Szerinted ez így etikus? Svájcban halálba küldheti az orvos az idős pácienst
2020. 10. 26. 12:58:17
Több mint hat és félezer igazolt fertőzött és tíz haláleset – csak a pénteki napon. ez Svájc koronamérlege, ahol a százezer főre eső fertőzöttek száma 494.9, ez kétszer magasabb, mint Ausztria vagy Olaszország adatai, ötször nagyobb, mint a németországi mérleg. Svájc az összeomlás útján jár, ebből kifolyólag a Svájci Orvostudományi akadémia, illetve a Svájci Intenzív Orvosok Társasága olyan orvosi eljárást dolgozott ki, amelytől igazán feláll a szőr a hátunkon – számol be a La Stampa-ra hivatkozva a G4Media.
A dokumentum amúgy március 20-tól van érvényben, de a benne foglaltakat eddig még nem kellett alkalmazni, ám úgy néz ki, ennek is eljött az ideje. A szabályozás azt írja elő, hogy amennyiben a kórházban és/vagy az intenzíven elfogynak az ágyak, foglaltak a lélegeztetőgépek, akkor az orvosnak mi alapján kell válogatniuk a páciensek között. A cím nem hagy kétséget a tartalom felől: „Az intenzív terápián alkalmazott válogatás, forráshiány esetén”. Arra a kérdésre, amelyet ma Európa minden kórházában feltesznek maguknak az orvosok és ápolók, Svájc válasza fekete-fehér, például: „a B szinten, amennyiben az intenzív terápián nincs szabad ágy, úgy az újjáélesztési kísérletet mellőzni kéne”
A dokumentum ötödik oldalán felsorolják azokat a páciens-típusokat, akiket nem kéne beutalni az intenzívre:
- 85 éves, vagy annál idősebb
- a 75 év fölöttiek esetében, ahol a következő kritériumok legalább egyike fennáll: májzsugor, harmadik stádiumban levő krónikus veseelégtelenség, NYHA típusú szívelégtelenség,
- amennyiben az orvosok úgy becsülik meg, hogy túlélés esetén a páciens kevesebb mint 24 hónapig maradna életben
Az intenzíven még szigorúbbak
Az A szintű intenzíven az újjáélesztésről szóló szabályozás ennél is szigorúbb, súlyosabb – amennyiben van ugyan szabad ágy, de kevés, akkor ide nem kerülnek be a szívstoppot szenvedők, olyan rákos betegek, akiknél az életben maradás reménye kevesebb mint 12 hónap, súlyos demencia, szívelégtelenség…
Magyarán: az, hogy a fentebb felsorolt kategóriákba tartozó páciensek részesülnek-e majd kezelésben vagy sem, az orvosokon múlik, akik a kórházukban rendelkezésükre álló szabad ágyak száma alapján döntenek. A svájci orvosok így hamarosan megtapasztalhatják azt, amit a tavaszi vírushullám idején az olaszországi Bergamo orvosai fogalmaztak meg a New England Journal of Medicine lapnak küldött levelükben: „az idősebb pácienseket nem élesztik újjá, és magányosan halnak meg…”
A protokoll ismertetése során az akadémikusok komoly katonai nyelvezet használnak, a „döntések racionalizálásról” beszélnek, ami a háborús körülmények között dolgozó orvosok képét vázolja fel.
Itt tartunk a 21 század második évtizedének kezdetén – képtelenek vagyunk egy járvány idején felturbózni az egészségügy kapacitását, aztán emiatt sutba vágjuk az élet szentségét – történik mindez a fejlett nyugaton, ahonnan naponta érkeznek a jogállamról szóló kioktatások.
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!