Klaus aláírta, jöhet a digitális buletin – majd, egyszer, talán
2024. 01. 08. 12:23:08
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a lakosság nyilvántartását és az elektronikus személyazonosító igazolványt szabályozó törvényt módosító és kiegészítő 2023/12-es számú kormányrendeletet jóváhagyó jogszabályt. KONTEXTUS a hír után!
A törvény értelmében az elektronikus személyazonosító igazolvány lehetővé teszi tulajdonosa számára az elektronikus aláírás használatát, és a különböző állami intézmények informatikai rendszerében történő azonosítását.
A jogszabály lehetővé teszi az elektronikus személyazonosító igazolvány kiállítását a szülők kérésére a 14 évnél fiatalabb kiskorúak számára is. Ezt két évre állítják ki a 2 évet be nem töltött kisgyerekek, 4 évre a 2 és 14 év közötti gyermekek, 5 évre a 14 és 18 év közötti kiskorúak számára. A 18 és 70 év közötti felnőttek 10 évre kapják meg az igazolványt, a 70 év fölötti személyeknek pedig meghatározatlan időre állítják ki a dokumentumot.
Az állampolgároknak továbbra is lehetőségük lesz választani az elektronikus személyazonosító igazolvány és az egyszerű személyazonosító igazolvány között.
FORRÁS: AGERPRES
KONTEXTUS: Olyan igazi „Romania lucrului bine facut” ez az elektronikus személyi igazolvány – modernizálódunk, ugye, de a digitális buletint CSAK Kolozsváron és Bukarestben tudod kiváltani, az ország többi városában még nem állt fel a kibocsájtáshoz szükséges rendszer. A lényeg ugyanis az lenne, hogy az elektronikus személyi igazolvány birtokában a polgár számár a lényegesen lerövidül a hatóságokkal való kooperáció ideje, azt ugyanis digitálisan is intézheti. Ugyancsak lényeges különbség, hogy 2031-től kezdődően csak az elektronikus személyi igazolvánnyal lehet majd külföldre utazni, s bár a dátum ma még messzinek tűnik, ha így halad Románia digitalizálása, akkor nem sok esély marad arra, hogy 2031. január elsején a romániai lakosok többsége digitális buletinnel rendelkezzen.
Bár közvetlenül nem érinti a polgárt, de érdekességként jegyzem meg, hogy az új digitális buletinben eltűnik a „sex” (nő, férfi) biológiai nemre vonatkozó adat, helyét pedig átveszi a „gen” – szóval, elgenderesedik a rendszer, bár némiképp megnyugtató, hogy továbbra is csak férfi (M – masculin) és nő (F – feminin) opciók választhatóak.
(Nethuszár)