Orbán Viktor részt vesz Mihail Gorbacsov búcsúztatásán
2022. 09. 03. 16:32:21
Orbán Viktor miniszterelnök szombat reggel Moszkvába utazott, hogy lerója kegyeletét Mihail Gorbacsov volt szovjet államfő ravatalánál – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
A volt államfőt és pártfőtitkárt a moszkvai Novogyevicsi temetőben helyezik végső nyugalomra, előtte a nyilvános szertartás a moszkvai Szakszervezetek Házának oszlopcsarnokában lesz. A magyar delegáció tagja Deutsch Tamás fideszes politikus, Schmidt Mária történész, Orbán Balázs politikai igazgató és Kónya Imre ügyvéd, politikus is – közölte a sajtófőnök. Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió első és egyben utolsó elnöke augusztus 30-án, hosszú és súlyos betegség után, 91 éves korában hunyt el.
A magyar miniszterelnök saját Facebook-oldalán is elköszönt Gorbacsovtról:
„Sok minden kellett ahhoz, hogy Közép-Európa békésen, ember- és vérveszteség nélkül szabaduljon meg a kommunizmustól. Ezek közül az egyik Mihail Gorbacsov személye volt.
Isten nyugosztalja!”
írta Orbán Viktor.
Ma kora délután pedig Moszkvából
videóüzenetet is küldött Magyarország miniszterelnöke,
aki ismét kiemelte, hogy Mihail Gorbacsov nélkül biztos nem tudtunk volna vérveszteségek és emberi áldozatok nélkül megszabadulni a kommunista diktatúrától.
Dimitrij Peszkov, a Kreml szóvivője korábban a TASS kérdésre kijelentette: nem lesz találkozó Putyin orosz elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök között.
FORRÁS: MTI, Orbán Viktor Facebook-oldala
KONTEXTUS:
Mihail Gorbacsov személyét egyértelműen és megkérdőjelezhetetlenül tisztelet övezte a nyugati világban. Bár az kérdéses, hogy valójában mennyire akart demokráciát Oroszországnak, mennyire hitt a nyugati értékekben, amelyek 1989-ben, 1990-ben még merőben mást jelentettek, mint manapság, de az tény, hogy aktívan hozzájárult ahhoz, hogy Magyarország vérontás nélkül léphessen ki a kommunista tömbből.
„Amíg ebben a székben ülök, ’56 nem ismétlődik meg” – szögezte le Németh Miklós akkori magyar kormányfőnek. Gorbacsov továbbá a német újraegyesítéssel szemben sem gördített akadályokat, mi több, lévén ez a kérdés akkoriban erősen megosztotta Európát, visszafogottságával tulajdonképpen egy világháborút került el.
Ez idő alatt mi, itt Romániában még javában nyögtük a Ceausescu-rezsim áldásait: az éhezést, a villanynélküliséget, a fagyoskodást, az évszázadosnak tűnő lemaradást. Gorbacsov volt az, aki a varsói tagállamok egyik utolsó gyűlésén, 1989 decemberének elején tulajdonképp egyértelművé tette: elengedte a román kondukátor kezét is, és Szovjetunió nem fog beleszólni, és nem fogja meggátolni a romániai változásokat. Két héttel később Temesváron kipattant a forradalom szikrája, ma pedig megírhatom ezeket a sorokat arra az internetre, amely Ceausescu Romániájában biztos nem létezhetne, ahogy Putyin mai Oroszországában is csak erős állami korlátozás mellett használható.
Orbán Viktor tehát nem akárki előtt rótta le a kegyeletét, mivel azonban a magyar olvasó szereti a kremlinológiát, így hajlamos többet is belelátni abba, ami valójában csak tényleg az, aminek látszik.
Ugyanakkor nem lehet elmenni szó nélkül amellett sem, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki saját bevallása szerint is a 20. század legnagyobb tragédiájának Szovjetunió széthullását tartja, nem engedélyezte, hogy Mihail Gorbacsov állami temetésben részesüljön. Az orosz történelem kétségkívül egyik legnagyobb hatású szereplője így nem kapta meg azt az állami pompát, amelyik alig pár héttel korábban még kijárt Alekszandr Dugin lányénak, Duginának, aki egy merényletben vesztette életét. A szándék világos: ha akkor nem tudott visszavágni neki, amikor még élt, akkor megteszi most, amikor már halott. Putyin így és ezzel alázta meg a 20. századi orosz történelem egyik legnagyobb alakját.
A Putyin által széles körben befolyásolt orosz történelemoktatás és függöny mögött terjesztett propaganda egyébként évek, ha nem épp évtizedek óta terjeszti, erősíti az a vélekedést, hogy Szovjetunió széthullásáért, és ezáltal az orosz nép nagyságának eltűnéséért Gorbacsovot terheli a felelősség. Kétségünk se legyen felőle, hogy az oroszok többsége ma ezt a nézőpontot osztja, annál is inkább, mert a Szovjetunió széthullása olyan káoszt és gazdasági visszaesést okozott a megmaradt Oroszországnak, amilyenre alig volt még példa a történelemben, főleg nem békeidőben. Az külön hab a tortán, hogy Putyin most miden erővel azon dolgozik, hogy ezt az összeomlást megismételje, de ez már legyen az ő dolga.
Orbán Viktor egyelten nyugati vezetőként vett részt Gorbacsov temetésén.
Annak a Gorbacsovnak a temetésén, akit Putyin szívből gyűlöl…
Az a Nyugat, amelyik hősként tisztelte, és a politika rocksztárjává emelte Gorbyt, most maximum nagyköveti szinten képviselteti magát. Különösen fájó ez a hipokrita hozzáállás azoktól a németektől, akik, mint írtam fentebb, és a német egyesülést köszönhetik Mihailnak. Képzeljük csak el egy pillanatra, mekkora üzenete lett volna az orosz nép irányába annak, ha a Putyin által ellenségnek lefestett Gorbacsov temetésén megjelenik a nyugati világ elitje? Bátorság, korrektség sugárzott volna egy ilyen hozzáállásból – ez sajnos elmaradt.
Ki ahogy, de én most büszke vagyok arra, hogy a magyar miniszterelnök nem felejtette el a történelmi jobbot, amit Gorbacsov nyújtott. És mondhat bárki bármit, ki, amit akar és jónak lát, mert ezért élünk szabad világban, viszont a magyar történelem lapjain immár örökké ott szerepelnek Gorbacsovnak a szavai:
„amíg ebben a székben ülök, ’56 nem ismétlődhet meg”
Köszönjük, Gorby!
Isten nyugtasson!
(Nethuszár)