Törölték a napfényadót, 2025. március 31–ig marad az energiaár–sapka
2024. 03. 28. 16:45:32
Sürgősségi rendelettel törölte csütörtökön a kormány a 2022/22–es sürgősségi rendeletbe foglalt termelő–fogyasztói „napfényadót”, illetve módosított az energiaárak korlátozásának rendszerén, ami az energiaügyi minisztérium szerint az árak csökkenését eredményezi a következő 12 hónapban.
A minisztérium közleménye szerint az áram esetében a megawattóránkénti 450 lejről 400 lejre, a földgáz esetében pedig a megawattóránkénti 150 lejről 120 lejre módosult a termelők által értékesített energia árplafonja. „Ezeket az értékeket az energiapiac alapos elemzése és az ágazat szereplőinek konzultálása után állapították meg” – tette hozzá a tárca.
A közlemény idézte Sebastian Burduja energiaügyi minisztert, aki szerint a komány korábbi ígéretének megfelelően 2025 tavaszáig érvényben marad a villamos energia és a földgáz árát korlátozó állami támogatási rendszer, hogy a lakosság és a vállalkozások védve maradjanak az energiapiac esetleges ingadozásaival szemben. A tárcavezető emlékeztetett arra, hogy Románia azoknak az uniós tagállamoknak az egyike, ahol az energiaárak esetenként az árplafon alá csökkentek, és ez főként a gázszámlákon és a havi 300 kilowattóra feletti fogyasztású háztartások esetében tapasztalható.
A csütörtökön elfogadott rendelet törölte a termelő–fogyasztói „napfényadó” bevezetésének lehetőségét is. Sorin Burduja szerint az intézkedéssel a kormány szintén egy korábbi ígéretének tett eleget. „Támogatni akarjuk a prosumereket és egy modern, decentralizált, digitalizált és kibocsátásmentes energiarendszert szeretnénk” – indokolta a döntést a miniszter.
A közlemény szerint a csütörtökön elfogadott jogszabály célja az volt, hogy az energiaárak világpiaci csökkenése a hazai fogyasztók számláin is megmutatkozzon, az energiaügyi minisztérium pedig gondoskodni fog arról is, hogy a szabadpiaci árképzéshez való visszatérés fokozatosan történjen. Arra kérdésre, hogy meghosszabbítja–e a kormány 2025. március 31. után az energiárakat korlátozó állami támogatási rendszert, a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Sebastian Burduja kijelentette: „normális körülmények között” egy év múlva már nem lesz szükség az energiaár–sapkákra. Emlékeztetett arra is, hogy az Európai Bizottság a jelenlegi rendszer helyett a sérülékeny fogyasztók célzott állami támogatását tartja kívánatosnak.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)