Klaus Iohannis felfüggesztette az Emberi Jogok Európai Egyezményét
2020. 03. 25. 16:42:55
Miközben Romániában kihirdették a vészhelyzetet, majd kijárási tilalmat rendeltek el, Klaus Iohannis államfő felfüggesztette az Emberi Jogok Európai Egyezményének (CEDO) romániai hatályát – tudjuk meg a Mandiner.hu portál oldaláról.
A lépésre amúgy bármely tagállamnak lehetősége van, vészhelyzet idején a CEDO 15. cikkére hivatkozva életbe lép az ún. derogáció, ami alapján az egyezményemben rögzített szabályok megszűnnek, és az országot irányító hatalom gyakorlatilag azt csinál, amit akar, ráadásul utólag sem vonható felelősségre az emberi jogok megsértése miatt.
CIKK Az Egyezmény hatályának felfüggesztése szükséghelyzet esetén
1.Háború vagy a nemzet létét fenyegető más rendkívüli állapot esetén bármely Magas Szerződő Fél a jelen Egyezményben meghatározott kötelezettségeitől eltérő intézkedéseket tehet a helyzet szükségessége által feltétlenül megkívánt mértékben, feltéve, hogy az ilyen intézkedések nem ellentétesek egyéb nemzetközi jogi kötelezettségeivel.
2. E rendelkezés alapján nem lehet eltérni a 2. Cikk rendelkezéseitől, kivéve a jogszerű háborús cselekmények következtében okozott haláleseteket, vagy a 3. Cikk, 4. Cikk (1. bekezdés), valamint a 7. Cikk rendelkezéseitől.
3. Az eltérés jogával élő Magas Szerződő Fél az Európa Tanács Főtitkárának teljes körű tájékoztatást ad az általa tett intézkedésekről és azok okairól. Ugyancsak tájékoztatja az Európa Tanács Főtitkárát, amikor az ilyen intézkedések hatályukat vesztették és az Egyezmény rendelkezéseit ismét teljes mértékben végrehajtják.
És mit lépett erre Európa? Semmit!
Az Európai Tanács szóvivője szerint kissé túlzás a 15 cikkre való hivatkozás, mert a gyülekezési és szabad mozgás jogának korlátozására van léehetőség a CEDO-n belül is, nem kell ehhez kilépni az egyezményből. A Helsinki Bizottság különösebben nem kritizálta a nemrég Kalergi-díjjal kitüntetett román államfőt és az intézkedést, annyit jegyzett meg szomorúan, hogy a kormány elkésve tájékoztatta a népet, tulajdonképp a külföldi híradásokból értesülhettünk mi is, hogy mi zajlik.
Ezzel párhuzamosan az EU intézményei gőzerővel támadják a magyar kormányt, annak felhatalmazási törvénytervezete miatt – erről ITT ÍRTUNK.
A román kormány és az államfő mindeddig a füle botját sem mozgatta a bírálatokra.
A CEDO magyar nyelvű szövege ELOLVASHATÓ ITT.
A román államfő által küldött jegyzék, amelyben bejelenti a derogációt ELOLVASHATÓ ITT.
(Nethuszár)