Korona a világban: korlátozások Angliában, csődhullámtól tartó németek
2020. 09. 09. 10:07:03
Világszerte megugrott a fertőzések száma, a bolygó országai pedig különbözőképp reagálnak a második hullám kihívásaira. Angliában hat főben korlátozzák az együtt tartózkodó emberek számát, az EU újabb anyagi segítséget lobogtatott meg, a katalán kormány nem vesz részt a katalán nemzeti ünnepségeken, a németek pedig csődhullámtól tartanak. Korona a világban – összefoglaló.
Jövő hétfőtől Angliában nem tartózkodhat együtt hatnál több ember
Hat főben korlátozza a jövő héttől Angliában a brit kormány azoknak a számát, akik épületekben és szabadtéren összegyűlhetnek, miután az utóbbi napokban jelentősen emelkedett az újonnan kimutatott koronavírus-fertőzések száma.
A Downing Street által szerda hajnalban ismertetett intézkedés alapján jövő hétfőtől a parkokban, az éttermekben, a pubokban és egyéb közösségi létesítményekben hatnál több, nem egy háztartásban élő ember nem gyűlhet össze egymás közvetlen közelében. A rendelkezés vonatkozik a magánlakásokra is, nem terjed ki ugyanakkor az iskolákra, a munkahelyekre, a szervezett csapatsport-eseményekre, valamint az esküvőkre és a temetésekre. A korlátozás alól mentesülő események és helyszínek teljes listáját a brit kormány a héten közzéteszi.
Az új rendelkezés szigora mindazonáltal messze elmarad a koronavírus-járvány első szakaszában, március végén életbe léptetett intézkedésekétől, amelyek alapján kettőnél több, nem egy háztartásban lakó ember még közterületen sem tartózkodhatott együtt, a nem közös háztartásban élő családtagok és ismerősök sem látogathatták egymást, és csak élelmiszerek, gyógyszerek beszerzése, orvosi ellátás igénybevétele, valamint napi egy rövid testedzés végett lehetett kilépni az utcára.
A brit kormány júniustól fokozatosan és komoly mértékben enyhítette a korlátozásokat, ám az utóbbi napokban ismét jelentősen emelkedett a vizsgálatokkal kimutatott új koronavírus-fertőzések napi száma, amely a hétvégén megközelítette a 3 ezret, bár kedden már nem érte el a 2500-at. A múlt hónapban végig ezer alatt járt a tesztekkel igazolt új fertőződéses esetek napi száma. A mostani megugrás mindazonáltal jóval elmarad a nagy-britanniai koronavírus-járvány áprilisi tetőzése idején mérttől. Akkor – a jelenleginél sokkal szűkösebb tesztelési kapacitás mellett is – volt olyan időszak, amikor naponta 6 ezernél több új koronavírus-fertőzést mutattak ki, és előfordult, hogy meghaladta az 1200-at a halálos áldozatok napi száma. A kedd délelőtt zárult 24 órában 32 halálesetet jelentettek a brit egészségügyi hatóságok.
Nagy-Britanniában eddig több mint 17 millió koronavírustesztet végeztek el, és ezek közül 352 560 lett pozitív. A halálos áldozatok száma meghaladja a 41 ezret.
Macron nagyobb elővigyázatosságra kérte a franciákat a magánéletben a járvány erősödése miatt
Emmanuel Macron francia államfő arra kérte kedden a franciákat, hogy legyenek elővigyázatosabbak a magánéletben is a koronavírus-járvány erősödése miatt, és tartsák be az egészségügyi előírásokat.
„Nem szabad a magánéleti pillanatokban sem elengednünk magunkat, hiszen a fertőzések gyakran a házibulikban, a családi rendezvényeken történnek” – mondta az elnök a közép-franciaországi Clermont-Ferrand-ban tett látogatásán. Szerinte „teljesen természetes”, hogy a kijárási korlátozásokat követően elengedték magukat a franciák, ezért „semmiképpen sem szeretne bűntudatot” ébreszteni bennük, hanem az egyéni felelősségre figyelmeztet.
Az elnöki megszólalással egyidőben derült ki, hogy pozitív eredményt hozott Christian Prudhomme-nak, a Tour de France versenyigazgatójának a koronavírus-tesztje, aki tünetmentes és hétnapos házi karanténba vonul. A Tour szombati szakaszát megtekintette Jean Castex francia miniszterelnök, aki Prudhomme-mal egy autóban kísérte egy szakaszon a mezőnyt. A kormányfőt kedden azonnal tesztelték, és az első eredmény negatívnak bizonyult. A miniszterelnök jól van, de szombaton ismét tesztelik, addig a miniszterelnöki rezidencián elkülönülve folytatja a munkáját.
Emmanuel Macron jelezte, hogy a szerdára tervezett kormányzati szemináriumon a miniszterelnök és azok a kormánytagok, akik az elmúlt napokban találkoztak vele, videókonferencián keresztül lesznek jelen. Az államfő elárulta, hogy már többször is teszteltette magát, legutóbb a múlt heti libanoni és iraki látogatását követően hétfőn, és eddig minden szűrés negatív eredményt mutatott.
„Mi magunk is azt tesszük, amit minden állampolgártól kérünk, hogy megtegyen, amennyiben koronavírusos fertőzöttel állt kapcsolatban” – hangsúlyozta Macron. A járvány terjedésének megfékezését célzó újabb intézkedéseket pénteki ülésén vitatja meg a biztonsági tanács, egyebek mellett a tesztek differenciáltabb használatát is. Amióta ugyanis tömegessé és ingyenessé tette a kormány a szűrést, kígyózó sorok várakoznak a tesztelőhelyeken, ahol a tünetmentes emberek és a tüneteket produkáló betegek keverednek, és az eredményre jelenleg 4-5 napot kell várni. Az államfő prioritási sorrend kialakítását javasolja, annak érdekében, hogy a tüneteket produkálók előbb kerülhessenek sorra.
A tanácskozáson az illetékesek várhatóan döntenek a karantén egy hétre történő lerövidítéséről is, amire a kormány mellett működő tudományos tanács tett javaslatot. Emmanuel Macron aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy egyes megyékben, például a déli Marseille-ben és környékén nemcsak a napi esetszám, hanem a kórházi betegek száma is jelentősen nő. „Kollektíven sokkal felelősségteljesebbnek kell lennünk, és elővigyázatosabbnak a pozitív esetek elkülönítésében” – mondta az elnök.
Az elmúlt 24 órában 6544 új koronavírusos fertőzöttet regisztráltak, ezzel 335 524-re nőtt a járvány kezdete óta feltárt esetek száma – közölte az egészségügyi tárca kedd este. Hétfőn több mint 4 ezer, vasárnap több mint 7 ezer koronavírus-teszt bizonyult pozitívnak, pénteken pedig 8975-tel megdőlt a napi esetszám rekordja, de szombaton is 8 ezer fölött volt az esetszám. A pozitív tesztek aránya napról napra nő, kedden 5,2 százalék volt, az előző napi 5,1 után. Júliusban a szűréseknek alig 1,1 százaléka bizonyult pozitívnak.
Az egészségügyi tárca szerint aggodalomra elsősorban az ad okot, hogy kedden 574 új betegfelvétel történt a kórházak Covid-osztályain, és 86 fertőzött került lélegeztetőgépre. A halálos áldozatok száma az elmúlt 24 órában 39-cel 30 764-re emelkedett.
Csődhullámtól tartanak a német idegenforgalomban és vendéglátásban
A második világháború óta a legnagyobb bevételkiesés keletkezhet és csődhullám kezdődhet a német idegenforgalomban és vendéglátóiparban az ágazat országos érdekképviseletének (Dehoga) kedden közölt adatai szerint.
A szervezet ismerteti: az ágazatban a járvány eddigi legsúlyosabb időszakában, áprilisban több mint egymillió munkavállalót kellett átállítani rövidített munkaidőre, és a március-augusztusi időszakban csaknem 60 százalékkal elmaradt a bevétel az egy évvel korábbihoz képest. A járványügyi korlátozások fokozatos visszavonása és a nyár javított ugyan a helyzeten, de még júliusban és augusztusban is 40 százalékot meghaladó bevételcsökkenést regisztráltak. A nyaraló- és kirándulóhelyeken működő szállodákban és vendéglőkben, különösen a teraszos vendéglőkben és sörkertekben igen élénk volt a forgalom, a városokban viszont „katasztrofális” helyzet alakult ki. A konferenciák, vásárok, a kulturális rendezvények és a sportesemények hiánya minden korábbinál súlyosabb csapás volt. Különösen az üzleti ügyben utazók és a külföldi vendégek maradtak el – áll az országos szálloda- és vendéglátóipari szövetség közleményében.
Kiemelték, hogy az ágazathoz tartozó vállalkozások több mint 6 százalékánál még mindig tart a kora tavasszal, a járvány elején elrendelt kényszerszünet. Ebbe a csoportba nemcsak zenés szórakozóhelyek tartoznak, hanem a legtöbb tartományban bárok és kocsmák is, amelyeknek a távolságtartási szabályok miatt nem éri meg kinyitni, vagy nincs engedélyük a folytatásra. Sok vállalkozás így az utolsó tartalékait felélve kezdi az őszt, és meglehet, hogy csődhullám indul a körükben.
Ezért az államnak az eddiginél több és hatékonyabb segítséget kell nyújtania a kocsmák, klubok és diszkók „tömeges kihalásának” megakadályozásához – tették hozzá, ismertetve egy felmérést, amely szerint az érdekképviseleti szervezet tagságának 64,9 százaléka elégtelennek tartja a kormányzati támogatási programokat.
Németországban hozzávetőleg 45 ezer kereskedelmi szálláshely és 165 ezer vendéglátóhely működik a Dehoga statisztikái alapján. Az ágazatban nagyjából 1,8 millióan dolgoztak a járvány előtt. Az éves bevétel meghaladta a 80 milliárd eurót (28 800 milliárd forint).
A járványhelyzet miatt a katalán kormány nem vesz részt a katalán nemzeti ünnepre szervezett rendezvényeken
A járványhelyzet miatt a katalán kormány nem vesz részt a katalán nemzeti ünnepre szervezett rendezvényeken – közölte az autonóm tartomány vezetésének szóvivője kedden Barcelonában.
Meritxell Budó elmondta: távolmaradásukkal példát kívánnak mutatni a lakosságnak, amelytől eddig is szigorú elővigyázatosságot kértek a koronavírus-fertőzések terjedése miatt. Ismertetése szerint a szeptember 11-ére tervezett kormányzati programokat lemondták, egyetlen koszorúzás kivételével. A függetlenségi kormány azonban nem kérte a többi, civilek által szervezett esemény megtartásának felfüggesztését, mivel biztosítani kívánja a tüntetéshez való jogot.
A katalán nemzeti ünnep évek óta az elszakadási törekvésekről szól. A Spanyolországtól függetlenedés pártolói nagyszabású felvonulást rendeznek ilyenkor. Tavaly 600 ezer, egy évvel korábban egymillió ember vonult utcára Barcelonában ezen a napon. Az eseményt életre hívó Katalán Nemzetgyűlés (ANC) nevű civil politikai szervezet idén sem mond le a megmozdulásokról, noha azokat jelentős létszámkorlátozással kívánja megtartani. Összesen 48 ezer embert várnak 82 katalán település 107 helyszínén, a részvétel előzetes regisztrációhoz és kötelező maszkviseléshez kötött. Azt ígérik: mindenhol biztosítják majd a legalább másfél méteres távolságtartás lehetőségét.
Katalóniában a járvány kezdete óta több mint 118 ezer fertőzöttet szűrtek ki, amellyel a második leginkább érintett tartománynak számító Madrid után. A térségben az elmúlt 24 órában 147 újabb eset regisztrálásáról számolt be a spanyol egészségügyi minisztérium. A tárca adatai szerint országosan több mint háromezerrel nőtt az igazolt esetek száma egy nap alatt, összesen pedig már meghaladja a 534 ezret.
A fertőzés 261 ember halálát okozta az elmúlt egy hétben, az áldozatok száma 29594. A koronavírus okozta Covid megbetegedéssel 955-en kerültek kórházba az elmúlt egy napban, míg 944 gyógyultak távozhattak. Jelenleg csaknem nyolcezren szorulnak kórházi ellátásra.
Vírusteszten kell átesnie Fülöp belga királynak
Koronavírus-teszten kell átesnie Fülöp belga királynak, miután a kormányalakítási tárgyalások vezetésére felkért egyik belga politikus, Egbert Lachaert megfertőződött. A Flamand Liberálisok és Demokraták (Open VLD) politikusa még pénteken folytatott megbeszélést a belga uralkodóval – közölte a La Libre Belgique című francia nyelvű belga napilap kedden.
A belga királyi palota arról tájékoztatott, hogy a megbeszélések során az előírt másfél méteres távolságtartás szabályait mindvégig tiszteletben tartották. Az uralkodót elővigyázatossági okokból, saját és családja egészsége érdekében tesztelik.
A napilap arról is beszámolt, hogy a flamand politikusnak fertőzése miatt karanténba kell vonulnia. A kormányalakítást célzó tárgyalások megakadhatnak, ugyanis a megbeszéléseken részt vevő többi pártelnöknek szintén vírustesztet kell végeznie. Ameddig azok eredménye nem ismert, az ülések szünetelnek. Fertőzöttségük esetén helyetteseik folytatják a megbeszéléseket – közölték.
A kormányalakítást célzó koalíciós tárgyalásokat Egbert Lachaert a flamand szocialista párt (SP.A) elnökével, Conner Rousseau-val augusztus közepe óta vezeti. A politikusokat a belga király azt követően kérte fel erre, hogy a megbeszéléseket addig vezető politikusok visszaadták mandátumunkat, mivel a tárgyalások megrekedtek.
Az országot 2018 decembere óta már a második – korlátozott hatalommal rendelkező – ügyvivői kormány irányítja, mivel a négypárti szövetség akkor felbomlott. A belga uralkodó a 2019 májusában tartott parlamenti választásokon mandátumot szerző pártok több vezetőjét is a kormányalakítási tárgyalások vezetésével bízta meg, azonban ez idáig minden kísérlet kudarcot vallott.
A pártok legutóbb március közepén tettek kísérletet arra, hogy a koronavírus elleni intézkedések sikere érdekében megegyezésen alapuló, akár egy évig tartó mandátummal rendelkező szövetségi kormányt alakítsanak. A tanácskozás résztvevői azonban végül abban egyeztek meg, hogy a koronavírus okozta válságra való tekintettel „félreteszik a politikai különbségeket”, és a jelenlegi kormány megbízatásának meghosszabbítása mellett foglaltak állást.
Sophie Wilmes frankofón liberális politikust, korábbi költségvetési minisztert tavaly októberben nevezték ki ügyvezető kormányfőnek, ugyanis a posztot addig betöltő Charles Michel december 1-jén az Európai Tanács elnökeként lépett hivatalba. Wilmes kormányának megbízatása szeptember 17-én jár le.
A járvány okozta válság leküzdésére irányuló kezdeményezéseket támogat az Európai Unió
Több mint kétszáz kezdeményezés részesül 60 millió euró (mintegy 21 milliárd forint) összegű uniós finanszírozásban, hogy a koronavírus-járvány okozta válság leküzdésére irányuló innovatív megoldásokat dolgozzanak ki. A támogatottak között több magyarországi intézmény és vállalkozás is szerepel – közölte az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) kedden.
A Budapesten működő uniós intézet tájékoztatása szerint a 25 országból 212 partner összefogásával megvalósuló 62 új innovációs projekt olyan megoldások kialakításán dolgozik, amelyek közvetlenül a koronavírus-világjárvánnyal kapcsolatos kihívások leküzdését célozzák. A vállalkozásokat támogató uniós finanszírozás pedig 145 olyan induló vagy növekvő innovatív vállalkozást segít, amelyek működését megnehezítette a koronavírus-válság.
A támogatásra kiválasztott 207 projekt és vállalkozás innovatív fejlesztése azonnali megoldásokat nyújt több kulcsfontosságú területen, ilyen az egészségügy, a digitalizáció, az élelmiszer-ellátás, a városi mobilitás, vagy a levegőben megtalálható szennyező anyagok csökkentése. A projekteknek 2020 végéig kell megvalósulniuk.
Magyarországon támogatásban részesül mások mellett a biometrikus azonosításon alapuló, készpénz- és bankkártyamentes fizetési megoldásokat fejlesztő PeasyPay Kft. és az egészségügyi adatokat feldolgozó Attributix Kft. Ezen kívül magyar partnerek működnek közre egyebek mellett a nemzetközi együttműködésben megvalósuló Team Discover betegmegfigyelési rendszer kifejlesztésében, valamint a válság közepette segítséget nyújtó önkéntesek koordinálását elősegítő CoVCAP projektben is.
Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) uniós szerv, 2008-ban hozták létre Európa innovációs képességének erősítésére.
A fertőzöttek száma átlépte a 27,4 milliót, csaknem 900 ezer a halálos áldozat
Már 27 479 047 ember fertőződött meg világszerte a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 896 236, a gyógyultaké pedig 18 444 515 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem szerdai összesítése szerint.
Egy nappal korábban 27 256 723 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 891 308, a gyógyultaké pedig 18 251 538 volt. A fertőzés 188 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A SARS-CoV-2 vírus okozta, Covid-19 nevű betegség az Egyesült Államokat sújtja leginkább, ahol 6 326 791 fertőzött volt, 189 642-en haltak meg, és 2 359 111-en gyógyultak meg eddig.
Indiában 4 280 422 fertőzöttet, 72 775 halálos áldozatot és 3 323 950 gyógyultat jegyeztek fel.
Brazíliában 4 162 073 fertőzöttről, 127 464 halálos áldozatról és 3 568 578 gyógyultról tudni.
Oroszországban 1 032 354-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma, a halálos áldozatoké 17 939-re, a gyógyultaké pedig 847 746-ra emelkedett.
Mexikóban 642 860 embert fertőzött meg a koronavírus, 68 484-en haltak meg, a gyógyultak száma pedig 535 141.
A Dél-afrikai Köztársaságban 640 441 fertőzöttről, 15 086 halottról és 567 729 gyógyultról tudnak a hatóságok.
Spanyolországban 534 513 fertőzöttet, 29 594 halálos áldozatot és 150 376 gyógyultat regisztráltak.
Franciaországban 373 718 fertőzöttről, 30 770 halálos áldozatról és 88 876 gyógyultról tudni.
Az Egyesült Királyságban a fertőzöttek száma 354 932, és 41 675 ember halt meg a betegségben.
Törökországban 283 270 fertőzöttet regisztráltak eddig, a halálesetek száma 6782, a gyógyultaké 253 245.
Olaszországban a fertőzöttek száma 280 153, a halálos áldozatoké 35 563, 210 801-en pedig felgyógyultak a Covid-19-ből.
Németországban 254 957 a fertőzöttek száma, 9336 a halottaké, 227 379-en meggyógyultak.
Kanadában 135 757 fertőzöttet, 9203 halálos áldozatot és 119 420 gyógyultat tartottak számon.
Kínában (Hongkong és Makaó nélkül) 90 087 fertőzöttet tartottak nyilván, valamint 4733 halálos áldozatot és 84 931 felépültet.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely a közép-kínai Vuhanból terjedt el.
(MTI)
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!