Sulikezdés pandémiával: ezek az új szabályok
2021. 09. 01. 18:36:04
Indul az ősz, kezdődik az iskola – a pandémia negyedik hullámának elején, a fertőzöttek számának felívelő szakaszában vagyunk, ezért nem mindegy, hogy milyen körülmények között mehetnek majd suliba a nebulók. Az oktatási miniszter, Sorin Cîmpeanu, valamint az egészségügyi miniszter, Ioana Mihăilă közös sajtótájékoztatót tartottak ma, hogy a felmerülő kérdéseket tisztázzák. Íme, ezt írja majd elő az új tanévben érvényes járványügyi szabályokat összefoglaló rendelet.
Az oktatási és az egészségügyi tárca véglegesítette és a sajtó rendelkezésére bocsátotta a közös miniszteri rendeletet az új tanévre vonatkozóan, de a dokumentum aláírására csak az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) jóváhagyása után kerül sor – szögezte még le Cîmpeanu, aki szerint a dokumentum nagyon részletes, és minden lehetséges helyzetet feldolgoz.
Pénteken tudod meg, hogy mi lesz jövő héten
A pénteki napon jegyzett fertőzöttségi ráta alapján születik döntés arról, hogy az adott településen milyen rendszer szerint zajlik az oktatás a következő héten, a közegészségügyi igazgatóságok honlapján feltüntetett fertőzöttségi rátát tekintik a hivatalos adatnak, ezt veszik figyelembe a tanintézetek működési módjának megszabásakor.
„Pénteken valamennyi iskola megtudja, miként működik majd a következő héten”
– fogalmazott az oktatási miniszter.
Félreértések elkerülése végett: ez MINDEN péntekre vonatkozik, nemcsak a most következőre!
Fertőzöttségi ráta: mikor, mi történik?
- Amennyiben egy adott településen a fertőzöttségi ráta meghaladja a 2 ezreléket, és az időjárási körülmények miatt nem lehet a szabadban megtartani a testnevelésórákat, el lehet halasztani, vagy más tevékenységekkel lehet helyettesíteni azokat;
- Amennyiben fennáll a lehetősége annak, hogy gócpontok alakuljanak ki, akkor nemcsak osztály-, hanem iskolaszinten is felfüggesztHETik a tanítást, bár számunkra nem volt világos, hogy ennek a veszélyét ki állapítja meg, és milyen indikátorok alapján;
- Amennyiben egy településen a koronavírussal való fertőzöttségi ráta meghaladja a 6 ezreléket, a tanintézményekben ‘még a tananyagpótló tevékenységeket’ is fel kell majd függeszteni;
„Ameddig a fertőzöttségi ráta 6 ezrelék alatt van, minden bölcsődében, óvodában és iskolában fizikai jelenléttel zajlik a tevékenység. A 6 ezrelékes küszöb meghaladása esetén csak a bölcsődék és az óvodák maradnak nyitva, az iskolákban át kell térni az online tanrendre”
– mondta el Cîmpeanu.
Magyarán: 6 ezrelékes fertőzöttségi rátánál bezár a suli, nincs kecmec, mindenki otthon marad! Ugyanakkor vannak kivételek is: a sajátos nevelési igényű gyermekekkel foglalkozó tanintézetekben a terápiás foglalkozásokat 6 ezrelékes fertőzöttségi ráta fölött is folytatni lehet.
MI történik, ha valaki megfertőződik?
Azoknak a pedagógusoknak, akiket az új tanévben koronavírus-fertőzéssel diagnosztizálnak, azonnal karanténba kell vonulniuk, az iskola vezetőségének pedig meg kell oldania a helyettesítésüket. Ha egy tanulót koronavírus-fertőzéssel diagnosztizálnak, legkorábban nyolc nap múlva, egy antigén gyorsteszt elvégzése után térhet vissza az iskolába.
Ioana Mihăilă elmagyarázta: ha egy gyereknek pozitív lesz a koronavírustesztje – akár az iskolai gyorstesztelés nyomán derül ez ki, akár a szülő vagy a megyei közegészségügyi igazgatóság jelenti a megfertőződést – az érintett óvodai csoport, illetve előkészítő osztály vagy I-VI. osztály online tanrendre tér át 14 napig. A nyolcadik naptól azonban már visszatérhetnek az iskolapadba, ha a gyerekeket tesztelik, és az antigén gyorsteszt eredménye negatív lesz.
A hetedikesek, nyolcadikosok és a középiskolai osztályok esetében hasonló helyzetben az lesz a szabály, hogy a beoltott vagy a koronavírus-fertőzésen az elmúlt 180 nap során átesett tanulók számára fizikai jelenléttel folytatódik a tanítás, a többiek online tanrendre térnek át 14 napig. Esetükben is lehetőség lesz arra, hogy korábban visszatérjenek az iskolába, ha a nyolcadik napon tesztelik őket és ennek eredménye negatív lesz
A tesztelést vagy a tanintézet egészségügyi szakszemélyzete, vagy a közegészségügyi igazgatóság mobil csapata végzi. Abban az esetben, ha a szülő megtagadja a tesztelést, gyereke online oktatásban vesz részt a 14. napig, utána visszatérhet az iskolába – ismertette Ioana Mihăilă.
Forrás: Agerpres
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!