Lesz élet a Marson? Podcast Kereszturi Ákos bolygókutatóval
2024. 01. 05. 19:43:14
Prométheusz ellopta az istenektől és az embereknek adta a tüzet – örökre és visszavonhatatlanul megváltoztatva ezzel az emberiség életét. A tudományok és a technológia atyjaként tisztelik, de egyúttal a tudományos fejlődés nem kívánt következményeivel való szembenézést is szimbolizálja. A Prométheusz Társaság célja a jövő technológiáival kapcsolatos kutatás, oktatás és ismeretterjesztés, az irántuk érdeklődő egyének és közösségek együttműködésének ösztönzése és elősegítése, az ígéretes kezdeményezések felkutatása és támogatása. A jövő alakítása annak érdekében, hogy a technológia fejlődése minél többeknek minél nagyobb hasznára váljon.
Így mutatkozik be saját honlapján a Prométeusz Társaság, akik a tudomány-technológia témakörében készítenek érdekes, mi több, kifejezetten érdekefeszítő podcasteket. A Nethuszárnál pedig szeretjük azt, ami túlmutat a szürke hétköznapokból megismert, felszínes, és féltudásra alapozott okoskodásnál, szeretjük azokat a podcasteket, amelyekből tanulhatunk. A Prométeusz Társaság pedig ilyen podcasteket készít, tisztában vannak azzal ugyanis, hogy a 21. században a technológia új korszak kezdetét is jelentheti az emberiség számára, íme néhány szempont, amelyeket ők soroltak fel:
- az emberi szintű gépi intelligencia a termelékenység drámai növekedéséhez, a munka és a tanulás alapvető átalakulásához vezet;
- az agy–számítógép interfész lehetővé teszi az emberi agy és a számítógép közvetlen összekapcsolását és hálózatba szervezését;
- az öregedés lelassításával az emberi élettartam jelentősen, akár többszörösére nő;
- az emberiség meghódítja a Naprendszert és multiplanetáris fajjá válik.
Mindezek mellé én személy szerint kíváncsi lennék egy filozófus véleményére is, miféle etikai, erkölcsi dilemmákkal fogunk szembesülni a közeljövőben, és hasonlók, de ki tudja, talán egyszer erről is lesz szó.
Jelen podcastben viszont arról beszélget Dobos Gábor házigazda Kereszturi Ákos bolygókutató a Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet tudományos főmunkatársával, hogy vajon lesz-e kolónia a Marson, visszatérünk-e a Holdra, és egyáltalán, mit jelent az, hogy bolygónk testfelszíne szilárd?
Borítókép: Mesterséges Intelligencia, Nethuszár-prompt
(Nethuszár)