Natalja Zubarevics az orosz középosztály hangulatáról
2023. 04. 23. 18:55:06
Natalja Vasziljevna Zubarevics /Ната́лья Васи́льевна Зубаре́вич/ (1954-) – orosz gazdasági földrajztudós, a régiók szociális-gazdasági fejlődésének közismert szaktudósa. A földrajz tudományok doktora, professzor. Moszkvában él, a YouTube-csatornán beszélt arról, hogy milyen most az orosz középosztály hangulata.
A középosztályt a 2022-ben történtek igen súlyosan érintették. Sokan közöttük nem értenek egyet azzal, ami Oroszországban történik. Nyilvánosan nem tiltakozhatnak, mert igen nagy a kockázat, ezért többségük vagy elhagyja az országot, vagy eltűnik a nyilvánosság elől: teszi a dolgát, és mélyen hallgat. Erősen depressziós mindenki, akit csak ismerek. Ezek az emberek modern értékrenddel, kompetenciákkal rendelkeznek. Ha feltesszük a kérdést, mi lesz velük, akkor azt kérdezzük, mi lesz az országgal?
Meddig képes az orosz gazdaság működni a szankciók és háború körülményei között? A háború elviszi a költségvetés egyötödét. Sokáig képes a költségvetés állni a háborús számlát? Sokáig. Igaz, csökkenni fognak az olaj-és gázbevételek, ugyanakkor lényegében érintetlen a Nemzeti Jóléti Alap (ahová korábban az olajbevételek egy résztét félretették. a ford.). Belső kölcsönfelvételeket tervez a kormány.
2023-tól megemelték az exportadókat. Tehát 2023-ra biztosan lesz elég pénz, hogy utána hogyan tovább, nem tudható. A szankciókat nem törlik el egyhamar.
Az orosz társadalom állapota gyatra. A kérdés az, mikor értik meg az emberek, mi is történik. Egyelőre elfogadnak mindent: ha hatalom azt mondja, kell, akkor kell. Úgy gondolják, hogy a vezetés tudja mit csinál, jobban ismeri a helyzetet. Amíg ilyen a társadalmunk, nem csak a gazdaságban lesznek problémák. Az emberek nem látják az okokat. Észak-Korea azonban nem leszünk. Az oroszok alapvetően milliós és félmilliós nagyvárosokban élnek. Ez a lakosság azon harmada, amelyiktől az ország fejlődése függ, s amelyikből nem csinálsz zombit.
Nem összehasonlítható Oroszországgal sem a hetvenes évek Iránja, amely falusi volt és műveletlen, sem az ötvenes évek Koreája, mely szegény volt és vidéki. Nálunk a lakosság bevételei nagyobbak, bár óriásiak a különbségek: a lakosságunk 26%-a szegény, vagy közel áll ahhoz (plusz 14%-ot). Ők nagyon erősen függenek az államtól: ez a lakosság azon szófogadó része, mely mindent eltűr. Ezzel együtt Oroszországban van középosztály: nem emigrált mindenki, a lakosság meglehetősen képzett, és a nagyvárosokban kiirthatatlan a szabadság szelleme, bármi történjen is.
FORRÁS: YouTube, Orosz Tükör
(Nethuszár)