Olaszország: végleges eredmények, indulnak a kormányalakítási tárgyalások
2022. 09. 28. 00:53:27
Véglegesítették az olasz választások eredményét, a jobboldal meggyőző többséggel nyerte a versenyt, az előzetes várakozásoknak megfelelően Giorgia Meloni alakíthat kormányt.
Az előzetes várakozásoknak és az exit-polloknak megfelelően a jobboldali szövetség nyerte a vasárnapi parlanti választásokat Olaszországban, így nagy valószínűség szerint Georgia Meloni személyében Olaszország első női miniszterelnökét köszönthetjük a hamarosan megalakuló olasz kabinet élén.
A Meloni által vezetett Olasz Testvérek (FdI) 25,99 százalékot, a Salvini neve által fémjelzett Liga 8,77 százalékot, míg Berlusconi Forza Italiája 8, 11 százalékot szerzett, ezzel egyúttal eldőlt az olasz jobboldalon belüli verseny is – a Liga és a Forza együttesen sem szerzett annyi voksot, mint a Fratteli d’Italia egyedül, ez pedig Meloni számára sokkal nagyobb mozgásteret biztosíthat a kormányalakítási tárgyalások során, mint azt korábban várták, ahogy a jövendő olasz kabinet irányára is nagyobb hatást gyakorolhat.
Zuhanrórepülést mutatott be viszont az olasz baloldal korábbi reménysége, az Öt Csillag Mozgalom a korábbi 32,7 százalékról 15,43-ra esett viasza, míg a Demokrata Párt valamit még javított is a pozícióján, a 2018-ban elért 18,8%-ról visszakúsztak 19,07-re.
Mussolini utáni első fasiszta miniszterelnök?
A fenti címet, kijelentő formában, a román liberális média előszeretettel nyomta a választás napján, majd az azt követő időszakban, vélhetően mostanra ők is lenyugodtak, így egy kicsit higgadtabban szemelhetjük a dolgokat. Meloni ugyanis messze, de messze nem fasiszta, abban az értelemben pedig biztos nem szélsőjobboldali, ahogy azt mi, Kelet-Európában szoktuk érteni, de a német AfD-hez, vagy az osztrák Szabadságpárthoz sem hasonlítható. Kétségtelen tény: erősen konzervatív, szavazói is jobbára azok, viszont Meloni kőkemény atlantista, Ukrajna támogatója és, ha nem muszáj, nem menne ölre az Európai Bizottsággal. Az olasz politikára amúgy is jellemző, hogy választási kampányokban nagyokat mondanak, aztán kormányra kerülve mindenki lehiggad egy kicsit, ez volt Salvini átka is egyben, a keményen bevándorlásellenes politikus a 2018-as választások után a belügyminiszteri székben találta magát, de jelentős sikereket nem tudott felmutatni – vélhetően ez is visszatükrözőik pártja népszerűségének elolvadásában.
A Forza Italia pedig ugyanaz, ami volt: Berlusconi magánpártja, és Silvio barátunk sem sokat változott, hiába 85 éves az idén, 32 éves barinőjével továbbra is a pletykalapok kedvelt szereplője, vélhetően nem fogunk unatkozni az olasz belpolitikát követve, de különösebben aggódni azért, mert ő is bekerült nem érdemes. Mi több, érthetetlen is.
Nos, ahogy az lenni szokott, Brüsszel rendesen elmérte az olasz valóságot, Meloni helyében küldenék egy köszönőlevelet Ursula von der Leyennek, aki a választűsok előtt alig pár nappal nyíltan fenyegette meg Olaszországot, hogy mi lesz akkor, ha nem jól szavaz – ez azért hozott egy négy-öt százalékot pluszba a jobboldal konyhájára, miközben Meloni olyan politikusokkal tárgyal, és olyanokat készül bevenni kormányába, mint Antonio Tajani, az Európai Parlament volt elnöke. Mondtam, hogy nem eszik olyan forrón a kását!
Úgyhogy, kérem szépen, a fasiszta áttörés most is elmaradt, cserébe van egy olyan olasz kormányunk, amelynek választáson szerzett legitimitása elég ahhoz, hogy az Olaszországra leselkedő bajok nagyrészét elhárítsa, illetve a rég halogatott strukturális reformokat megkezdje. Hogy mire jutnak, az majd elválik. Sok sikert, Meloni!
Indulnak a kormányalakítási tárgyalások:
A parlament megválasztandó elnökeiről, valamint a közös kormány felállításáról egyeztetett Giorgia Meloni, az Olasz Testvérek (FdI) elnöke szövetségesével, Antonio Tajanival, a Hajrá Olaszország (FI) alelnökével – közölte az FdI kedd délután.
Az Olasz Testvérek közleménye szerint a párt római székházában zajlott találkozón Giorgia Meloni és Antonio Tajani a közös jobbközép kormány „általános szerkezetéről” tanácskozott. Egyikük sem nyilatkozott az újságíróknak. Távozáskor Antonio Tajani csupán annyit mondott: „Olaszországért dolgozunk”.
Korábban a Hajrá Olaszország alelnöke, az Európai Parlament volt elnöke a RAI olasz állami rádiócsatornának úgy nyilatkozott, reményei szerint a párt akár három-négy miniszteri helyet is kaphat a közös jobbközép kormányban. Antonio Tajani hozzátette, hogy a Hajrá Olaszországnak semmilyen előítélete nincsen azzal kapcsolatban, hogy a belügyi tárcát a Matteo Salvini, a Liga vezetője kapja meg. Ami saját szerepét illeti, Antonio Tajani nem tagadta, hogy szívesen elfogadná a külügyminiszteri széket.
Az Olasz Testvérek, a Liga és a Hajrá Olaszország alkotta jobbközép szövetség nyerte a vasárnapi parlamenti választásokat, többséget szerezve a felső- és alsóházban is. A három párt közötti megállapodás szerint a miniszterelnök-jelöltet a választáson legtöbb szavazatot, huszonhat százalékot szerzett Olasz Testvérek állíthatja. A Liga és a FI is tíz százalék alatt teljesített.
A jobbközép szövetségnek mindenekelőtt a szenátus és a képviselőház elnökének személyéről kell döntenie. A parlament első ülése október 13-án lesz, ekkor megkezdődik a két elnök megválasztása. Az államfő az előzetes számítások szerint október 17. körül hívathatja magához Giorgia Melonit, hogy kormányalakítási megbízatást adjon neki.
Az FdI és a FI egyeztetésével egy időben a Liga négyórás vezetőségi ülést tartott, melyet Matteo Salvini hívott össze. A párt támogatottsága az öt évvel ezelőtti parlamenti választásokon elért több mint 17 százalékról 8,8 százalékra csökkent. Az Északi Ligát nevű elődpártot vezető Roberto Maroni úgy nyilatkozott, elérkezett a vezetőcsere ideje. A Liga másik politikusa, Attilio Fontana lombardiai kormányzó szerint azonban Matteo Salvininek a helyén kell maradnia.
Az Európai Bizottság bejelentése szerint Róma újabb 21 milliárd euróban részesül a pandémia utáni gazdasági helyreállításra szánt forráscsomagból. Az Olasz Testvérek ezt úgy kommentálta, hogy a párt a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközből Olaszországnak juttatott összegek felhasználási feltételeinek újratárgyalását szorgalmazza.
FORRÁS: RAI News, The Guardian, MTI
(Nethuszár)