Július elsejétől 3.700 lejre nő a minimálbér + KOMMENTÁR
2024. 05. 25. 11:54:29
Július 1-jétől 3700 lejre nő a bruttó minimálbér – szögezte le Marcel Ciolacu kormányfő a háromoldalú érdekegyeztető tanács csütörtöki ülése után.
A kormány Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben a miniszterelnök közölte, júliustól 3700 lejre nő a bruttó minimálbér, ugyanakkor az év végéig érvényben marad az az intézkedés, amely szerint a minimálbér összegéből 200 lejt adómentesen adhatnak a munkáltatók.
„Jó úton haladunk az európai minimálbér bevezetése felé” – fogalmazott Ciolacu. A döntéseket a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel folytatott egyeztetésen hozták meg – tette hozzá a miniszterelnök.
FORRÁS: AGERPRES
KOMMENTÁR: Több alkalommal is keltem már ki a Nethuszár blog hasábjain a minimálbért ésszerűtlen, kapkodó emelgetései ellen, ez most sem lesz másképp. A cikkben szereplő 3.700 lej a bruttó összeg, ennyit kell a te munkaadód kifizessen neked. Igen, neked fizeti, csak egy részét lenyeli az állam, kérdés, mit kapsz érte cserébe?
A probléma azonban nem ez. A minimálbér emelése ugyanis nem más, mint bújtatott adóemelés. Miközben te, mint minimálbéres munkavállaló pár száz lejjel kapsz többet, addig a munkaadód ennek dupláját kell kitermelje – egy részét adja neked fizetésként, másik részét küldi az államnak, fizetésed utáni adóként. A kis- és középvállalattok számára pedig egyre nehezebb kitermelni ezeket az összegeket, aki például kiskereskedelemben dolgozik és nem valamelyik nagyobb multinál, az már a bőrén érzi az egyre nehezebb körülményeket, a multik pedig egy másik világ.
Ők röhögve kifizetik a megemelt minimálbért, az utána járó adókkal együtt, mert a mindenkori kormányzatoktól úgyis visszakapják azt valamilyen formában. Ha nem egyéb, hát abban, hogy lassan bezárnak a kis üzletek, a kiskereskedelmi egységek, így csak ők maradnak a piacon, ami emeli a bevételeiket.
A minimálbér emeléshez vezető utak közül van egy másik, amiről kevesebbet beszélnek: a munkát terhelő adók csökkentése. Az állam bevételei ugyanis egyrészt ezekből az adókból, másrészt az áruforgalmi adókból (TVA) tevődnek össze, sok egyéb mellett, de ez most mondandóm szempontjából nem lényeges. A TVA romániai behajtása európai szinten is az egyik legalacsonyabb – egyszerűen az állam nem tudja ellenőrizni a zsákfalvak kis boltjait, a mindenféle kereskedést, adnak-e kasszabont vagy sem, így aztán az így kieső bevételt úgy pótolja, hogy megemeli a minimálbért, ezzel persze nő a munkabérek után beszedett adó, a vállalakozások pedig oldják meg…
Másképp szólva: önmaga töketlensége miatt a munkaadó vállalkozásokat bünteti a kormány. Nem is olyan rég volt szó arról, hogy korlátozzák a kasszában tárolható készpénz mennyiségét, korlátozzák az egy nap készpénzzel fizethető áruk mennyiségét stb. A társadalom, és főként annak semmihez sem értő szélsőbalos-szélsőjobbos mérnökei rögtön lázadásba kezdtek, az AUR vitte a prímet, de sok magyar hang is felült a trójai falóra, így aztán a tervezett intézkedés szépen ellangyosodott. Holott egészen ésszerűnek tűnő eljárás képét mutatta, hiszen, ha nem is üt be mindent a kasszába a kisboltos, a napi ezer lej feletti készpénzét a céges számlájára kell betegye, így kis matekozás után könnyen szembetűnne, ha valaki masszívan csalja a TVA-t. Nem sikerült ezt a projektet keresztül verni a készpénz-rajongó konteósok és a többi hülye humanoid miatt, akik már a járvány alatt is komoly károkat okoztak, ennek ellenére mai napig szabadlábon futkároznak.
Itt tartunk most: emelik a minimálbért, hogy az államnak nőjön a bevétele, a főnöködnek meg előbb-utóbb ki kell rúgnia valakit, mert nem tudja kitermelni a bérét.
(Nethuszár)