OECD-csatlakozás – céldátum: 2026
2024. 03. 13. 15:34:25
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás a legfontosabb országos célkitűzés Románia számára, amelyet mindannyian teljes felelősséggel és elkötelezettséggel kezelünk – jelentette ki kedden Marcel Ciolacu. A miniszterelnök a Románia gazdasági helyzetéről szóló 2024–es OECD–jelentés bemutatásán beszélt erről, hangsúlyozva, hogy a kormány tagjainak kötelessége elmagyarázni a román állampolgároknak a nemzetközi szervezethez való csatlakozás előnyeit.
„Kötelességünk elmondani az embereknek, hogy az OECD–hez való csatlakozás jobb életet jelent valamennyi romániai számára, ugyanakkor a beruházások fellendülését, az ország fokozottabb nemzetközi gazdasági érvényesülését és egy jobban teljesítő közigazgatást von maga után. És ez csak néhány azok közül az előnyök közül, amelyekkel e tekintélyes szervezethez való tartozás jár” – fogalmazott Ciolacu az eseményen, amelyen Mathias Cormann, az OECD főtitkára is jelen volt.
A miniszterelnök hozzátette: örül annak, hogy a teljes politikai osztály megértette és támogatja a csatlakozási folyamatot, csakúgy, mint a magánszektor, valamint a különböző gazdasági ágazatok és a civil társadalom szakemberei. Azt is megemlítette, hogy a jelenlegi kormányprogram az ország gazdaságának és szociális hálózatának korszerűsítésére összpontosít, és ezek a célok összhangban vannak az OECD–jelentésbe foglalt ajánlásokkal. „Emiatt a legnagyobb komolysággal fogjuk kezelni ezeket az ajánlásokat” – szögezte le.
Hangsúlyozta, hogy a jelentés kiemeli az OECD 2022–es ajánlásai alapján tett román erőfeszítések eredményeit. Ezek között szerepelnek a középtávú költségvetési konszolidációs terv végrehajtására, a költségvetési hiány csökkentésére és a nyugdíjrendszer reformjára tett intézkedések.
Ciolacu emlékeztetett, hogy a kormány jelenleg nagy erőfeszítéseket tesz az adóhatóság korszerűsítésére az adóbehajtás hatékonyságának növeléséért, ugyanakkor egy sor intézkedést tervez a szociális rendszer hatékonyabbá tételére, többek között a munkát kereső személyek támogatására vagy az iskolaelhagyás jelenségének csökkentésére. A miniszterelnök megerősítette Bukarestnek az elkötelezettségét az OECD jelentésében foglalt ajánlások és a nemzetközi szervezethez való csatlakozáshoz szükséges előírások betartására.
Azt is hangsúlyozta, hogy az OECD–csatlakozás követelte reformok szoros kapcsolatban állnak az országos helyreállítási tervbe foglaltakkal, így ezeknek a célkitűzéseknek a megvalósítása jelentősen hozzájárul majd a csatlakozás megvalósulásához. „Az OECD 2026–ban fogja közzétenni következő gazdasági jelentését országunkról. Azt akarom, hogy 2026 a csatlakozás évét jelentse Románia számára” – szögezte le Marcel Ciolacu.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)