Rés a pajzson: elégedetlenek az európaiak az amerikai információszolgálatással
2022. 02. 20. 13:43:27
Az amerikai titkosszolgálat információi szerint az orosz hadsereg parancsot kapott egy széles körű támadás megindítására – írja a The Washington Post. Ugyanakkor a nyugati egység pajzsán rések keletkeznek, akadnak olyan európai szövetségesek, akik nincsenek meggyőződve az amerikai információk érvényességéről.
Joe Biden amerikai elnök és adminisztrációja lassan egy hete hirdeti, hogy Putyin eldöntötte, megtámadja Ukrajnát. A múlt héten a szerdai nap került szóba, mint a háború megindításának napja, (a brit The Mirror szerint éjjel három órakor), ami nem történt meg. A Kreml ráadásul másnap jelentette be, hogy visszavonja csapatainak egy részét, ezzel pedig nem kicsit tették nevetségessé Biden elnököt. Az amerikai és a brit hírszerzés ugyanakkor figyelmeztetett: egyelőre semmiféle hadtest nem mozdul el az ukrán határtól Oroszország belseje felé, azaz nincs jele annak, hogy Moszkva tényleg hazarendelt volna katonai egységeket.
A Fehér Ház közölte, hogy mára, azaz vasárnapra hívott össze egy ritkaságszámba menő találkozót a Nemzetbiztonsági Tanács tagjaival – [a Nemzetbiztonsági Tanács (National Security Council) az az amerikai kormánytestület, amely az összes amerikai titkosszolgálatot felügyeli és koordinálja] -, ahol az ukrajnai eseményeket vitatják meg és értékelik ki. Bár a kelet-európai hírfogyasztó számára ez mínuszos eseménynek tűnhet, valójában nagyon is fontos eseményről beszélünk: az amerikai titkosszolgálatok információnak kiértékelése alapozza meg a jövőbeni döntéseket, de vélhetően itt döntenek arról is, hogy az infókból mit és mennyit osztanak mega szövetségeseikkel. Ez utóbbi nagyon fontos elemmé válhat az események későbbi alakulásának szempontjából, ugyanis magasrangú európai vezetők már panaszkodtak amiatt, hogy az Egyesült Államok nem osztotta meg velük azokat az információkat, amelyekre alapozva Moszkva szándékait ennyire biztosan ismerik.
A Washington Post úgy tudja: az amerikai hírszerző szolgálatok egy olyan orosz katonai középvezetők számára kiadott parancsra alapoznak, amely széles körű támadás megindítását rendeli el. Az újság természetesen nem teszi közzé forrásainak nevét vagy rangját, azaz: a második világháború utáni legnagyobb kockázatot jelentő háború kitörésének valószínűségét egyelőre anonim forrásokra alapozva ismeri, vagy inkább nem ismeri a közvélemény, és ami ennél is fontosabb, az európai döntéshozó elit sem kapott érdemi magyarázatot, ami alapján önállóan döntést tudnának hozni, önállóan értékelni tudnák az információk jelentőségét, valódiságát.
Egy magasrangú európai döntéshozó Münchenben úgy fogalmazott a The Washington Postnak, hogy
„nekünk személy szerint nincs semmilyen világos bizonyítékunk arra nézve, hogy Putyin eldöntötte Ukrajna megtámadását, és nem láttunk semmit, ami az ellenkezőjét sugallaná”
– a név nélkül nyilatkozó „magasrangú európai vezető” mondata tökéletesen leírja az információs csapdát, amiben kontinensünk vergődik: kételkednek az amerikai információkban, de az orosz-ukrán konfliktus eseményei nem az amerikai információkban foglaltak ellenkezőjéről tanúskodnak. Ilyenkor hozzál jó döntést, ugye, de azt is feltehetjük költői kérdésként, hogy miért nincs egységes európai hírszerzésünk, vagy épp egységes európai hadseregünk, de ez most messzire vezetne…
Az amerikai lap szerint egyedül a britek nem panaszkodnak Amerikára, ők az Államokhoz hasonlóan arra figyelmeztetnek, hogy Putyin készen áll a támadásra, amely „jövő héten már meg is történhet”.
A Biden-adminisztráció pedig visszautasítja azokat a vádakat, miszerint egyes szövetségeseinek több információt mond el, mint másoknak, állításuk szerint, amióta a konfliktus kialakult, azóta rendszeresen osztanak meg információkat úgy a szövetségeseikkel, mint Ukrajnával. A baj csak annyi ezzel a Biden-adminisztrációs kommunikációval, hogy nem az volt a probléma, miszerint semmit nem osztanak meg, hanem az, hogy nem eleget, illetve nem olyant, ami konkrétan bizonyítana is valamit.
Itt tartunk, folytatása következik – sajnos!
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!