Pánikkeltés orosz módra: így verte át Putyin Erdélyt!
2022. 03. 10. 14:04:03
Tegnap este Erdélyben és Magyarországon hosszú sorok alakultak ki a benzinkutaknál, a polgárok attól féltek, hogy a szárnyra kelt hírek igazak, és jelentős áremelkedés történik majd másnaptól, mi több, elfogy a benzin és a gázolaj. Mindebből semmi sem volt igaz, de a pánik önbeteljesítő jóslattá változott.
Másképp fogalmazva: nem azért mentek tankolni az emberek tegnap, mert emelkedni fog a benzinár, hanem azért emelkedett a benzinár, mert mindenki ész nélkül rohant tankolni. A probléma azért is súlyos, mert a pánik okozójaként most a MOL tűnik fel, aki egyrészt soha nem mondott olyant, hogy végveszélyben lenne üzemanyagellátás vagy hasonlók, másrészt most kabátlopási ügybe keveredett, ami jelentősen árthat üzleti pozícióinak. De mi is történt, mi is történhetett?
A háttér:
Biden bejelentette, hogy Amerika embergót vezet be az orosz kőolajra. Európa ehhez NEM csatlakozott, az elláttás folyamatos. Magyarországon már korábban hatósági árat vezettek be egyes üzemanyagokra, így nemcsak a magyar polgárok, hanem az átutazóban levő kamionok is szeretnek itt tankolni, arról nem is beszélve, hogy a határmentén élők is inkább átugranak Ártándra tankolni – ez jelentősen megnövelte a keresletet a magyarországi kutakon, ennek viszont semmi köze a tegnapi pánikhoz. Azaz, annyi köze van, hogy a probléma egy erdélyi, belényesi MOL-kúttól indult. Vagy mégsem?
Kapcsoljuk az Orosz Híreket:
Az Orosz Hírek nevű erősen Kreml-szócsőként működő magyar nyelvű propaganda-oldal adta hírül tegnap, hogy az Egyesült Arab Emirátusok NEM támogatja, hogy az OPEC államai emeljék a kőolajkitermelést. A portál egy TASS-hírre hivatkozik*** , amely viszont így számol be a hírről, pontosabban így kezdi beszámolóját (a kezdésnek később még jelentősége lesz!): „Az EAE hű az OPEC kitermelést korlátozó alkujához (…)”.
Orosz Álhírek magyarul:
Tehát: az Orosz Hírek átveszi a TASS semmitmondó, hírértékkel tulajdonképp alig bíró cikkét és egy kicsit kiegészíti, felturbózza azt, kijelentve, hogy az EAE, illetve az OPEC államok nem fogják növelni a kitermelést. Az orosz hírek, hogy hitelesebbnek tűnjön úgy fogalmaz, hogy a TASS mindezt a Wall Street Journalra hivatkozva írta meg.
Az első érdekesség:
amikor ilyen híreket olvasunk, akkor jó, ha AZONNAL gyanút fogunk, lévén a hírben az Orosz Hírek nem linkeli sem a TASS hírére, sem a Wall Street Journal hírére vonatkozó hivatkozást.
A TASS „híre”:
Nem véletlenül: nemcsak az olvasók, hanem a sajtóban dolgozóknak is alig egy ezreléke veszi általában a fáradtságot arra, hogy a Google-kereső segítségével ellenőrizzen egy-egy hírt. Amennyiben hivatkozást helyeznek el a cikkben, akkor azért már többen ráklikkelnének, így hamar kiderülne a turpisság. A hamar itt kulcskérdés – ugyanis az orosz információs hadművelet célja nem az, hogy örökre valid infókat ültessen el a fogyasztók fejében, nekik elég, ha csak néhány pillanatig valid az infó, addig, amíg elindul pánikot okozó útjára. És a pánikot sem kell ez az infó okozza, ez csak megerősít majd más hisztériakeltő posztokat abban, hogy „tényleg van valami baj”. A cél az összezavarás és nem a meggyőzés.
Visszatérve és összefoglalva:
az Orosz Hírek állítása szerint a TASS írja, a WSJ-re hivatkozva, hogy – és már innen nem igaz az egész sztori. A TASS nem hivatkozik a WSJ-ra. A TASS nem azt írja. Mi több, a WSJ pont aznap, az Orosz Hírek cikkével egyidőben épp az ellenkezőjéről ír, nevezetesen arról, hogy az Egyesült Arab Emirátusok felszólította az OPEC államait, hogy növeljék a kitermelt kőolaj mennyiséget!
A The Wall Street Journal:
Amikor a TASS – ismételjük -, nem is a WSJ-re, hanem az EAE energiaügyi miniszterének Twitter-bejegyzésére hivatkozva írja azt, hogy az EAE elkötelezett az OPEC kitermelést korlátozó alkujához, akkor valójában hazudik, mi több, saját magát buktatja le ugyanabban a cikkben, amikor, a céltudatosan manipuláló felvezető szöveg után szó szerint idézi a minisztert: „Az EAE hisz az OPEC által vallott értékekben” – hoppá! Kicsit más, mint az első mondat, ugyanabból a hírből, ugye? Ugyanis az „OPEC által vallott értékek” jelen szövegkörnyezetben a Nyugat által vallott értékeket jelenti. Ezt viszont a TASS persze nem említi.
Egy furcsa idővonal:
az Orosz Hírek már március 9-én megírja a TASS-ra hivatkozó álhírét. Ugyanakkor a TASS keresőjét használva egyértelműen látszik, hogy az orosz állami hírügynökség a hírt egy nappal (vagy pár órával) később közli, március 3-tól errefelé ugyanis nincs OPEC-el, vagy az Egyesült Arab Emirátusokkal kapcsolatos hírük. A nemzetközi sajtó, pl. az említett WSJ már március 9-én, azaz tegnap közli az Emirátusok kijelentését, a román G4Media szintén. Az idővonalat böngészve aligha járunk messze az igazságtól, amikor arra a következtésre jutunk, hogy az oroszok nagyon is jól tudták, hogy nem igaz, amit közölni fognak, de előbb a csicskahálózatukon, az Orosz Híreken keresztül rádolgoztak kicsit Kelet-Európára, majd jelentős, több órás késéssel közölt a TASS egy hírt, amiben konkrétan hazudtak arról, ami történik a világban, miközben az információ már mindenki előtt nyilvános volt az egész bolygón. Akkor ugye teljes normális, ha most szándékosságot feltételezünk?
Foglaljuk össze ismét:
a TASS finoman manipulál egyet az általa közzétett hírben. Az Orosz Hírek ezt átveszi, felturbózza, olyan címet ad neki, amely köszönőviszonyban sincs a valósággal, és – hogy álhírének hitelességét növelje – belekeveri a Wall Street Journalt.
Az Orosz Hírek „álláspontját” aztán átveszik a közösségi média partizánjai, a putyinisták, akik persze olyan szövegkörnyezetben posztolják, ami csak erősíti a félelmeket. És amikor mindez mégsem éri el a lakosság ingerküszöbét – de nem is biztos, hogy ez volt az eredeti cél – akkor megjelenik egy poszt a közösségi médiában, egy belényesi MAGÁNkútról készült fotó keretében, ahol az üzemanyag ára már nagyon magas. A benzinkút egyébként franchise-szerződésben áll a MOL-al, és a fénykép tanulsága szerint 11 lejben adja már az üzemanyagot. A pánik kitöréséhez már csak ez az egy csepp kellett…
A közösségi média felkapja a hírt, de miért vette ezt ennyire komolyan ilyen sok ember? Nos, azért, mert a fent bemutatott mátrix alapján cselekvő Orosz Hírek-TASS kommandó intellektuálisan már megalapozta a „valóságot”, a posztolt fénykép pedig kitűnő eszköz az érzelmek felkorbácsolására.
És mi történt, míg álltál sorban a benzinedért?
Amíg tömegek igyekeztek „még jó áron” benzinhez, gázolajhoz jutni, addig a tőzsdén a kőolaj árfolyama csökkenni kezdett, köszönhetően annak az EAE által tett bejelentésnek, amely az orosz propaganda szerint meg sem történt, illetve szerintük az ellenkezője történt.
A kőolaj árfolyama a tőzsdén, amíg te tegnap sorban álltál:
Ha nagyon elszégyellted volna magad, amiért te is hülye voltál, és hozzájárultál a hisztéria gerjedéséhez, akkor szólok, nem vagy egyedül: Bulgáriában a múlt héten tört ki hasonló pánik, azt is a közösségi média gerjesztette, és ott is orosz szálak mozogtak a háttérben.
Tanulság?
Ne higgy az orosz médiának, sem az ő magyar hangjának!
Kövesd a Nethuszárt közösségi oldalait: Facebook és Twitter
***Megjegyzés:
A TASS hazugsága az Orosz Hírek és az épp akkor aktuális valóság viszonyában értendő! Az Emirátusok energiaügyi minisztere valóban posztolta a szóban forgó szöveget a Twitteren, de ennek köze sincs az Orosz Hírek cikkéhez, mert kizárhatjuk, hogy az OH szerkesztője egy nappal hamarabb tudta, hogy az Emirátusok minisztere mit fog posztolni a Twitteren. Mint minden propaganda, úgy ez az akció is tartalmaz igazságmagvakat, és ettől válik veszélyessé!
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!