Mi várható: béke vagy mosolyszünet? Gyorselemzés
2022. 03. 08. 22:00:24
Pördül a történelme kereke, kicsit talán túl gyorsan is, lassan mi, egyszerű halandók is beleszédülünk, de vajon mikor lesz vége. És mit jelenet az, hogy vége? Gyorselemezés
Az elmúlt napok szörnyűséges háborús hírei mellett ma már olyan információk is érkeztek, amelyek stratégiai lépések, megfontolt döntések előszeleként is értelmezhetőek, lássuk mi köze lehet ennek a háborúhoz és annak végkimeneteléhez. Ott hagytuk abba legutóbb, hogy Moszkva ismertette új követeléseit, amelyek lényegében pont azt kérik, ami nekik már a háború előtt is megvolt – ez pedig óriási hátralépés Moszkva részéről, de az még mindig kérdés, hogy csak orosz csel, időhúzás, vagy valóban megállapodni akarnak, arcvesztés nélkül visszavonulni?
Ezt ma még nem tudjuk, de Zelenszkij ki is húzta a moszkvai üzenetben elbújt kígyó egyik méregfogát, amikor az ABC News-nak adott interjújában úgy fogalmazott, hogy hajlandó kompromisszumos megoldásra a donyecki és luhanszki úgynevezett népköztársaságokkal kapcsolatban, és a NATO-csatlakozást is elengedte már magában, úgyhogy ezzel ki is pipálta Moszkva követeléseit, most Putyinnál pattog ismét a labda, de láttunk már olyant, hogy változik az óhaj a Kremlben, úgyhogy nem hinném, hogy ebből az irányból indulna el a béke.
A másik nagy hír, hogy Amerika bejelentette: totális embargót vezet be az orosz földgáz, kőolaj és szén amerikai importjára, ezzel pedig újabb gyomrost vitt be a ruszkiknak, de a szándék mögött az is látszik, hogy Amerika sem akar feltétlenül fegyveres konfliktust, a gazdasági háborút viszont végigviszi. Fontos eleme az amerikai döntésnek, hogy Biden szerint nem várják el európai partnereiktől, hogy csatlakozzanak a szankcióhoz, tudják, hogy ez nem mindenkinek lehetséges az öreg kontinensen.
Béke vagy szünet?
A nagy kérdés az, hogy megköttetik-e a béke, ami értelmezésünkben annyit jelent, hogy a felek nem lövik egymást tovább, legalábbis egy jó ideig nem teszik ezt. Amennyiben a legutóbbi moszkvai követelések őszinték, és Zelenszkij is belemegy a tárgyalásokba, akkor a béke azt jelentené, hogy az orosz hadsereg ott marad Luhanszkban és Donyeckben, mármint a népköztársaságoknak nevezett területeken, ugyanis Luhanszk és Donyeck, mint régió nagyobb területű, mint ez a két ún. köztársaság – emellé jönne még ugye a Krím Ukrajna általi elismerése.
Na már most, ez eddig is így volt: a Krímen állandó orosz katonai jelenlét van, míg az említett két ún. köztársaságba már régóta Moszkva szállította a nyugdíjat, úgyhogy a végeredmény azt mutatná, hogy Moszkva indított egy háborút, aminek a végén megnyerte azt, ami amúgy is az övé volt.
Csakhogy:
pont emiatt biztosra vehetjük, hogy nem lesz tartós ez a béke! Moszkva erőt gyűjtene, immár nem az Orosz Föderáció, hanem Luhanszk és Donyeck határán sorakoztatná fel a haderejét, hogy hónapokig azt hazudja majd, hogy ugyan, dehogy akarunk mi támadni, ez csak a Nyugat hazugsága, és a végén csak megindulnak még egyszer.
Csakhogy, kettő:
csakhogy, amíg tartana ez az ún. béke, addig sok minden történne. Egyrészt a szankciók hatnak, és fájdalmasan hatnak! Mi több, Európa kurva gyorsan átállna egyéb beszerzési forrásokra, a békét kihasználva olyan technológia fejlesztésekbe, befektetésbe kezdne, amelyek akár egy-két év alatt gyökeresen átrajzolják a kontinens energiatérképét, és akkor ez a fegyver is kiesik Putyin kezéből.
Mi több, az ideiglenes béke ideje alatt úgy felfegyvereznék Ukrajnát, hogy a kérdés már nem az lenne, hogy megtudják-e védeni Kijevet, hanem az, hogy az ukrán haderő megáll-e még Moszkva előtt. És persze ugyanezt tenné Oroszország is, csakhogy neki ehhez nincsenek meg az eszközei: likviditásait elvesztette, a technológiai embargó miatt fejlesztési megakadnak, Kína már most aggódik, hogy lehet túl óvatos volt, és nem jó neki az oroszbarátság, miközben Putyin odahaza egyre nagyobb éhséglázadással kell szembenézzen.
Ez utóbbit a Kreml fél- vagy teljesen őrült ura is tudja, nem véletlenül gondolkozik olyan rendelet bevezetésén, amely a bolti rablások esetén elengedné a büntetést, ha az illető megtéríti a kárt. Találóan mondta erre Szele Tamás külpolitikai szakértő a blogján, hogy Putyin feltalálta a kriminálkommunizmust.
Összegezve: van esély arra, hogy ideiglenes béke álljon be, de ez csak arra jó, hogy a felek erőt gyűjtsenek. Azt viszont jó, ha tudjuk: ebben az esetben sem a NATO, sem az EU már kecmecezne: ha Putyin egyet rosszul pislant, akkor kitörne a NATO-Oroszország háború! Ugyanis még egyszer nem játsszuk el nekik azt a csasztuskát, amit ő játszott velünk egész télen…
Mindez persze akkor értelmezhető, ha maradt még racionalitás a felekben, márpedig a háború lényege pont az, hogy irracionális – amennyiben ez így van, akkor a NATO-Oroszország háború már nincs is olyan messze, mint gondolnánk.
Aludjatok jól!
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!