Orbán Viktor nyers igazsága
2025. 02. 14. 12:52:21
Az idei esztendő február 12-ik napján Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök közel másfél órán át tartó telefonbeszélgetést folytattak, természetesen az ukrajnai háború lezárásról és az azt követő világrend kialakulásáról.
Az európai vezetők zöme, majdhogynem összessége gyakorlatilag a pánik hangján értékelte az eseményt, amelynek Európa irányába tanúsított némasága volt a legbeszédesebb. Washington ugyanis senkinek sem szólt Európában arról, hogy Moszkvával fog beszélni, és a telefonbeszélgetés után gyakorlatilag egyedül Zelenszkij ukrán elnököt tájékoztatta annak tartalmáról. Ha óvatosan akarok fogalmazni, azt mondanám, Trump megkerülte Brüsszelt, de inkább a nyers kifejezést választom: Amerika első embere leszarta Európát. Nem csoda, hogy Brüsszel és a nyugat-európai államok vezetőinek többsége pánikba esett, Franciaország, Németország, Lengyelország, Olaszország, Spanyolország, az Egyesült Királyság és az EU Külügyi és Biztonságpolitikai képviselője nyilatkozatot adtak ki, amelyben persze kiállnak Ukrajna függetlensége, területi egysége mellett, valamint igazságos békét tűznek ki célul. A nyilatkozatnak mégsem ez a legfontosabb része, ilyesmit már bőven hallhattunk az elmúlt években, el is inflálódtak az ilyen irányú uniós üzenetek. A nevezettek ugyanakkor kijelentették, hogy az Unió (és Ukrajna) is helyet kíván magának a jövőt tárgyaló asztalnál.
Orbán Viktor az X közösségi platformon közzétett bejegyzésében reagált erre. Magyarország miniszterelnöke úgy fogalmazott: nem lehet helyet kérni a tárgyalóasztalnál, azt ki kell érdemelni. Jó vezetéssel, okos diplomáciával. A teljes poszt alább olvasható:
This declaration is a sad testament of bad Brusselian leadership. While President @realDonaldTrump and President Putin negotiate on peace, EU officials issue worthless statements.
You can’t request a seat at the negotiating table. You have to earn it! Through strength, good… https://t.co/Q1hevzk6I7
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) February 13, 2025
Be is indultak a kritikusok, Orbán fenti nyilatkozata alapján gyakorlatilag mindent is a fejére olvastak. És legyen bármennyire is nyers a megfogalmazás, de ezen kritikusok mindegyikére jellemző, hogy önmagukra már nem reflektáltak. Mintha Orbán Viktor elleni kommunikációs támadás még Ukrajna sorsánál is fontosabb lenne számukra.
Ugyanis mi az, ami NEM IGAZ Orbán állításából?
Az ukrajnai háború első fejezetének lezárását európai hatalmak tárgyalták le: Franciaország és Németország, ezekből születtek meg a minszki egyezmények. Hogy mennyire sikeresek voltak ezen államok a béketeremtésben, azt a lebombázott ukrán városok képei nagyon is jól ábrázolják. Csendben megjegyezném: Trump elnök akkoriban az ukrán hadsereg felfegyverezését szorgalmazta, aminek Merkel állt ellen, no meg az amerikai demokraták, akik emiatt még kongresszusi meghallgatást is kezdeményeztek Trump elnök ellen. Bizony-bizony…
Tán nem Joseph Borrell az Unió külügyminisztere ígérte meg az egymillió tüzérségi rakétát Ukrajnának? Ezt a tavaly előtti esztendő végére kellett volna leszállítania a vén kontinensnek, majd elhalasztották tavaly márciusra, míg kikopott a hírek közül. Nagyjából negyedét, felét sikerült eddig leszállítani az ígért mennyiségnek. Tán csak nem az európai védelmi ipar az, amelyik a szomszédban már három éve zajló háború dacára még mindig Csipkerózsika-álmát alussza? De bizony! A gazdag és fejlett Európa a háború harmadik évében egy év alatt képes annyi fegyvert és lőszert gyártani, mint Oroszország három hónap alatt. Mit csinált a tisztelt brüsszeli politikai osztály az elmúlt három évben, milyen alapon kér magának helyet a tárgyalóasztalnál?
A háború harmadik évében Európa legfejeltebb gazdasága, Németország végül csak tavaly érte el a védelmi kiadásainak GDP-.hez viszonyított 2 százalékra történő emelését, azóta is azért sírtnak, hogy a jelenlegi gazdasági környezetben mennyire nehéz ezt fenntartaniuk. Miheztartás végett: a Németországnál jelentősen szegényebb államok, mint a balti országok, Románia, Magyarország, Lengyelország stb. már évek óta teljesítik a 2 százalékos feltételt, dacára annak, hogy ez gazdasági fejlődésük lassítását eredményezi.
Milyen Európa kér tehát magának helyet tehát a tárgyalóasztalnál, és milyen jogon?
Igen, Orbán Viktor pont a lényeget fogalmazta meg: azt a helyet ki kell érdemelni. Okos diplomáciával, jó vezetéssel.
És a józan ész használatával, tenném hozzá…
-örsh-
(Nethuszár)