Kisebbségpolitikai áttörést ért el Románia Kijevnél
2023. 10. 18. 18:30:19
Ukrajna nagyra értékeli Románia folyamatos szolidaritását és a „nagyszabású orosz agresszióból” eredő fenyegetésekre és kihívásokra adott méltó válaszát – mondta Denisz Smihal szerdán az Ukrajna Újjáépítése Fórum résztvevőinek küldött videóüzenetében.
A román–ukrán kereskedelmi kamara szervezésében tartott bukaresti rendezvényen az ukrán kormányfő arról beszélt, hogy az Ukrajna elleni orosz agresszió „példátlan pusztulást” idézett elő az ország gazdaságában és infrastruktúrájában: 160.000 lakóházat, 3500 iskolát, 1200 kórházat rongált meg. „Oroszország ugyanezt teszi a gabonánkkal is, így a közeljövőben újabb globális élelmiszerválságra számítunk” – tette hozzá.
Denisz Smihal elmondta, hogy Ukrajna számít a magánvállalatok „aktív részvételére” az ország újjáépítésében, és arra kéri a román vállalkozókat is, hogy fektessenek be Ukrajnába. Emlékeztetett, hogy az EU szintjén már létrehoztak egy kárfelmérési jegyzéket, ez lesz az első lépés az orosz agresszió elszenvedőinek kártalanítási folyamatában.
A román elismert kisebbségi nyelv lett
Az ukrán hatóságok úgy döntöttek, hogy mától az Ukrajnában élő román kisebbség nyelve hivatalosan is a román, nem a moldáv – jelentette be Marcel Ciolacu Kijevben a szerdai ukrán–román kormányülés végén.
A miniszterelnök elmondta, hogy Ukrajna és a Moldovai Köztársaság mielőbbi uniós csatlakozásához szükség van a kisebbségi jogok európai követelményeknek megfelelő védelmére. Ezt szerinte Romániában meg is valósult, így a jelenlegi romániai kisebbségvédelmi törvények követendő példaként szolgálhatnak az ukrán jogalkotók számára.
Ciolacu elmondta, az ukrán miniszterelnökkel ápolt viszonya már túlhaladt az ígérgetések szintjén, és a két kormány együttes ülésén eldöntötték, hogy az Ukrajnában élő románok nyelve hivatalosan is a román.
Beszámolója szerint a kormányülésen az ukrajnai román ortodox misék nyelve is szóba került. „Fontosnak tartottam megbizonyosodni arról, hogy a román ortodox papok továbbra is románul fogják celebrálni a miséket. A vallásszabadság alapvető jog, és minden társadalom számára alapvető a vallási identitás és a vallási rítusok nyelvének megőrzése” – mondta Ciolacu.
Duplájára nő a gabonatranzit
Románia az év végéig megduplázza tranzitkapacitását az ukrán gabona számára – jelentette be szerdán Kijevben Marcel Ciolacu. A román–ukrán együttes kormányülés végén a miniszterelnök elmondta, hogy a feleknek sikerült közös nevezőre jutni az ukrán gabona romániai tranzitjáról, illetve a román piac és a román termelők védelméről.
Tájékoztatása szerint megállapodtak abban, hogy kétmillióról négymillió tonnára nő az idei év végéig a Románián havonta áthaladó ukrán gabona mennyisége; ehhez további infrastrukturális beruházásokat hajtanak végre a konstancai és a dunai kikötőkben, valamint a közutakon és a vasúton. Eközben a román termelők érdekei sem sérülnek – ígérte Marcel Ciolacu. A miniszterelnök arról is beszámolt, hogy a háború kitörése óta közel 30 millió tonna ukrán gabona haladt át Románia területén.
Ciolacu megkoszorúzta a hősi halottak emlékfalát Kijevben
A háború hősi halottjainak Kijev központjában emelt emlékfalánál koszorúzott szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök. Az eseményen részt vett Angel Tîlvăr védelmi, Sebastian-Ioan Burduja energiaügyi, Alexandru Rafila egészségügyi, Radu Oprea gazdasági és Florin Barbu mezőgazdasági miniszter, valamint Jevhen Perebinisz ukrán külügyminiszter-helyettes.
Marcel Ciolacu ezt követően megbeszélést folytatott Denisz Smihal ukrán kormányfővel, majd részt vett a két kormány együttes ülésén. A látogatás programja szerint Ciolacu a nap folyamán találkozik Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel és Ruszlan Sztefancsukkal ukrán házelnökkel.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)