Ráuntak a románok a monarchiára
2023. 06. 02. 18:28:45
A romániai lakosság csaknem kétharmada (66 százaléka) úgy véli, hogy az országnak meg kell őriznie jelenlegi államformáját, és nem támogatná a monarchia visszaállítását – derül ki az Avangarde közvélemény-kutatásának pénteken közzétett eredményeiből.
A felmérésben részt vevőktől többek között azt kérdezték meg, támogatnák-e, hogy Románia változtassa meg az államformáját, és térjen vissza az 1947-ig fennálló monarchiához. A megkérdezettek 18 százaléka támogatná ezt, 66 százalék nem helyeselné, 13 százalék nem tudott, 3 százalék nem akart válaszolni a kérdésre.
A felmérésből az is kiderül, hogy a romániai lakosság szerint Mihály király „tette a legtöbb jót az országnak”, a válaszadók 19 százaléka vélekedett így. Mihály Királyt I. Károly (14 százalék), Ferdinánd király (8 százalék) és Mária királynő (4 százalék) követi a sorban. A válaszadók 6 százaléka szerint „egyikük sem tett jót az országnak”, a többiek nem tudtak vagy nem akartak válaszolni a kérdésre.
A megkérdezettek 44 százalékának jó véleménye van a monarchia intézményéről, 30 százaléknak nincs jó véleménye róla, 22 százaléknak nincs véleménye erről, 4 százalék nem válaszolt az erre vonatkozó kérdésre. A román korona őréről, Margit hercegnőről a válaszadók 32 százalékának jó a véleménye, 44 százaléknak se jó, se rossz véleménye nincs róla, 7 százaléknak rossz a véleménye, 9 százaléknak nincs véleménye vagy nem tudja, kiről van szó, 8 százalék nem válaszolt a kérdésre.
Radu hercegről a romániai lakosság 12 százaléka jó véleménnyel van, 31 százaléknak se jó, se rossz véleménye nincs róla, 13 százaléknak rossz a véleménye, 31 százaléknak nincs véleménye, vagy nem tudja, kiről van szó, 13 százalék nem válaszolt a kérdésre.
Az Avangarde felmérése szerint a romániaiak 35 százalékának jó véleménye van III. Károly brit királyról, 45 százaléknak se jó, se rossz véleménye nincs róla, 12 százaléknak rossz a véleménye, 2 százaléknak nincs véleménye vagy nem tudja, kiről van szó, 6 százalék nem válaszolt a kérdésre. A közvélemény-kutatás május 29. és június 1. között készült 864 fős reprezentatív mintán, a hibahatár plusz/mínusz 3,4 százalék.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)