Román kormányválság: színre lép az Alkotmánybíróság
2021. 09. 08. 19:19:29
Csütörtökön 16 órára hívták össze a szenátus és a képviselőház együttes plénumát a „Románia egyetlen esélye a túlélésre a Cîţu-kormány menesztése!” címet viselő bizalmatlansági indítvány felolvasására. A kormányfő hívei közben az Alkotmánybíróságon támadják meg a bizalmatlanságit, Ludovic O. esetében pedig már a selyemzsinórról beszélnek egyes párttársai… Összefoglaló a semmiről, amibe mindannyian belerokkanunk.
Immár több napja tart a román politika legújabb kormányválsága, amelyet az USR-Plus és a szélsőjobboldali AUR közös erővel robbantott ki, és hatásai máris érezhetőek: az euró átlépte az öt lejes árfolyamot, az energia ára rohamos emelkedésére senkinek nincs válasza, késik és omlik össze minden, miközben a járvány negyedik hulláma már el is kezdődött, Bukarestben akad olyan kovidosokra átállt kórház, amelyik már tele van, de a politikai osztály úgy tesz, mintha önmaga lenne a legfontosabb számára. Illetve nem is tesz úgy, valóiban csak és kizárólag önmagukkal vannak elfoglalva.
Miután két alkalommal sem sikerült összehívni a parlament illetékes bizottságát, hogy a bizalmatlansági indítvány menetrendjéről döntsenek, a két házelnök, Anca Dragu és Ludovic Orban összehívta a parlament két házát, így a bizalmatlansági vélhetően holnap felolvasásra kerül. A határozatban a házelnökök több olyan korábbi alkotmánybírósági döntésre is hivatkoznak, amelyek lehetővé teszik a plénum összehívását.
Az Alkotmánybíróság mindenkinek tetszik
Miközben az Alkotmánybíróság korábbi döntéseire hivatkoznak, addig Cîțu és kormánya, valamint a kormányzópárt prominens politikusai (mínusz Ludovic O., ugye) máris bejelentették, hogy kérik az Alkotmánybíróságot, vizsgálja ki: szabályos-e a kormánybukta indítványa. Ez utóbbinak egyébként az időhúzáson kívül az égadta világion semmi értelme nincs, de legalább lehet vele médiaszerepelni, mintha ez bármit is számítana ebben az országban.
Az indoklás: alkotmányos természetű jogi konfliktus alakult ki a kabinet és a parlament között a bizalmatlansági indítvány miatt… – ezt a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetőtestületének ülését követően jelentette ki Florin Cîţu miniszterelnök. A miniszterelnök szerint kételyek merültek fel a bizalmatlansági indítványt támogató aláírásokkal kapcsolatban, ezért:
„Az alkotmánybíróságnak kell döntenie arról, hogy a parlament betartotta-e az alaptörvényt, elvégre ez az egyetlen intézmény, amely ilyen ügyekben illetékes”
ami eléggé fából vaskarika, de eisze időhúzásra csak jó lesz, üdvözöl mindenkit a hat lejes euró!
Cîţu rámutatott, a PNL nem ellenzi, hogy egy parlamenti párt bizalmatlansági indítványt nyújtson be, ehhez ugyanis alkotmányos joga van minden alakulatnak, de meg akarnak bizonyosodni arról, hogy az eljárás eleget tesz a törvényes előírásoknak. „Véleménye mindenkinek lehet, döntést azonban csak az alkotmánybíróság hozhat” – nyomatékosította. A kormányfő szerint még a szerdai nap folyamán benyújtják a panaszt a taláros testülethez, és ha az alkotmánybíróság úgy dönt, hogy a bizalmatlansági indítványt támogató aláírások legálisak, folytatódhat a parlamenti eljárás.
Ludovic O. – pártbeli napjai megszámlálva?
A miniszterelnök által tartott sajtótájékoztatón jelen levő Florin Roman liberális képviselő rámutatott, Ludovic Orban alsóházi elnök annak reményében „erőlteti” a kormány megbuktatását célzó kezdeményezés parlamenti eljárásának továbbvitelét, hogy előnyhöz jut a PNL elnöki tisztségéért zajló versenyben. Roman szerint az az alkotmánybírósági határozat, amelyre hivatkozva Orban összehívta a parlament két házának együttes ülését, szembemegy a taláros testület két másik döntésével, amelyekről viszont Orban nem tesz említést.
„Mi a statútum és a szabályzat alapján folytatjuk tevékenységünket. A mi álláspontunk szerint mivel a házbizottságok létszámhiány miatt döntésképtelenek voltak, nincs bizalmatlansági indítvány, nincs menetrend, gyakorlatilag nincs semmi”
– nyomatékosította.
A képviselő hozzátette, bármikor készen áll elbeszélgetni a liberális pártelnökkel arról, hogy miként működött a PNL kisebbségi kormánya 2020-ban, amikor „a sürgősségi kormányrendeleteket jóváhagyó törvények zömét elég nagy többséggel fogadta el a parlament”.
Cîțu mindezt meg is fejelte azzal, hogy:
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) egyetlen törvényhozója sem kezdeményezheti sem a parlamentben, sem azon kívül „saját kormányának vagy miniszterelnökének megbuktatását” – és, aki ezt nem tartja tiszteletben, az szankciókra számíthat. A fentiek alapján nem mernék nagy összeget tenni arra, hogy Ludovic O. megnyeri majd az elnöki széket a kongresszuson, de arra sem, hogy nem teszik ki a PNL-ből.
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!