Szatmár és Marosvásárhely a PSD-PNL binom célkeresztjében
2024. 03. 25. 14:56:10
Blogunkon, a Nethuszáron már több alkalommal is írtam a Binom (PSD-PNL nagykoalíció, a következő évek kormánya) azon szándékáról, hogy elfoglalja a politikai közép erőterét, ahogy arról is tettem említést, hogy a közös jelöltek révén egyre kevesebb olyan tér marad, ahonnan egymástól vehetnek el szavazókat, így kénytelenek a jelenlegi USR-s, illetve RMDSZ-es helyi erőközpontokra rárepülni. Nos, a G4Media mai híre megerősíteni látszik eme gyanúmat: a PSD és a PNL ugyanis arról egyeztet egymással, hogy közös jelölteket állítsanak Szatmár és Maros megyékben.
Brassóban a PNL jelöltje George Scripcaru indul majd a polgármesteri székért a PSD támogatásával, a jelenleg hivatalban levő Allen Coliban (USR) ellen, ímg a megyei tanács esetén a két párt külön jelöltekkel vág neki a választásokkal.
Temesváron a PSD és a PNL közös jelöltje a liberális Nicolae Robu , aki a jelenlegi polgármesterrel, Dominic Fritz-el (USR) mérkőzik majd meg, míg a Temes megyei helyi tanács élére a PSD-s Alfred Simionist jelöli a Binom, dacára annak, hogy a Temes megyei liberálisok keményen lázonganak a közös listák ellen.
Bákó (Bacau) egy újabb nagyváros, amire a Binom jó eséllyel ráteszi a kezét. Itt a jelenlegi megyei elnök, Valentin Ivancea PSD-s politikus indul a jelenlegi USR polgármester, Lucian Stanciu-Viziteu ellen.
A Binom döntései:
- közös jelölt Brassó és Bákó polgármesteri tisztségére
- közös jelöltek Temes megyében, úgy a megyeszékhely polgármesteri tisztségére, mint a megyei tanács élére
- közös jelöltek a főváros első, második és ötödik kerületében.
A két nagy párt tárgyalódelegációja elemezte a Szatmár és a Maros megyei helyzetet is, de a G4Media információ szerint ezekben az esetekben még nem született döntés. Emlékeztetnénk olvasóinkat, hogy Marcel Ciolacu jelenlegi miniszterelnök és a PSD elnöke januárban, pártjának egy Szatmár megyei rendezvényén már bejlentette az igényét arra nézve, hogy pártja ismét irányítása alá vonná a megyét.
Mit jelent mindez?
Marosvásárhely esetében élesedő küzdelmet: itt húsz év után került ismét magyar polgármester a város élére Soós Zoltán személyében, aki nemrég bejelentette, hogy újrázni fog, így a helyi magyarság jelöltje marad, különösen annak fényében, hogy az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor nemrég megkötötte az egyezségeket úgy az EMSZ-el, mint az újonnan létrejött Magyar Polgári Erővel, az egyezség része pedig, hogy a befutó helyekért cserébe Szatmáron és Marosvásárhelyen a kisebb magyar pártok nem indítanak polgármesterjelöltet a Szövetség jelöltjével szemben. Marosvásárhelyen eddig Horatiu Suciu a PNL, Pescar, a PMP és Radu Balas, a POL részéről jelentették be indulásukat. Beszédes ugyanakkor, hogy Suciu bejelentésével egy időben a helyi PNL kisebb médiakampányba kezdett azzal a céllal, hogy a többi pártot is a jelöltje mögé sorakoztassa fel. Ez a próbálkozás nem minden eredmény nélküli, a PSD kifejezte hajlandóságát Suciu támogatására, az AUR elvi beleegyezését adta, Pescarral kapcsolatban bővebben nem lehet tudni semmit, de tekintve a PMP beágyazottságát, illetve a helyi alkukban rejlő lehetőségeket aligha kell attól tartanunk, hogy Pescar talpon marad akkor is, ha a helyi románság egy, és egyetlenegy román jelöltért kardoskodik. A POL jelölje, Radu Balas szinte száz százalék, hogy nem lép vissza, így egy egységes román jelölt esetében valamennyire megosztják a román szavazókat, kérdés mennyire és hogy ez mire lenne elég.
Akárhogy is:
amennyiben a Binoim kiegyezik Marosvásárhely esetében, akkor Soós Zoltán nagyon kemény küzdelemre számíthat, az eredmény pedig kétségessé válik. Maros megyében a helyzet némiképp bonyolult: míg a megyeszékhelyen a magyarok aránya negyven százalék feletti, addig a megyében 35% körül mozog. Tegyük hozzá: a népszámlálás adatai szerint több mint 30 ezer fővel csökkent a megye megye lakossága, a magyarság létszáma pedig a lélektani határnak is tekinthető 200 ezer alá süllyedt. Biztató, hogy itt is egy magyar jelölttel számolhatunk Péter Ferenc jelenlegi tanácselnök személyében, azonban, amennyiben a PSD és a PNL kiegyezik megyei szinten, akkor ezt a pozícióját szinte biztos elveszíti azt RMDSZ. A két nagy párton kívül ugyanis nincs jelentős román erő a megyében (sem az USR, sem a POL, sem a PMP nem tekinthető befolyásos szereplőnek megyei szinten, erősségük nagyjából a megyeszékhelyre korlátozódik), amely megoszthatná a román szavazókat, a Szövetség győzelme pedig elképzelhetetlenül nehézzé válhat. A helyzet jobb megértéshez itt is vissza kell nyúlnunk egy helyi politikus korábbi nyilatkozatához: Ciprian Dobre, korábbi tanácselnök és a PNL megyei erős embere pár hónappal ezelőtt már az AUR-al való megegyezést is szorgalmazni kezdte, csakhogy pártja vissza kerülhessen a megye élére, és szintén Dobre tett hitet a megyei versenyre vonatkozó egységes román jelölt mellett.
Összegezve:
a két nagy párt helyi szervezeti részéről úgy az igény, mint a vezetőségre helyezett nyomás megvan ahhoz, hogy megszülessen az alku. Ráadásul mindkét megyében úgy áll a helyzet, hogy, amennyiben a Binom alkotóelemei nem jutnak dűlőre, akkor nem arról kell vitatkozniuk, hogy melyikük nyer a kompromisszum elmulasztásán, hanem azzal kell szembenézniük, hogy egyikőjük sem. Magyarán: egyezség híján mindkét nagy párt veszítene az RMDSZ rovására. Ebből pedig bátorkodom levonni azt a következtetést, hogy lesz alku a két nagy párt között, és lesz egységes román front a szóban forgó két megyében és azok megyeszékhelyein.
Ö.
(Nethuszár)