AUR nem tagja. Ami a Szövetség számára nem biztos, hogy jót jelent: egyrészt kérhet bármit és mindent az alkudozásoknál, másrészt, ha nem fogadja el, amit kínálnak, akkor azt kockáztatja, hogy miatta bomlik fel a demokratikus koalíció és pillanat sem kell hozzá, hogy a román újságok címlapjait megtöltsék az „RMDSZ kormányra hozza az AUR-t” típusú szalagcímek.
A koalíciós kormányok pedig hagyományosan politikai válságokat szoktak okozni Romániában, bár az elmúlt három év PSD-PNL közös kormányzása azt is mutatja, hogy lehet ezt akár jól is csinálni, mármint különösebb kormánytalansági időszakok nélkül. A leendő koalíción pedig ott a kényszer: ha ők szétesnek, akkor az AUR-nak már csak be kell ülnie a helyükre – még szavazást is kár lesz kiírni, annyira egyértelmű, hogy a legionáriousok győznek majd. És ebben a koalíciós képletben sorsdöntő, mindent eldöntő szerepe lehet a leendő államfőnek, ez a választás viszont még hátravan, erről a kérdésről ma dönt a CCR.
Összegezve: amíg az elnökválasztások le nem járnak, addig miden politikusi nyilatkozat nem több mint ködösítés, alkupozicíó-tapogatózás stb. – ennek fényében értelmezzétek majd őket.
(Nethuszár)