Mi történik az SZNT polgári kezdeményezésével – indulhat az aláírásgyűjtés?
2020. 06. 22. 17:02:10
Az utóbbi napokban a szükségesnél alacsonyabb intenzitással ugyan, de felkapott hírré vált, hogy az Európai Parlament jóváhagyta az Európai Bizottság javaslatát, hogy a koronavírus-járványra való tekintettel kitolja, meghosszabbítsa azon polgári kezdeményezések határidejét, amelyek a korlátozások bevezetésekor futottak (március 11.) – az eset kapcsán kisebb-nagyobb ellentmondások alakultak ki a politikai szféra és az SZNT civiljei között, a Nethuszár most szelet vet, vihart arat és eloszlatja a ködöt.
Hogy pontosan megértsük miről is van szó elengedhetetlen az, hogy tudjuk, milyen utat kell bejárnia az uniós jogvesztőben az SZNT hosszabbítást igénylő kérelmének: az EB elemzi a kérést, majd megküldi az Európai Parlamentnek, ahol vagy megszavazzák, vagy nem. Ez utóbbi megtörtént a napokban, azaz az EP is támogatja a kezdeményezések határidejének meghosszabbítását, de még mindig hátravan egy lépcső, ez pedig a Tanács jóváhagyása – ez valamikor júliusban történne meg, és nagyjából ekkora várják azt, hogy a hosszabbítást lehetővé tevő törvény hivatalossá válik, romániai szóhasználattal élve: megjelenik a monitorú oficsiálban.
Ez utóbbi tehát még nem történt meg, a Tanács döntése még hátra van, ezt szögezzük le!
Mit állít Vincze Lóránt?
Az RMDSZ EP-képviselője egy hírlevélben azt állította, hogy az aláírásokat lehet gyűjteni, sőt, fel is szólította az SZNT-t, hogy ne kockáztassák a kezdeményezés sikerét, és fogjanak neki az aláírások gyűjtésének. Vincze Lóránt szerint 27 jogász egybehangzó véleménye szerint lehet gyűjteni, valamint, és ez fontos lesz: az EB is küldött egy levelet az SZNT-nek, amiben egyértelműen utalnak arra, hogy az aláírás folytatható. Vincze szavait az MTI is felkapta, így aztán kárpát-medencei sajtóhír lett belőle – idézzük most a fontosabb megállapításokat:
„Kérem az SZNT-t, hogy mihamarabb folytassa a gyűjtést, hiszen minden nap értékes, ne veszélyeztesse a Kárpát-medencei magyarság több mint egymillió aláírását, és ne éljen vissza a székely emberek bizalmával! Ha az Európai Parlament, a Bizottság és a Tanács, valamint 27 tagállam jogászai egybehangzóan állítják, hogy az aláírásgyűjtést már most folytatni lehet, akkor annak valóban semmi akadálya nincs. Mint ahogyan négy másik, hasonló helyzetben lévő kezdeményezés esetében nem is állt le a gyűjtés. Az Európai Parlament pénteken, szinte egyhangúan elfogadott határozata a biztosíték, hogy a jogi alapot megteremtjük. Ígéretének megfelelően a meghosszabbítással kapcsolatos politikai munkát az RMDSZ Brüsszelben előkészítette, most az SZNT feladata az aláírásgyűjtés sikerre vitele, nem pedig meddő jogi vita folytatása. Ez nem a harc, hanem a munka ideje”
Szép szöveg, kellőképp kidomborítva benne azt, hogy az RMDSZ nélkül a nap sem kel fel Brüsszelben, de sajnos ez még nem válasz arra a kérdésre, hogy szabályos-e vagy sem az aláírásgyűjtés újraindítása, illetve az SZNT, mint kezdeményező megtehetné-e ezt, vagy sem. Vincze Lóránt szerint igen, sőt, az EP-képviselő azt állítja, hogy az SZNT-t erről maga az EB is értesítette egy levélben – íme az RMDSZ honlapján megjelent hír vonatkozó részlete:
Azaz:
„ Az Európai Bizottság a Székely Nemzeti Tanácsot is értesítette arról, hogy esetükben is újraindítható az aláírások gyűjtése, amely november 7-ig fog tartani. ”
Összegezve: Vincze Lóránt szerint le sem kellett volna állni az aláírásgyűjtéssel, de az most, mától, mi több, már tegnaptól újraindítható, az RMDSZ megtette a kötelességhét az EP-ben, az SZNT pedig mélázik, legalábbis nagyjából ez jön le a szövegből, pedig már/még az EB is levelet írt Izsák Balázséknak, hogy induljatok, fiúk, mire vártok…
Mit állít az SZNT?
Az SZNT persze cáfolta Vincze szavait, és rámutattak arra, hogy
„Meggyőződésünk, hogy jogalap nélkül az aláírásgyűjtést folytatni nem lehet. Meggyőződésünk, hogy nem lehet az embereket arra ösztönözni, hogy támogassanak egy kezdeményezést úgy, hogy utólag a támogató aláírásokat törölhetik. Meggyőződésünk, hogy egy olyan lépés, amely a személyi adatok védelmére vonatkozó törvénnyel szembemegy, nem csak a polgári bizottság tagjait teszi ki a büntetések kockázatának, de kompromittálja magát az ügyet is”
idéztük az SZNT közleményét, az MTI-hez hasonlóan.
Ebből annyi azért kiderül, hogy az SZNT nem akar kockáztatni, ahogy azt az elején írtuk: hiába szavazta meg az EP, az még nem jelenti azt, hogy érvénybe is lépett a hosszabbítás – így a kezdeményezők kivárnak.
Helyes az SZNT hozzáállása?
Igen – talán és lehet nélkül, igen! Azt jól tudjuk, hogy nem ez az a kezdeményezés, amelyet az egész brüsszeli elit támogat – így akármilyen jogászkodásnak, szőrszálhasogatásnak tűnjön, az SZNT nem teheti meg, hogy úgy kezdjen neki az aláírásgyűjtésnek, hogy tudja: annak alapját bárki, bármikor megtámadhatja, így a hosszabbítás HIVATLAOS elismeréséig gyűjtött szignók törlésre kerülnek, de akár az egész kezdeményezés is veszélybe kerülhet!
Ez eddig egyszerű parasztlogikával világosan érthető – vagy legalábbis az kéne legyen egy RMDSZ-es számára is, de a tapasztalástól a megértésig tartó út nehéz és göröngyös, erről a himnuszunk is tanúskodik…
A nagy kérdés az, hogy Vincze Lóránt igazat állít-e akkor, amikor azt mondja, hogy az EB már tájékoztatta arról az SZNT-t, hogy uccu neki, eresszétek a gyűjtést. Nos, amennyiben tényleg volt ilyen levél, az akkor sem jelent jogalapot a folytatásra, de a helyzet az, hogy Izsák Balázs szerint ilyen tartalmú levelet ők az EB-től nem kaptak. Messengeren kérdeztük meg a Székely Nemzeti Tanács elnökét erről, íme a válaszai:
Nethuszár: Kaptak-e Önök olyan tartalmú levelet az Európai Bizottságtól, amely az aláírásgyűjtések azonnali folytatását engedélyezi?
Izsák Balázs: Ilyen levelet az Európai Bizottságtól nem kaptunk. Az Európai Bizottság Főtitkárságától érkezett egy levél június 17-én – válaszlevélként egy korábbi levelünkre –, amely elsőként tisztázza azt, hogy a hat hónapos hosszabbítás a mi esetünkben május 7-én már megkezdődött, és azt is közli, hogy a meghosszabbításra vonatkozó rendelet elfogadása előtt mi dönthetünk az aláírásgyűjtés folytatása mellett, vállalva azt a kockázatot, hogy a május 7-e után gyűjtött aláírásokat nem fogják figyelembe venni. Arról is biztosítanak ebben a levélben, hogy a Bizottság nem fog részt venni olyan jogi eljárásban, amelyet a szervezők ellen indíthatnak, akik, ha a rendelet elfogadása előtt tovább gyűjtik az aláírásokat. Azaz: a levél nem zárja ki ezeknek az eljárásoknak a lehetőségét, ellenkezőleg ezek lehetséges bekövetkeztére egyenesen figyelmeztetnek!
Nethuszár: Hogyan kommentálná Vincze Lóránt EP-képviselő által a sajtónak küldött szavait, miszerint felszólítja az SZNT-t, hogy kezdjen neki az aláírások gyűjtésének?
Izsák Balázs: Vincze Lórántnak ez a nyilatkozata nagy örömmel tölt el. Bár az lépés, amit nekünk ajánl, rossz, én mégis annak a bizonyságát látom, hogy a képviselő úr olyan mértékben azonosult a céljainkkal, hogy biztosra vehetjük, a meghosszabbítási időszakban a FUEN tagszervezetei a hiányzó négy államból, de akár többől is a hiányzó aláírásokat összegyűjtik. Tudni kell, hogy 2019. március 7-én volt ítélethirdetés az Európai Unió Bíróságán, és következő nap a FUEN gratulált a kezdeményezésünk polgári bizottságának, és ígéretet tett arra, hogy segítenek a szükséges aláírások összegyűjtésében. Ezt a segítséget az elmúlt több mint egy év alatt nem kaptuk meg, de Vincze Lóránt nyilatkozata csak úgy értelmezhető, hogy a meghosszabbítás ideje alatt ezt az ígéretet teljesíteni fogják.
Nethuszár: Ön, hogy látja? Mikor kezdhet neki az SZNT a gyűjtésnek, milyen lépések vannak még hátra?
Izsák Balázs: Az Európai Parlament honlapján olvasható hír szerint júliusban dönthet a Tanács az Európai Parlament által már elfogadott ideiglenes rendelet jóváhagyásáról. Tehát optimista becslés szerint júliusban folytathatjuk az aláírásgyűjtést. Ez ugyanakkor azt is jelenti, hogy legkevesebb két hónappal rövidítik meg a hat hónapos meghosszabbítást a mi esetünkben. Ez nyilvánvalóan sérti az egyenlő bánásmód elvét!
Összegezve: Vincze Lóránt aligha állít igazat, amikor úgy fogalmaz, hogy – ismételjük: „az Európai Bizottság a Székely Nemzeti Tanácsot is értesítette arról, hogy esetükben is újraindítható az aláírások gyűjtése, amely november 7-ig fog tartani”!
Vagy legalábbis az értesítés felét mondja el, a másik felét, amelyben az EB arra hívja fel a figyelmet, hogy ez nem biztos, hogy jogos, de ő nem fog hisztizni, nos, az értesítés ezen részét Vincze vagy elhallgatja, vagy nem ismeri – és mindkét esetben komoly kompetenciagondok merülhetnének fel.
Mi lehet a háttérben?
A Nethuszárnak a belső ügyekre rálátó informátorok úgy meséltek a dologról, mint egy olyan kísérletről, ami az RMDSZ-nek annyira kellett, mint PSD-nek a DNA, azonban a sikert látva most ők is megpróbálják meglovagolni az ügyet, politikai tőkét óhajtank szerezni, annál is inkább, mert a Minority Safe Pack körül túl nagy a csend, a választások pedig közelednek.
Minket viszont csak az érdekeljen, hogy az aláírásgyűjtés újraindítása legyen teljesen jogszerű – négy államból kell még a minimálisan előírt aláírásszámot elérni, ez nem könnyű, de nem lehetetlen feladat. Kár mindezt kockáztatni azzal, hogy vaktöltényekkel lövöldözünk a kezdeményezőkre. Vagy írjuk ide mi azt, amit Vincze Lóránt, csak megfordítva:
„felszólítjuk az RMDSZ-t, hogy ne kockáztassa a kezdeményezés sikerét, ne terjesszen hamis információkat és ne keltse annak a látszatát, hogy az EB támogatná az aláírásgyűjtés újraindítását bla-bla-bla”?
A nemzeti régióért folyó aláírásgyűjtés, a kezdeményezés sikere pedig mostanra még fontosabb lett, mint volt az elején – a román parlament ugyanis megszavazott egy olyan törvényt, amely a jelenleg Bukarest alá tartozó Regionális Fejlesztési Ügynökségeket önállóvá teszi – magyarán a Központi Régióba tartozó Székelyföld immár nem függ Bukaresttől, viszont nem is önálló, Szeben, Brassó és Fehér megyékkel alkot egy régiót, így érdekeit aligha tudja érvényesíteni – legalábbis nem könnyebben, mint eddig.
Mindezt alapjaiban változtatná meg az, ha a három magyar megye, azaz Hargita, Maros, Kovászna egy régiót tudna alkotni, így ők is önállóan pályázhatnának az Unióhoz!
Erről van most szó!
(Nethuszár)