Ukrán rakéta volt, és ez jó hír!
2022. 11. 15. 21:14:36
Na, most, hogy a rakétagate végéhez közeledünk, próbáljuk meg összefoglalni azt, hogy mi történHETett valójában, ugyanis azt, hogy tényleg mi történt, azt egyelőre nem tudjuk, és nagy valószínűséggel a háború vége utáni időszakok nagy bombahíre lesz, amikor kiderül. Vagy nem, de ez részünkről itt és most szinte mindegy is.
Kezdjük az elején: KÉT rakéta csapódott be lengyel földön, ami NATO-tagállam. Ami ennél is súlyosabb, hogy két lengyel állampolgár életét vesztette a becsapódások utáni robbanásokban. A világsajtó felhördült, akárcsak a globális politika is, és nem is minden alap nélkül: amennyiben orosz rakéták lettek volna, illetve, amennyiben bizonyosodik, hogy SZÁNDÉKOSAN lőtték őket lengyel területre, akkor életbe lép a NATO 5. cikkelye és megyünk a ruszkik ellen. Ez elmaradt, legalábbis egyelőre, de ezt tegnap este is megírtuk, hogy a lengyel rakétasztoriban nagyjából ennyi is volt – hogy melyek lesznek a hatásai, az egészen más kérdés, és foglalkozunk is vele kicsit lentebb.
Kinek a rakétái?
A nagy kérdés az, hogy KINEK a rakétái voltak. Bár mi is azt gondoltuk itt a Nethuszáron, hogy ezek orosz rakéták lehettek, a kép némiképp árnyaltabbá vált mára, nagy valószínűséggel ukrán rakétáról, vagy legalábbis EGY ukrán rakétáról van szó, amit azért küldtek fel, hogy elcsípje a ruszki rakétát. Így megy ez már február 24. óta, és abban semmi, de semmi csodálkozni való nincs, ha a világ 99%-a az oroszokra gondolt, lévén az ilyen és ehhez hasonló esetek 99%-ban mindig a ruszkik voltak a felelősök, lásd még maláj gép lelövése, vagy a nemrég a Moldvai Köztársaság területére becsapódott orosz rakéták.
Továbbá: mára már mindenki előtt világossá vált, hogy a precíziósnak nevezett orosz rakétáknak nem sok közük van a pontossághoz. Ezt láttuk végig a háború során, ráadásul ezekből a „precíziós” lőszerből is fogytán vannak, így még inkább afelé hajlott a mérleg, hogy ezek bizony ruszki cuccok – azonban a nagy kérdés akkor is a SZÁNDÉKOSSSÁG problémája, és pont ezt írtuk tegnap este mi is, hogy ez majdhogynem kizárható. HA orosz rakéta is volt, azt biztos nem szándékosan lengyel célpontra lőtték ki, és Moszkva tuti nem akar a NATO-val ujjat húzni. Ahogy tegnap fogalmaztunk: a lengyel becsapódás hírére – szerintünk – az oroszok jobban beszarhattak, mint maguk a lengyelek. (Kivétel esetleg a Kremltől némileg függetlenül táncolni óhajtó szilovikok, akiknek az elvi lehetőségük megvan ahhoz, hogy megmacskázzanak egy ilyen történetet, de ez más lapra tartozik.)
Azt is tegyük hozzá, hogy Lemberg és a lengyel–ukrán határszakasz úgy általában Ukrajna azon részén fekszik, ahol semmiféle harci cselekmény nem zajlik, ennek ellenére a ruszkik rendszeresen bombázgatnak arrafelé, és csak idő kérdése volt, hogy a lengyel terület mikor kap az áldásból.
Katonai-szakmai és politikai szálak
A történet megértéséhez két szálon kell végignyálaznunk az esetet: az egyik a katonai-szakmai, a másik pedig a politikai. A katonai-szakmai szempont viszonylag egyszerű: odamennek, megnézik a darabokat, egy közepesen képzett tűzszerész pedig szemre megállapítja majd, hogy ezek milyen gyártmányú rakéták, mi a nevük, mekkorák voltak és hasonló infók, míg a szakértők azt is kiderítik, hogy melyik irányból jöhetett a lövedék. Mondom mégegyszer: szakértők, és nem kommentelők!
Katonai értelemben pedig nagyon is valószínű, hogy ezek ukrán rakéták voltak, illetve legalább egyik az volt. Az egyik legvalószínűbb forgatókönyv, amit katonai körökben is emlegetnek, hogy a Lemberg vagy környékén található ukrán célpont ellen indított orosz rakétára küldték rá az ukránok a sajátjukat, a levegőben az eredeti ruszki rakétát nem sikerült elszedni, de annak röppályája megváltozott, így végül mindkét rakéta lengyel földbe csapódott be. Öt kilométerre van a becsapódás helyszíne az ukrán területetektől, egy S–300 orosz gyártású rakéta esetén ekkora szórás még simán belefér (tévedtek már nagyobbakat is, azokat is letagadták). Akár ukrán kilövésről van szó tehát, akár oroszról, MINDKÉT esetben orosz gyártású rakétáról beszélünk (amelyből Ukrajnának is van készleten).
A történet morális súlya nem kérdés és nem megkérdőjelezhető:
az Orosz Föderációnak nem kéne rakétákat lövöldöznie Ukrajnára, és akkor nem történnének ilyen malőrök.
Akkor kinek a rakétája?
Ott tartottunk tehát, hogy a valószínűnek tartott lehetőségek közül a legvalószínűbb eddig az, hogy ukrán rakéta csapódott be, amit egy orosz rakéta leszedésére küldtek fel, a dolog félrement. Az ukrán fél egyébként nem is tagadta, hogy pont a térségben dolgozott a légvédelmük abban az időben – ebben IS lényegesen különböznek a Kremltől.
Mindenki megijed, mindenki tagad
Az első reakció persze, hogy az ijedtség volt, ugyanis – elviekben, főleg csak az eseményt tekintve – szinte percekre voltunk attól, hogy a NATO hadat üzenjen Oroszországnak. Azonban a pánikreakciók utáni nyilatkozatokat végigkövetve az a kép rajzolódik ki bennünk, hogy az események után nemsokkal, alig pár órával, vagy annyi sem, MINDEN szereplő tisztában volt azzal, hogy nem történt szándékos támadás. A NATO szempontjából ugye ez a legfontosabb: ha szándékos a célzás, akkor az támadás, akkor pedig háború van!
Így aztán beindul a spirál:
- a lengyel elnök, és több lengyel állami vezető közli, hogy az eset mögött nem látnak szándékosságot, izolált esetről van szó stb.
- az oroszok szándákos provokációiról beszélnek. A Kreml ezzel a háború alatti nem tudom hányadik kommunikációs hülyeségét követi el, ugyanis a világban mindenki tisztában van azzal, hogy csak akkor szabad elhinni valamit a Kremlnek, ha azt már cáfolták.
- A franciák bejelentik, hogy NATO-vizsgálat lesz, a szövetségesek majd’ mindegyike jelzi, hogy küldi az embereit. Márpedig, ha vizsgálat lesz, akkor nem lesz hadüzenet, legalábbis amíg a vizsgálat le nem zárul. Az pedig eltarthat akármeddig.
- Az ukránok is szólnak, hogy volt pár orosz rakéta, ami Lemberg felé tartott, megpróbáltuk leszedi őket, ez nagyjából azon a vidéken történt, ahol a becsapódások is.
- Joe Biden is megszólal – az időeltolódás miatt ez nálunk már késő éjjel – aki megpendíti az ukrán verziót.
- Szerdán a Kreml már megdicséri Amerikát – leírom még egyszer: megdicséri Amerikát – amiért az mérsékelt választ adott a rakétaproblémára. (Másképp szólva, tényleg beszartak Moszkvában, de rendesen!)
- és ma délutánra már mindenki az ukrán verzióról beszél, maguk az ukránok sem tiltakoznak…
A politika neve: béke!
Hogy fentieket POLITIKAI szempontból jobban megérthessük, azt is tudni kell, hogy rohamléptekkel haladunk a béke felé: találkozott egymással az amcsi és az orosz kémfőnök. Mégpedig személylesen. Biden és Hszi Csin-ping lezsírozták egymással, hogy nem ugranak egymás torkának, legalábbis nem a közeljövőben. Moszkva kivonja csapatait Herszonból, majd a stratégiai fontosságú Nova Khahovkhából is.
Nem kell ezt sem túlreagálni, mert a kivonulásnak erős lendületet adott az, hogy az ukránok eléggé szorították őket, és nem tudtak volna nyerni azon a frontszakaszon, de láttunk már a ruszkiktól idegbeteg katonai döntéseket, mondjuk a háború megindítása is az volt, úgyhogy ezt a visszavonulást is tekintsük annak, ami: ukrán nyomásra létrejött békeépítő jelleggel végrehajtott katonai mozgás, hogy eléggé szecessziósan fejezzem ki magam.
És még nincs vége a meglepiknek: a G20-on ugyanis elfogadtak egy szöveget, amelyben a résztvevő tagállamok keményen bírálják az orosz háborút. Bár a szövegben, az orosz diplomaták nyomására az is megtalálható, hogy nem mindenki gondolja így, azért az világosan benne van, hogy a TÖBBSÉG szerint …., és akkor felsorolják az orosz bűnöket. Na már most, nem is annyira a szöveg a lényeges, az is persze, hanem az a tény, hogy mindez ma megjelent a Kreml honlapján. Tökéletes orosz fordításban. Azaz, nem is loptak ki semmit belőle, még a „háború” és az „invázió” szavak is benne maradtak. Ezek használata Oroszországban amúgy büntetendő, kíváncsian várjuk a moszkvai ügyészség indít-e eljárást mondjuk Peszkov ellen?
Nos, mindezt így összevetve, immár gondolom érthető, hogy a háttérben bizony nagyon is mennek a béketárgyalások, és ebbe Amerika is beszállt. Azt is meg merem kockáztatni, hogy ezek már nem is annyira puhatolózó szakaszban vannak, mint inkább némiképp előrehaladottban – ilyen körülmények között pedig senkinek sem jó egy NATO-tagállam elleni támadás.
Épp ezért, akármi is a valóság, ebből így is, úgy is ukrán rakéta lesz, mert ez az érdeke minden szereplőnek, még nekünk is. Az igazságot pedig a háború vége utáni 20. évben, a titkosítás feloldása után tudjuk majd meg.
Ghonzó
KORÁBBAN (november 16.) ÍRTUK:
NATO-tagállamot támadtak a ruszkik
Kedves olvasóink, az a nagy helyzet, hogy most tényleg baj van, vagyis lehet nagyon nagy baj is ebből. Ruszijá úgy döntött, hogy ma éjjel kilövi teljes rakétakészletét Ukrajnára, nagy igyekeztükben viszont eltaláltak egy lengyelországi gabonaraktárat – számol be a hírről az orosz Meduza portál.
Ma estére zárjuk sorainkat:
Nem akarok a túlzott nyugalom hibájába sem beleesni, de azt kell mondanom, hogy ez nagy valószínűséggel ennyi volt, mármint a lengyel sztori. Amennyire én olvasni tudom a háborút, nagyjából a következő történhetett: az oroszok véletlenül belőttek két rakétát lengyel területre. Igen, véletlenül! Azt tudjuk, hogy a rakétáik nem a precizitásukról híresek, a lengyel helyszín pedig alig öt kilométerre van az ukrán határtól, így földrajzi értelemben ez lehetséges. Jó, jó, de KÉT rakéta – kérdezheti a kedves olvasó, és joggal. Viszont az is tegyük hozzá, hogy a mai nap folyamán több mint száz rakétát lőttek ki az oroszok Ukrajnára, az, hogy ebből kettő félremegy, nos, ennyi benne van a pakliban katonailag is. Másképp szólva, nem hihetetlen az, hogy a ruszkik nem ezt akarták, nem így akarták és nem most akarták.
Persze van egy másik forgatókönyv is: tudjuk, hogy a különböző ruszki frakciók között megy a matek, hogy ki legyen Putyin asztalán a főmenü, és mi van akkor, ha tényleg szándékos volt, de nem az orosz sereg szándéka, nem is valamilyen magas rangú orosz katonai vezető parancsára történt, hanem egyéni kezdeményezés? Mondjuk egy wagneres tiszt lezsírozza egy rakétakezelő bakáéval, hogy koma, estefelé fordítsd majd el a csövet 32 perccel észak felé, szpászibá…
Akárhogy is legyen, egyre erősebb a gyanúm, hogy orosz rakétákról van szó ugyan, de ezek nem szándékosan pottyantak lengyel területre, sőt, úgy gondolom, hogy maga az orosz vezérkar jobban beszart a hírtől, mint maguk lengyelek. Azt ugyanis szinte biztosra vehetjük, hogy ez az Ukrajnában már félig vagy majdnem egészen elvérzett orosz sereg mindent szeretne, csak nem háborúzni a NATO-val – kivéve persze az őrült szilovikokat, akiknek jól jönne egy NATO-válaszcsapás, erre hivatkozva ismét nukleárisan fenyegetnék a világot, és le is dobnák az atombombát, efelől semmi kétségünk ne legyen. Ezért is vetettem fel az egyéni kezdeményezés eshetőségét az előbb.
A NATO sem siet a vádaskodással: bár egyelőre ruszki rakétákról szólnak a hírek, többször hangzik el a „még elemezzük az információkat”, „vizsgáljuk az esetet” stb., mint egy katonai válaszcsapás lehetősége. Sőt, ez utóbbi egyébként hivatalos NATO-személy szájából nem hangzott el. Max. a sokat hangoztatott szlogen: megvédjük a NATO minden egyes centiméterét.
Az óvatosság érthető: a két nagyhatalom kémfőnöke már talizott egymással, nemsokkal ezután hozta nyilvánosságra Zelenszkij a békefeltételeit, az oroszok visszavonultak Herszonból, azóta pedig kivonultak Nova Khakhovkából is – miden afelé halad, hogy ennek vége legyen, vagy legalábbis szüntelnek egy hosszabbat a felek.
Más részről soha jobbkor nem jöhetett volna ez a téves orosz rakéta: rögtön felébredt a NATO, Amerika is penge, nagy valószínűséggel olyan légvédelmii eszközöket kapnak mosta lengyelek, hogy sírva fogják lfelhívni Putyint még két ilyen rakétáért. Plusz adalék: Varsó régóta szeretné elérni, hogy Amerika lengyel földön is tároljon abból a kevés európai atomtöltetéből, erre most jelentősen megnőttek az esélyeik.
Közben ismét egységbe kovácsolódik a balti államok-Lengyelország-Ukrajna tengely, amely Romániával kiegészülve alkotja majd a keleti szárnyat, vagyis itt lesz Európa Amerikája – sztori már a háború utáni napokban felütötte a fejét a román médiában és elemzői körökben, azóta is tartja magát.
Most viszont elköszönünk!
A Nethuszár holnap délután jelentkezik majd egy átfogó háborús összefoglalóval, addig pedig tartsatok ki és vigyázzatok magatokra, vigyázzatok a bennetek szunnyadó emberre!
Ghonzó
A magyar honvédelmi miniszter nyugalomra int:
„Egyelőre semmilyen különleges lépést nem kell tennünk. Folyamatosan kapcsolatban vagyunk a teljes európai és NATO-rendszerrel. Azonnal képesek vagyunk reagálni, hogyha bármi történik.”
22.45: Észt külügyminiszter:
a Lengyelországból érkező hírek aggasztóak. Teljes mértékben szolidárisak vagyunk közeli szövetségesünkkel, Lengyelországgal.
– Lett védelmi miniszter:
együttérzésünk, lengyel fegyvertársaink!
– Zelenszkij ukrán elnök:
„lengyel testvéreink! Ukrajna mindig támogatni fog titeket. A terror nem tudja elválasztani egymástól a szabad embereket”
– A muszka támadási minisztérium köti az ebet a karóhoz,
provokációnak nevezi az esetet, és közli, hogy az porosz erők nem intéztek csapásokat a lengyel–ukrán határ közelében. Mondjuk ezt el is hiszem, pontosabban azt, hogy nem akartak odalőni, azt már kevésbé, hogy a precizitásukról annyira híres orosz rakéták nem tévedtek el. Mondjuk épp ennyire…?
– Franciaország a NATO-szövetségeseivel és természetesen Lengyelországgal együtt kivizsgálja az esetet, adja hírül a BMF francia tévéadó.
– Na, csak kialakul a ruszki kommunikációs irány is: a Támadási Minisztérium közleményét idézi az RBC, ezek szerint közük sincs az esethez, a fényképeken látható rakéták nem is tartoznak az orosz hadsereghez.
– Azért az orosz propigyárosok sem sűrűn egyeztetnek egymással:
miközben a muszkahírek magyar nyelvű portál már siet is, hogy az amerikaiakra fogja a bombázást, addig Margareta Szimonjan, a Kreml egyik legnagyobb és legismertebb propagandistája, Putyin hű szukája nyilvánosan örömködött egyet, mondván, úgy kell nektek, lengyelek, most megvan a magatok Belgorodja.
– Mielőtt elkezdődött volna a Védelmi Tanács ülése Budapesten, Szalay-Bobrovniczky Kristóf telefonon beszélt Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral
– Bár az AP-nek egy magasrangú amerikai tisztviselő orosz rakétákról beszélt, a Pentagon egyelőre nem tudja ezt megerősíteni. Magyarán, még vizsgálják az esetet, vélhetően most azon megy az agyalás, hogy miként kerüljék el a válaszcsapást.
23.00: Magyarországon Orbán Viktor miniszterelnök is összehívta a Védelmi Tanácsot.
Budapestet nemcsak a lengyel eset aggaszthatja, hanem a Barátság kőolajvezeték is, amely a mai rakétaesőben találatot kapott.
22.00: Azért van egy olyan érzésünk, hogy nem kell túlparázni az esetet.
Igaz, nem is nagyon lehet ezt kezelni, mert a dilemma valós: amennyiben orosz rakéták voltak, és ez eddig már elég biztos, úgy kérdés, hogy nem-e teszünk szívességet Putlernek azzal, ha a NATO végre betámadja Moszkvát. Mondjuk a mi szerkesztőségünk, talán egyedüliként a magyar nyelvű sajtóban már a háború első napjaiban ennek örült volna a legjobban (és akkor mára már rég vége lenne a háborúnak), de most mégis azt kell mondanunk, lassan a testtel: úgy Zelenszkij, mint Putler mutatott némi hajlandóságot a tárgyalásokra, Oroszország pedig ezt a háborút már elvesztette, ez utóbbi nem is kérdés. Azonban egy NATO-támadás olyan egységbe kovácsolhatja őket, ami könnyen átcsaphat egy elhúzódó háborúba. Ennek mondjuk kicsi valószínűségét látom, annak már inkább – sajnos – hogy az országot ért támadás miatt Putyin végre előveheti kedvenc játékszerét, a nukleáris fegyvereket. Ezzel sem húzná sokáig, de azért elég kemény lenne. Más részről pedig a NATO-nak is mérlegelnie kell: ha semmit sem lép, akkor azzal nagyon komoly gyengeséget mutat. Az orosz csatornák zöme egyelőre hallgat az incidensről, beszédes, hogy az oroszhírek nevű ruszkipropit terjesztő portál szerint amerikaiak bombáztak Lengyelországban, és ebben az a kérdés, hogy a retorika irányára Moszkvából jött a parancs, vagy önszorgalomból voltak ennyire seggnyalók. Mindkettőre van komoly esély, de azért, ha Moszkva is abba az irányba tolná el a retorikát, hogy elkeni saját felelősségét, akkor az világosan megmutatná, hogy a precizitásukról amúgy sem híres orosz rakéták tévedésből zuhantak lengyel földre. Ez sem old meg még sok mindent, de alkalmas egy NATO-csapás elhalasztására….
21.20: Így néz ki a becsapódás egyik helyszíne (kép forrása:Visegrád24):
21.00: A terrorista támadás Przewodow faluban történt, itt ért találat két gabonaszárítót, két ember meghalt. A lengyel rendőrség, mentők és hadsereg már a helyszínen van.
Egy magas rangú amerikai tisztségviselő a következő szavakkal kommentálta az esetet az Asociated Pressnek: „orosz rakéták hullottak Lengyelországra, egy NATO-tagállamra és két embert megöltek”.
Rakétaeső Ukrajnára: találat érte a Barátság kőolajvezetéket is
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök összehívta a kormány Biztonsági és Védelmi Bizottságát – ez valami olyasmi, mint nálunk a CSAT. A lengyel kormány szóvivője egyelőre annyit mondott: „meg nem erősített információkat egyelőre ne tegyen közzé senki, a rendkívüli ülés után tájékoztatunk mindenkit a részletekről”.
Időközben a lengyel légierő vadászgépei a magasba emelkedtek.
FORRÁS: Meduza
(Nethuszár)