Ombudsman: változtatni kell az egyetemi felvételin, diszkriminálja a kisebbségieket – Azamfirei: nem!
2019. 07. 21. 17:39:36
Hivatalosan kérte a romániai nép ügyvédje (ombudsman) a román oktatási minisztériumot, hogy módosítsa a 2016-ban minisztériumi rendelettel elfogadott egyetemi felvételi szabályzatot, mert az a nemzeti kisebbségekhez tartozó román állampolgárok hátrányos megkülönböztetését teszi lehetővé – számol be a hírről az Edupedu portál.
Az ombudsman Edupedunak küldött válaszát a cikk végén olvashatjátok.
Az ombudsmannak múlt hónapban megválasztott Renate Weber július 16-án keltezett levelét az Edupedu.ro oktatásügyi szakportál ismertette a hét végén. Az ombudsman álláspontja szerint az egyetemi alap-, mester- és doktori képzés felvételi szabályzata hátrányosan különbözteti meg a kisebbségieket azzal, hogy lehetővé teszi az egyetemeknek a felvételin a román nyelvi kompetenciájuk ellenőrzését. Az ombudsman álláspontja szerint ezeket a román nyelvi kompetenciákat az érettségi román szóbeli vizsgán már ellenőrizték.
Az Edupedu portál arra is rákérdezett, hogy ki, vagy kik nyújtottak be panaszt ebben az ügyben, mire Renate Weber egyértelműsítette, hogy a hivatala saját elhatározásából indított vizsgálat eredménye után hozta meg a határozatát, még július 10-én, ami aztán július 16-án jóváhagyásra is került.
Az Edupedu pedig július 19-én számolt be minderről, hogy másnap, július 20-án már a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE, aminek már új neve van, de nem bírom még megjegyezni, ezzel is úgy leszek, mint a régi lejjel, mai napig csak 1000 lejig tudok új lejben számolni, az összes többi, ennél nagyobb összeget régi lejben tudom értelmezni) híresen magyarellenes rektora, Leonard Azamfirei már nyilatkozott is az Edupedunak, mert végül is ki mást kellett volna megkérdni, ugye?
A rektor szerint a jelenlegi felvételi szabályzatnak „úgy kell maradnia, ahogy van”, és a miniszteri rendelet, amely jóváhagyja a metodológiát, az csak egy szabályozási keret, de nem bír kötelező érvvénnyel az egyetemek számára. Mondjuk jobb, ha tudjuk, ugyanez a rektor simán szembement a román kormánnyal, amikor Ungureanu-kabinet rendeletben hozta létre az orvosin a magyar kart. Azóta sincs magyar kar, és messzebb vagyunk tőle, mint valaha. Azamfirei most a diszkrimináló szabályozás fenntartása mellett érvel, olyan gyöngyszemeket engedve meg magának, ahol máshol már rasszizmusért és nácizmusért kiáltana a sajtó…
„A valóságban léteznek olyan, kisebbségekhez tartozó fiatalok, akik ugyan érettségiztek román nyelv és irodalomból, de komoly problémáik vannak azzal, hogy román nyelven kommunikáljanak, tehát az okmány, hogy nekik megvan ez a képességük nem mindig köszön vissza a gyakorlatban.”
Az ombudsman által javasolt változtatásokat nem fogja életbe léptetni a MOGYE-n, mert nincs rá oka, ugyanis az egyetem nem szervez felvételit román nyelvből. „A MOGYE-n a magyar diákok románul végzik a gyakorlatot, és magyarul teszik le a vizsgáikat. A két oktatási nyelv közötti kapcsolatnak köszönhetően, a végére a magyar diákok is megtanulnak románul. Nem fogjuk alkalmazni ezeket a módosításokat, mert nekünk megvannak az egyetemen belüli mechanizmusaink.”
Az Edupedu rákérdezett, hogy miért nem alakul meg a magyar kar az orvosin, miközben az angol már létrejött, mire Azamfirei azt válaszolta, hogy az angol az csak „adminisztratív” jellegű, a külföldi diákok ugyanis román nyelvórákra is járnak majd, már az első évtől kezdődően. Ami azt a kérdést illeti, hogy a magyar kar is úgy legyen különálló, hogy a magyar diákok, már az első évtől kezdődően román nyelvórákra járkálnak Azamfirei így válaszol: „a különbség abban áll, hogy a magyarok román diákok (értsd: román állampolgárok – szerk. megjegyz.), akik, legalábbis elviekben, Romániában fognak dolgozni, míg a külföldi diákok hazatérnek országaikba. Szerintem ez nagy különbség.”
Azamfirei egyébként azt gyanítja, hogy az ombudsman jelentése a külföldön élő román állampolgárok nyomására született meg, mint mondta, vannak olyan szülők, akik már 20 éve elhagyták az országot, gyermekük kint született, nem beszél már románul, de állampolgársága okán a határon túli románoknak fenntartott helyekre így már pályázhatna.
Az ombudsman jelentése:
(Nethuszár, MTI)