Ursula von der Leyen: Válaszolunk a történelmi kihívásra [a teljes beszéd]
2023. 09. 15. 09:10:14
VÁLASZOLUNK A TÖRTÉNELMI KIHÍVÁSRA
BEVEZETÉS – MA CSELEKSZÜNK, HOGY KÉSZEN ÁLLJUNK A HOLNAPRA
Tisztelt Képviselők!
Alig 300 nap múlva az európaiak az urnákhoz járulnak egyedülálló és nagyszerű demokráciánkban. Mint minden választás, ez is alkalmat kínál majd az embereknek arra, hogy elgondolkodjanak az Unió helyzetéről, és arról, milyen munkát végeztek azok, akik képviselik őket. De ez a választás arról is fog szólni, hogy eldöntsék, milyen jövőt és milyen Európát akarnak. A választók között több millióan lesznek első szavazók; közülük a legfiatalabbak 2008-ban születtek. Amikor a szavazófülkében állnak, arra gondolnak majd, ami fontos nekik.
A határainkon dúló háborúra fognak gondolni.
Vagy a pusztító éghajlatváltozás hatásaira.
Arra, hogy a mesterséges intelligencia hogyan fogja megváltoztatni az életüket.
Vagy arra, hogy mekkora eséllyel lesz saját lakásuk vagy munkájuk az elkövetkező években.
Mai Uniónk azoknak az embereknek a jövőképét tükrözi, akik a II. világháború után egy jobb jövőről álmodtak. Egy olyan jövőről, amelyben a nemzetek, a demokráciák és az emberek Uniója közösen dolgozik azért, hogy mindenki békében és jólétben élhessen. Ők abban hittek, hogy a történelmi kihívásra Európa jelenti a választ. Amikor az új, fiatal generációval beszélek, azt látom, hogy számukra ugyanez a jövőkép jelenti a jobb jövő zálogát. Ugyanazt az égető vágyat látom arra, hogy valami jobbat építsünk. Ugyanazt a meggyőződést, hogy a bizonytalanságok világában Európának újra választ kell adnia a történelmi kihívásra.
És ezt együtt kell megtennünk.
Tisztelt Képviselők!
Elsőként ki kell érdemelnünk az európaiak bizalmát, hogy ránk bízzák törekvéseik és aggodalmaik gondját. A következő 300 napban pedig be kell fejeznünk azt a munkát, amelynek elvégzésére bizalmat kaptunk tőlük.
Szeretnék köszönetet mondani a Parlamentnek az egyik legambiciózusabb átalakulás megvalósításában játszott vezető szerepéért, amelyre az Unió valaha is vállalkozott. Amikor 2019-ben itt álltam Önök előtt a zöld, digitális és geopolitikai Európára irányuló programommal, tudom, hogy voltak, akik kételkedtek. És ez még azt megelőzően történt, hogy a világ a feje tetejére állt volna a világjárvány, és az európai földön kirobbantott brutális háború miatt.
De csak nézzük meg, hol tart ma Európa.
Megszületett a geopolitikai Unió – támogatjuk Ukrajnát, kiállunk Oroszország agressziójával szemben, reagálunk Kína határozott fellépésére, és partnerségekbe invesztálunk.
Mostanra az európai zöld megállapodás vált gazdaságunk központi elemévé, amely korábban soha nem látott ambiciózus célokat tűzött ki.
Kijelöltük a digitális átállás útját, és globális úttörővé váltunk az online jogok terén.
Történelmi jelentőségű a Next Generation EU eszköz, amely 800 milliárd euró értékű beruházást ötvöz reformokkal, a ma és a holnap számára tisztességes munkahelyeket teremtve.
Megteremtettük az egészségügyi unió építőelemeit, elősegítve egy egész kontinens, és a világ nagy részének beoltását.
Megkezdtük a függetlenedést olyan kritikus ágazatokban, mint az energia, a mikrocsipek vagy a nyersanyagok.
Szeretnék köszönetet mondani Önöknek azért a korszakalkotó és úttörő munkáért is, amelyet a nemek közötti egyenlőség terén végeztünk. Nőként ez sokat jelent számomra. Végigvittünk olyan kezdeményezéseket, amelyekről sokan azt gondolták, hogy örökre megrekedtek, például a nők vezetőtestületi tagságáról szóló irányelvet vagy az EU történelmi jelentőségű csatlakozását az isztambuli egyezményhez.
A bérek átláthatóságáról szóló irányelvvel jogszabályba foglaltuk azt az alapvető elvet, hogy egyenlő munkáért egyenlő bér jár. Semmilyen érv nincsen arra, hogy azonos típusú munkáért miért járna egy nőnek alacsonyabb bér, mint egy férfinak. Munkánk azonban még korántsem ért véget, és további haladásra kell közösen törekednünk.
Tudom, hogy ez a Parlament támogatja a nők és a lányok elleni erőszakkal szembeni küzdelemről szóló javaslatunkat. Ezt az alkalmat is megragadom, hogy elmondjam: szeretném, ha egy másik alapelvet is jogszabályba foglalnánk: ha valaki nemet mond, az nemet is jelent. Erőszakmentesség nélkül nem valósulhat meg valódi egyenlőség.
E Parlamentnek, a tagállamoknak és biztosi csapatomnak köszönhetően a 2019-ben előterjesztett politikai iránymutatások több mint 90%-át teljesítettük. Együtt megmutattuk, hogy ha Európa merész, meg tudja valósítani, amit akar. És munkánk még korántsem ért véget – tartsunk össze tehát.
Ma cselekedjünk, és készüljünk fel a holnapra.
EURÓPAI ZÖLD MEGÁLLAPODÁS
Tisztelt Képviselők!
Négy évvel ezelőtt az európai zöld megállapodás volt a válaszunk a történelmi kihívásra. Az idei nyár – a valaha mért legmelegebb Európában – határozottan emlékeztetett erre bennünket. Görögországot és Spanyolországot tomboló erdőtüzek sújtották – csak néhány hétre rá pedig pusztító áradások. És láthattuk – Szlovéniától Bulgáriáig, és az egész Unió területén –, milyen káoszt okozott és mennyi áldozatot követel a szélsőséges időjárás. Egy felforrósodó bolygó valósága ez.
Az európai zöld megállapodás bolygónk védelmének e szükségszerűségéből született. De egyben lehetőségnek szántuk arra is, hogy a jövőben is megőrizzük a jólétünket. A jelenlegi ciklust azzal kezdtük, hogy az európai klímarendelettel és a 2050-re vonatkozó célkitűzéssel hosszú távú perspektívát határoztunk meg. Az éghajlat-politikai menetrendet gazdasági menetrenddé változtattuk. Ez egyértelmű irányt szabott a beruházások és az innováció számára. Máris látjuk, hogy ez a növekedési stratégia már rövid távon eredményesnek bizonyul. Az európai ipar nap mint nap megmutatja, hogy készen áll ennek az átmenetnek a megvalósítására. Bizonyítja, hogy a modernizáció és a dekarbonizáció együtt járhat.
Az elmúlt öt évben az EU területén a tiszta acélgyárak száma nulláról 38-ra nőtt. Az EU most több tisztahidrogén-beruházást vonz, mint az USA és Kína együttvéve. Holnap Dániában leszek Mette Frederiksen miniszterelnökkel, hogy a saját szememmel láthassam ezt az innovációt. Útjára indítjuk az első olyan cellás konténerszállító hajót, amely napenergiával előállított tiszta metanollal működik. Ilyen erőteljes választ ad Európa az éghajlatváltozásra.
Az európai zöld megállapodás biztosítja a szükséges keretet, ösztönzőket és beruházásokat – de az emberek, a feltalálók és a mérnökök azok, akik kifejlesztik a megoldásokat. És ez az oka annak, Tisztelt Képviselők, hogy az európai zöld megállapodás következő szakaszába lépve egy dolog sohasem változik. Az átállás során továbbra is mindvégig támogatni fogjuk az európai ipart. Elindítottunk egy egész intézkedéscsomagot – a nettó zéró iparról szóló jogszabálytól a kritikus fontosságú nyersanyagokról szóló jogszabályig. Iparstratégiánk keretében értékeljük az egyes ökoszisztémák kockázatait és szükségleteit ebben az átállásban.
Végig kell vinnünk ezt a munkát. Ezzel párhuzamosan pedig minden ipari ökoszisztémára vonatkozóan ki kell dolgoznunk egy-egy megközelítést. Ezért e hónaptól kezdve a tiszta energiára való átállásról szóló párbeszéd-sorozatot fogunk folytatni az ipar szereplőivel. A fő cél az, hogy minden ágazatot támogassunk az ipar dekarbonizációjára irányuló üzleti modell kialakításában. Mert hisszük, hogy ez az átállás alapvető fontosságú jövőbeli versenyképességünk szempontjából Európában. De ez legalább ugyanennyire szól az emberekről és a jelenlegi munkájukról. Szélenergia-ágazatunk például európai sikertörténet, jelenleg azonban kihívások egyedülálló kombinációjával szembesül. Ezért – az iparággal és a tagállamokkal szoros együttműködésben – elő fogunk terjeszteni egy európai szélenergia-csomagot. Az engedélyezési eljárásokat még inkább felgyorsítjuk. Az egész EU-ban javítani fogjuk az aukciós rendszereket. A készségekre, a finanszírozáshoz való hozzáférésre és a stabil ellátási láncokra fogunk összpontosítani. Ez azonban szélesebb kört jelent, nemcsak egyetlen ágazatot. Legyen szó szélenergiáról, acélról, akkumulátorokról vagy elektromos járművekről, törekvésünk teljesen világos: tisztatechnológia-iparunk jövőjét Európában kell megteremteni.
Tisztelt Képviselők!
Ez mutatja, hogy az európai zöld megállapodást illetően továbbra is tartjuk az irányt. Továbbra is ambiciózusak vagyunk. Ragaszkodunk növekedési stratégiánkhoz. És mindig a méltányos és igazságos átmenetre fogunk törekedni! Ez méltányos eredményt hoz majd a jövő nemzedékei számára: egy egészséges bolygón élhetnek majd. Minden érintett tisztességesen juthat előre, tisztességes munkája lehet, és számíthat arra, hogy senkit nem hagyunk hátra.
Gondoljunk csak a feldolgozóipari munkahelyekre és a versenyképességre: mostanában sok szó esik erről a kérdésről. Iparunk és technológiai vállalataink kedvelik a versenyt. Tudják, hogy a globális verseny jó a vállalkozásoknak. És hogy itt Európában jó munkahelyeket teremt és megvédi azokat. A verseny azonban csak akkor valódi, ha tisztességes. Vállalataink túl gyakran ki vannak zárva a külföldi piacokról, vagy agresszív gyakorlatok áldozataivá válnak. A hatalmas állami támogatásokban részesülő versenytársak gyakran leszorítják az árakat.
Nem felejtettük el, hogy a Kína által alkalmazott tisztességtelen nemzetközi kereskedelmi gyakorlat hogyan hatott napenergia-ágazatunkra. Számos fiatal vállalkozást szorítottak ki a piacról erősen támogatott kínai versenytársak. Élen járó vállalkozásoknak kellett csődöt jelenteniük. Ígéretes tehetségek mentek el és külföldön keresték a boldogulást. Ezért olyan fontos, hogy a világgazdaság méltányos legyen: mert az emberek életét és megélhetését befolyásolja. Teljes iparágak és közösségek függenek tőle.
Tisztában kell lennünk tehát az előttünk álló kockázatokkal.
Nézzük például az elektromos járművek ágazatát. Ez a tiszta gazdaság szempontjából kulcsfontosságú iparág hatalmas lehetőségeket rejt magában Európa számára. A világ piacait azonban jelenleg elárasztják az olcsóbb kínai elektromos autók. Ezek árát hatalmas állami támogatásokkal, mesterségesen tartják alacsony szinten. Ez torzítja piacunkat. Ezt nem fogadjuk el sem belső, sem külső szereplőktől. Ezért a mai napon bejelenthetem: a Bizottság szubvencióellenes vizsgálatot indít a Kínából érkező elektromos járművek kapcsán.
Európa nyitott a versenyre. De nem egy negatív versenyre. Meg kell védenünk magunkat a tisztességtelen gyakorlatokkal szemben. Ugyanilyen alapvető fontosságú, hogy fenntartsuk a nyitott kommunikációs csatornákat, és folytassuk a párbeszédet Kínával. Mivel vannak olyan témakörök, ahol lehetséges és szükséges is együttműködnünk. Leválás helyett kockázatmentesítés – ezt az álláspontot fogom képviselni a kínai vezetés felé az év későbbi szakaszában tartandó EU-Kína csúcstalálkozón.
Tisztelt Képviselők!
Az Európai Unióban büszkék vagyunk kulturális sokszínűségünkre. Uniónk a „Régiók Európája”, a maga különleges nyelvi, zenei, művészeti, hagyománybeli, kézműipari és gasztronómiai sokszínűségével. Uniónk az egyedülálló biológiai sokféleség Európája is. Mintegy 6500 faj csak Európában fordul elő. Észak-Európában található a világörökség részét képező Watt-tenger, egy olyan egyedülálló élőhely, amely ritka állat- és növényfajoknak ad otthont, és vándormadarak milliói számára a túlélés záloga. A Balti-tengerrel pedig a miénk a világ legnagyobb brakkvize. A délen elterülő európai síkságokat mindmáig nagy lápok és vizes élőhelyek uralják. Ezek a régiók fontos természeti szövetségeseink az éghajlatváltozás lassításában. A védett lápok és vizes élőhelyek nagy mennyiségű üvegházhatású gázt kötnek meg, biztosítják a regionális vízkörforgást, és egyedülálló biológiai sokféleségnek adnak otthont. Európa erdőkben is gazdag. Észak- és Kelet-Európa hatalmas fenyvesei, Közép-Európa még fennmaradt ősi tölgyesei és bükkösei, Dél-Európa parafatölgyesei pótolhatatlan árukkal és szolgáltatásokkal látnak el bennünket. Szenet kötnek meg, fával és egyéb termékekkel szolgálnak, gazdagítják a talajt, valamint tisztítják a levegőt és a vizet.
A biológiai sokféleség és az ökoszisztéma-szolgáltatások minden európai polgár számára létfontosságúak. Ha a természet elpusztul, fizikai és lelki értelemben is otthontalanná válunk. Meg kell védenünk. De nem mondhatunk le arról sem, hogy továbbra is természetes úton, a természetben biztosítsuk élelmiszer-ellátásunkat.
Szeretném kifejezni elismerésemet mezőgazdasági termelőinknek, akiknek köszönettel tartozunk azért, hogy nap mint nap ellátnak minket élelmiszerrel. Egészséges élelmiszerek – mi itt Európában ezt tartjuk a mezőgazdaság alapfeladatának, erre alapozzuk agrárpolitikánkat. Az élelmiszerellátás függetlensége is fontos számunkra. Minderről mezőgazdasági termelőink gondoskodnak. Ez egyáltalán nem magától értetődő, mivel az Ukrajna elleni orosz agresszió, az aszályokkal, erdőtüzekkel és áradásokkal járó éghajlatváltozás, illetve az újonnan vállalt kötelezettségeink egyre nagyobb hatást gyakorolnak munkájukra és jövedelmükre. Ezt figyelembe kell vennünk.
Sokan közülük már ma is elkötelezettek a fenntarthatóbb mezőgazdaság mellett. Ezeket az új kihívásokat a mezőgazdaságban dolgozó férfiakkal és nőkkel együtt, közösen kell kezelnünk. Élelmiszer-biztonságunkat csak így garantálhatjuk a jövőben. Több párbeszédre és kevesebb konfliktusra van szükségünk. Ezért stratégiai párbeszédet kívánunk indítani az uniós mezőgazdaság jövőjéről. Szilárd meggyőződésem, hogy a mezőgazdaság és a természetvédelem együtt tud működni.
Mindkettőre szükségünk van.
GAZDASÁG, TÁRSADALOM ÉS VERSENYKÉPESSÉG
Tisztelt Képviselők!
Méltányos átállás a mezőgazdasági termelők, a családok és az ipar számára. Ez megbízatásunk mottója. Ez annál is fontosabb, mivel gazdasági ellenszélbe kerültünk. Az elkövetkező év szempontjából három fő gazdasági kihívást látok iparunk előtt: a munkaerő- és szakemberhiányt, az inflációt és vállalkozásaink üzleti tevékenységének megkönnyítését.
Az első a munkaerőpiaccal kapcsolatos.
Nem felejtettük el a világjárvány első napjait. Amikor mindenki az 1930. évihez hasonló tömeges munkanélküliség újbóli megjelenésére számított. De mi nem fogadtuk el ezt a jövendölést.
A SURE – a csökkentett munkaidős foglalkoztatásra irányuló első európai kezdeményezés – révén megmentettünk 40 millió munkahelyet. Európa szociális piacgazdasága a gyakorlatban is működik. Büszkék lehetünk rá!
Rögtön ezután gazdaságunk motorját is újraindítottuk, a Next Generation EU segítségével. Ma már ennek eredményei is láthatók. Európa közel áll a teljes foglalkoztatottsághoz. Nem állásokra, hanem munkavállalókra van milliós nagyságrendű igény. A munkaerő- és szakemberhiány rekordszintet ért el – nemcsak nálunk, hanem minden jelentős gazdaságban.
A kkv-k 74%-a nyilatkozik úgy, hogy munkaerőhiánnyal küszködik. Az európai éttermek és bárok a főszezonban rövidített nyitvatartással üzemelnek, mivel nem találnak munkaerőt. A kórházaknak az ápolóhiány miatt kezeléseket kell elhalasztaniuk. Az európai vállalatok kétharmada informatikust keres. Ezzel párhuzamosan szülők milliói – többnyire anyák – küzdenek a munka és a család összeegyeztetésével, mivel nem férnek hozzá gyermekgondozási szolgáltatásokhoz. Emellett a nem foglalkoztatott, oktatásban és képzésben nem részesülő fiatalok száma eléri a 8 milliót. Álmaikat félretették, életük takaréklángon ég. Személyes problémájuk nem pusztán magánügy. Versenyképességünk egyik legszűkebb keresztmetszete is.
A munkaerőhiány csökkenti innovációs, növekedési és jóléti lehetőségeinket. Ezért elő kell segítenünk a munkába állást. Legfőképpen a fiatalokét, a nőkét. Szükségünk van továbbá a képzett munkaerő migrációjára. Emellett választ kell adnunk a mélyreható technológiai, társadalmi és demográfiai változásokra. Ehhez igénybe kell vennünk kollektív tárgyalópartnereink, vagyis a vállalkozások és a szakszervezetek szakértelmét.
Csaknem negyven év telt el azóta, hogy Jacques Delors összehívta a Val Duchesse-i találkozót, amelyen megszületett az európai szociális párbeszéd. A szociális partnerek ez idő alatt kivették részüket a mai Unió megformálásában, milliók számára biztosítva a haladást és a jólétet. Mivel a világ minden eddiginél gyorsabban változik körülöttünk, a szociális partnereknek ismét jövőnk formálóivá kell válniuk.
Elsősorban a munkaerőpiac kihívásaira kell majd közös választ találnunk, a készség- és munkaerőhiánytól kezdve a mesterséges intelligenciából eredő új kihívásokig. Ez az oka annak, hogy a következő évben a belga elnökséggel együtt újra összehívjuk a szociális partnerek csúcstalálkozóját Val Duchesse-ben. Számítunk szociális partnereinkre: Európa jövőjét velük és általuk fogjuk megformálni.
A második fő gazdasági kihívás: a tartósan magas infláció.
Christine Lagarde és az Európai Központi Bank keményen dolgozik azon, hogy kontroll alatt tartsa az inflációt. Tisztában vagyunk azzal, hogy az EKB középtávú céljához való visszatérés nem megy egyik napról a másikra.
A jó hír az, hogy Európában csökkenni kezdtek az energiaárak. Nem felejtettük el, hogy Putyin szándékosan fegyverként használta a gázellátást, és emiatt sokan áramkimaradásoktól és a 70-es évekbelihez hasonló energiaválság kialakulásától tartottak. Attól, hogy nem lesz elég energiánk ahhoz, hogy átvészeljük a telet. De átvészeltük. Mert egységesek maradtunk: összevontuk a keresletünket és közösen vásároltunk energiát.
És a 70-es évektől eltérően a válságból előnyt kovácsoltunk: beruháztunk a megújuló energiaforrásokba, és felgyorsítottuk a tiszta átállást. Európa kritikus tömegét felhasználva leszorítottuk az árakat és biztosítottuk energiaellátásunkat. Európában a gáz ára egy évvel ezelőtt meghaladta a 300 eurót megawattóránként. Jelenleg 35 euró körül van. Meg kell ezért vizsgálnunk e sikeres modell kiterjesztésének lehetőségét más területekre, például a kritikus fontosságú nyersanyagokra vagy a tiszta hidrogénre.
A harmadik kihívás az európai vállalatok üzleti tevékenységének a megkönnyítése.
A kisvállalkozásoknak nincs kapacitásuk bonyolult adminisztrációs feladatok elvégzésére. A hosszadalmas eljárások is hátráltathatják őket. Sokszor nem marad elég idejük mindenre, és elszalasztják a növekedési lehetőségeket. Ez az oka annak, hogy még az év vége előtt kinevezünk egy uniós kkv-követet, aki közvetlenül nekem tesz majd jelentést.
Közvetlenül a kis- és középvállalkozásoktól akarjuk hallani, hogy milyen kihívásokkal szembesülnek a hétköznapokban. Minden új jogszabályt versenyképességi ellenőrzésnek fogunk alávetni egy független testület útján. És a jövő hónapban előterjesztjük az első jogalkotási javaslatokat annak érdekében, hogy 25%-kal csökkentsük az európai szintű jelentéstételi kötelezettségeket.
Tisztelt Képviselők!
Valljuk be, hogy ez nem lesz könnyű. Ráadásul az Önök támogatására is szükségünk van hozzá. Merthogy minden európai intézmény közös törekvéséről van szó. Így a tagállamokkal is együtt kell működnünk, hogy nemzeti szinten is elérjük a 25%-ot.
Itt az ideje, hogy megkönnyítsük a vállalkozások dolgát Európában!
Ám az európai vállalkozásoknak egyúttal hozzá kell férniük a kulcstechnológiákhoz is, hogy innoválhassanak, fejlődhessenek, termelhessenek. Itt lényegében Európa szuverenitásának kérdéséről van szó, ahogyan a vezető politikusok Versailles-ban aláhúzták. Elsőrendű gazdasági és nemzetbiztonsági érdek, hogy megőrizzük Európa előnyét a kritikus és kialakulóban lévő technológiák terén. Ehhez az európai iparpolitikához közös európai finanszírozás is szükséges. Ennek érdekében javasoltuk a költségvetésünk felülvizsgálatára irányuló előterjesztésünk részeként a STEP platform létrehozását.
A STEP platform segítségével bővíthetjük, katalizátorként használhatjuk és irányíthatjuk az uniós forrásokat, legyen szó bármilyen célú beruházásról a mikroelektronikától kezdve a kvantuminformatikáig és a mesterséges intelligenciáig. A biotechnológiától a tiszta technológiákig. Az európai vállalkozásoknak most van szükségük erre a támogatásra – ezért gyors megállapodást sürgetek a költségvetési javaslatunkról. És tudom, hogy számíthatok e Parlament segítségére. Amikor versenyképességről van szó, több forog kockán.
Szembesültünk azzal, hogy a globális ellátási láncok működését tényleges szűk keresztmetszetek nehezíthetik, akár más országok szándékos politikájának az eredményeként.
Gondoljanak csak például a galliumot és a germániumot érintő kínai exportkorlátozásokra – ezek olyan anyagok, amelyek nélkülözhetetlenek a félvezetőkhöz és a napelemekhez. Ez is azt mutatja, elengedhetetlen, hogy Európa fokozza a gazdaság biztonságát. Ezt a kockázatmentesítéssel, nem pedig leválással kell elérnünk. És fölöttébb büszke vagyok arra, hogy ez az elképzelés széles körű támogatásra talált legfontosabb partnereinknél. Ausztráliától Japánig és az Egyesült Államokig.
Sőt, világszerte számos egyéb ország is az együttműködés útját választja.
Sokan túlzottan függenek egyetlen beszállítótól kritikus nyersanyagaik tekintetében. Mások – Latin-Amerikától Afrikáig – helyi feldolgozóipari és finomítói kapacitásokat kívánnak kiépíteni, ahelyett hogy egyszerűen exportálnák nyersanyagaikat. Ezért fogjuk az év vége felé első ízben összehívni egy új fórum, a kritikus fontosságú nyersanyagokkal foglalkozó klub résztvevőit. Emellett továbbra is a nyílt és tisztességes kereskedelem előmozdításán fáradozunk. Eddig Chilével, Új-Zélanddal és Kenyával kötöttünk új szabadkereskedelmi megállapodást. Az idei év végéig szeretnénk tető alá hozni hasonló megállapodásokat Ausztráliával, Mexikóval és a Mercosur-országokkal. Majd röviddel ezt követően Indiával és Indonéziával.
Az intelligens kereskedelem jó munkahelyeket és prosperitást teremt.
Tisztelt Képviselők!
E három, a munkaerőt, az inflációt és az üzleti környezetet érintő kihívással egy olyan időszakban kell szembenéznünk, amikor elvárjuk az európai ipartól, hogy vezető szerepet játsszon a tiszta átállásban. Így távolabbra kell tekintenünk, és meg kell határoznunk, hogyan maradhatunk versenyképesek mindeközben. Ezért kértem fel Mario Draghit, Európa egyik nagy gazdasági gondolkodóját arra, hogy állítson össze jelentést az európai versenyképességről. Mert Európa „minden lehetséges eszközzel” meg fogja őrizni versenyelőnyét.
Digitális technológiák és mesterséges intelligencia
Tisztelt Képviselők!
Tapasztaljuk, hogy amikor az üzletmenet vagy az életünk megkönnyítéséről van szó, mennyire fontos a digitális technológia. Sokatmondó tény, hogy a Next Generation EU digitális beruházásokra irányuló 20%-os célkitűzését messze túlteljesítettük. Ezeket a forrásokat a tagállamok egészségügyi és igazságszolgáltatási rendszereik vagy közlekedési hálózataik digitalizálására fordítják. Ugyanakkor Európa a digitális világ kockázatainak kezelése terén is irányt mutat.
Az internet a tudás megosztásának, az elmék megnyitásának, az emberek összekapcsolásának eszközeként indult útjára. Ám emellett súlyos kihívások eredőjévé vált. Melegágya lett a félretájékoztatásnak, a káros tartalmak terjesztésének, az adataink biztonságára leselkedő veszélyeknek. Mindez bizalomhiányhoz és alapvető emberi jogok megsértéséhez vezetett. Válaszul Európa világszinten a polgárok jogainak élharcosává vált a digitális világban.
A digitális szolgáltatások egységes piacáról szóló rendelet és a digitális ágazat vonatkozásában a versengő és tisztességes piacokról szóló rendelet biztonságosabb digitális környezetet teremt, ahol az alapvető jogok védve vannak. E jogszabályok biztosítják a méltányosságot, és világosan meghatározzák a technológiai óriásvállalatok feladatait. Ez történelmi jelentőségű eredmény – legyünk rá büszkék. Ugyanez mondható el a mesterséges intelligenciáról.
Javítani fogja az egészségügyi ellátást, növeli a termelékenységet, kezeli a klímaváltozást. Ám nem szabad alábecsülnünk nagyon is valóságos veszélyeit. A közelmúltban vezető MI-kutatók, mérnökök és szakértők százai figyelmeztettek bennünket a következő szavakkal:
„A mesterséges intelligencia okozta kihalás kockázatának kezelését globális prioritásként kell kezelni, más társadalmi szintű kockázatokkal, például a világjárványokkal és az atomháborúval együtt.”
A mesterséges intelligencia olyan generikus technológia, amely könnyen hozzáférhető, átütő erejű, és a legkülönbözőbb célokra – polgári és katonai célokra egyaránt – alkalmazható. Ráadásul gyorsabban fejlődik, mint megalkotói hitték volna. Ez azt jelenti, hogy napról-napra szűkül a lehetőségünk arra, hogy felelős módon uraljuk ezt a technológiát. Meggyőződésem, hogy Európának – partnereivel együtt – utat kell mutatnia egy új, globális MI-keretrendszer kialakítása felé, amelynek három pillérre kell támaszkodnia: keretek, szabályozás és innovációirányítás.
Először is, a keretek:
Elsődleges prioritásunk annak biztosítása, hogy a mesterséges intelligencia emberközpontú, átlátható és felelős módon fejlődjék. Ezért köteleztem el magam politikai iránymutatásaimban arra, hogy hivatalom első 100 napjában felvázolok egy jogalkotási megközelítést. A mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály a világ első átfogó, innovációbarát MI-törvénye volt.
Szeretném megköszönni az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak, hogy erejét nem kímélve dolgozott ezen az úttörő jellegű jogszabályon. A mesterséges intelligenciáról szóló európai jogszabályunk ma már mintául szolgál az egész világ számára. Most arra kell összpontosítanunk, hogy mielőbb elfogadjuk a szabályokat, és megkezdjük végrehajtásukat.
A második pillér a szabályozás.
Jelenleg fektetjük le az egységes európai szabályozási rendszer alapjait. De emellett össze kell fognunk partnereinkkel, hogy globális megközelítés keretében értsük meg, milyen hatást gyakorol a mesterséges intelligencia a társadalmainkra. Itt eszünkbe juthat az a felbecsülhetetlen értékű munka, amellyel a döntéshozókat a legfrissebb tudományos információkkal ellátó globális panel, az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület járult hozzá a klímaváltozás elleni küzdelemhez.
Úgy hiszem, hasonló testületre van szükségünk, amely megbízható tudást szolgáltat a mesterséges intelligencia veszélyeiről csakúgy, mint az általa az emberiség számára nyújtott előnyökről. Egy ilyen asztal körül helyet kell kapniuk a tudósoknak, a technológiai vállalatok képviselőinek és a független szakértőknek. Ez lehetővé fogja tenni, hogy gyors és globális szinten összehangolt választ adjunk a hirosimai folyamat és mások eredményeire építve.
A harmadik pillér a felelős innovációirányítás.
Az elmúlt évben végrehajtott beruházásainknak hála, Európa vezető hatalommá vált a szuper-számítástechnikában – az 5 legerősebb szuperszámítógép közül 3 Európában található. Ezt ki kell használnunk. Ennek érdekében jelenthetem ma be új kezdeményezésünket, amelynek célja, hogy megnyissuk nagy teljesítményű számítógépeinket az induló MI-vállalkozások előtt, hogy ezeken a gépeken taníthassák modelljeiket. Ám ez csupán egyetlen része az innovációirányítás terén elvégzendő munkánknak. Nyílt párbeszédre van szükségünk a mesterséges intelligencia fejlesztőivel és alkalmazóival.
Az Egyesült Államokban hét technológiai óriás már csatlakozott egy, a biztonságra, a védelemre és a megbízhatóságra összpontosító önkéntes normarendszerhez. Európában együtt fogunk működni az MI-vállalkozásokkal, hogy önkéntesen kötelezzék el magukat a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabályunk elvei mellett még mielőtt az hatályba lép. Most mindezen erőfeszítéseket a mesterséges intelligencia biztonságos és etikus felhasználását garantáló globális minimumkövetelmények köré kell szerveznünk.
GLOBÁLIS KÉRDÉSEK, MIGRÁCIÓ, BIZTONSÁG
Tisztelt Képviselők!
Amikor négy évvel ezelőtt itt álltam, azt mondtam, ha egységesek vagyunk idebent, akkor megbonthatatlanok leszünk kívülről. Ez a gondolat vezérelte a Bizottság mint geopolitikai Bizottság munkáját. Az „Európa együtt” megközelítés lehetővé tette, hogy előtérbe helyezzük a stratégiai gondolkodást, hogy határozottabbak és egységesebbek legyünk. Ez most fontosabb, mint korábban bármikor.
Vérzik a szívünk, amikor a rengeteg halálos áldozatot követelő, pusztító erejű líbiai és marokkói áradásokra és földrengésre gondolunk. Európa mindig készen áll arra, hogy minden lehetséges módon segítsen. Vagy gondoljanak a Száhel-övezetre, amely a világ egyik legszegényebb, ám népességét tekintve leggyorsabban növekvő régiója. A katonai államcsínyek sorozata évekre destabilizálja ezt a régiót. Oroszország befolyásolja a káoszt, és hasznot húz abból. A térség pedig egyre inkább a terrorizmus táptalajává válik. Ez közvetlenül érinti Európát – biztonságunk és jólétünk szempontjából egyaránt.
Afrika esetében is egységesen kell fellépnünk, ahogy tettük Ukrajna esetében. A legitim kormányokkal és a regionális szervezetekkel való együttműködésre kell összpontosítanunk. Olyan kölcsönösen előnyös partnerséget kell kialakítanunk, amely Európa és Afrika közös kihívásaira helyezi a hangsúlyt. Ezért Josep Borrell főképviselővel együtt a következő EU-AU csúcstalálkozón irányadó, új stratégiai megközelítés kialakítására fogunk törekedni.
Tisztelt Képviselők!
Történelmi fordulóponthoz érkeztünk.
Oroszország totális háborút folytat az ENSZ Alapokmányának alapelvei ellen. Ez nagy aggodalmat váltott ki világszerte, Közép-Ázsiától kezdve az indiai-csendes-óceáni térségig. Ezek az országok aggódnak amiatt, hogy a jog már nem érvényesül, és Ukrajnához hasonló sors várhat rájuk. Egyesek egyértelmű kísérletet tesznek arra, hogy újra blokkokban lássák a világot – megpróbálják a szomszédos országokat elszigetelni és befolyásolni. Mindezt olyankor, amikor számos feltörekvő gazdaságot mélyen nyugtalanít az, ahogyan az intézmények működnek és a globalizáció alakul. Ezek az aggályok megalapozottak.
E feltörekvő gazdaságok, lakosságukkal és természeti értékeikkel elengedhetetlen szövetségeseink egy tisztább, biztonságosabb és virágzóbb világ megteremtésében. Európa mindig együtt fog működni ezekkel az országokkal a nemzetközi rendszer megújítása és javítása érdekében. Vezető szerepre törekszünk a szabályokon alapuló rend méltányosabbá tételére és az egyenlőbb elosztásra irányuló erőfeszítésekben. Ez azt is jelenti, hogy régi és új partnerekkel együtt törekednünk kell a kapcsolataink elmélyítésére.
Európa Global Gateway stratégiája egyedülálló ajánlat. A Global Gateway átláthatóbb, fenntarthatóbb és gazdaságilag vonzóbb.
A múlt héten Újdelhiben voltam, ahol aláírtuk nemzedékünk legambiciózusabb projektjét az Indiát, a Közel-Keletet és az Európát összekötő gazdasági folyosóról, amely a legközvetlenebb kapcsolatot fogja jelenteni India, az Arab-öböl és Európa között. A vasúti összeköttetés révén 40%-kal fel fog gyorsulni az India és Európa közötti kereskedelem.
Egy elektromos vezetéknek és egy tisztahidrogén-vezetéknek köszönhetően élénkülni fog az Ázsia, a Közel-Kelet és Európa közötti kereskedelem. Egy nagy sebességű adatátviteli kábel össze fogja kapcsolni a világ leginnovatívabb digitális ökoszisztémáit, és üzleti lehetőségeket fog teremteni. Ezek a jövő legkorszerűbb összeköttetései. Gyorsabbak, rövidebbek és tisztábbak.
A Global Gateway valódi változást hoz.
Tanúja voltam Latin-Amerikában, Délkelet-Ázsiában és Afrikában: Namíbiában és Kenyában a helyi hidrogéngazdaság, a Fülöp-szigeteken a digitális gazdaság kialakításának. Ezek beruházások a partnergazdaságokba. Egyúttal gyorsan változó világunkban beruházások Európa jólétébe és biztonságába is.
Tisztelt Képviselők!
A konfliktusok, az éghajlatváltozás és az instabilitás következtében tömegek kényszerülnek arra, hogy elhagyják lakóhelyüket és máshol keressenek menedéket. Mindig is meg voltam győződve arról, hogy a migrációt kezelni kell. Ehhez pedig türelem kell. Tartós erőfeszítés a partnereinkkel. És mindenekelőtt az Unión belüli egység. Ez az új migrációs és menekültügyi paktum üzenete. Hivatalba lépésemkor nem tűnt úgy, hogy kompromisszumra lehet jutni ezen a téren.
A paktumnak köszönhetően újra egyensúlyt teremtettünk.
A határok védelme és a személyek védelme között.
A szuverenitás és a szolidaritás között.
A biztonság és az emberségesség között.
Miután meghallgattunk minden egyes tagállamot, tekintetbe vettük az összes migrációs útvonalat, a paktum szellemiségét átültettük a gyakorlatba. Gyorsan és egységesen reagáltunk a belarusz hibrid támadásra. Szorosan együttműködtünk nyugat-balkáni partnereinkkel, visszaszorítva az irreguláris migrációs áramlatokat. Partnerségi megállapodást írtunk alá Tunéziával, amelynek kölcsönös előnyei nemcsak a migráció, hanem az oktatás és a szakmai kompetenciák, az energia és a biztonság területére is kiterjednek. Hasonló megállapodásokra törekszünk a többi országgal is. Megerősítettük a határvédelmet. Az uniós ügynökségek fokozták a tagállamokkal való együttműködést.
Szeretném külön megköszönni Bulgáriának és Romániának, hogy élen jártak ebben, a menekültügyi és a visszaküldéssel kapcsolatos bevált gyakorlatok előmozdítása révén. Bizonyították, hogy Bulgária és Románia a schengeni térséghez tartozik. Tegyük végre lehetővé számukra, hogy további késedelem nélkül csatlakozzanak.
Hölgyeim és Uraim!
A migrációval kapcsolatos munka alapja az a meggyőződés, hogy az egység csak egy kéznyújtásnyira van. Soha nem álltunk ilyen közel ahhoz, hogy megállapodás szülessen a paktumról. A Parlament és a Tanács történelmi lehetőséget kaptak arra, hogy ez valósággá váljon. Mutassuk meg, hogy Európa hatékonyan és együttérzéssel tudja kezelni a migrációt.
Tegyük fel az i-re a pontot.
Tisztelt Képviselők!
Köztudott, hogy a migráció ügye kitartó munkát igényel. Különösen igaz ez az embercsempészek elleni küzdelemre. Az embercsempészek hazugsággal vonzzák magukhoz a kétségbeesett embereket. Életveszélyes útvonalakon, a sivatagon keresztül vezetik, vagy kormányozhatatlan kis hajókkal szállítják őket. Az embercsempészek módszerei folyamatosan változnak, szabályozásunk ezen a területen azonban már több mint húsz éves. Sürgősen felül kell vizsgálnunk, új jogszabályra és új irányítási keretre van szükség. Szigorítani kell a jogalkalmazást, a bűnüldözést, és meg kell erősítenünk ügynökségeink, az Europol, az Eurojust és a Frontex szerepét. Partnereinkkel együttműködve kell fellépnünk az emberkereskedelem világszintű problémájának kezelése érdekében. A Bizottság ezért az emberkereskedelem elleni küzdelemről szóló nemzetközi konferenciát szervez.
Véget kell vetnünk ennek a gyalázatos bűncselekménynek!
UKRAJNA
Tisztelt Képviselők!
Azon a napon, amikor orosz tankok a határt átlépve behatoltak Ukrajna területére, egy fiatal ukrán anya útnak indult Prágába, hogy biztonságba helyezze a gyermekét. Amikor a cseh határőr lepecsételte útlevét, az anya elsírta magát. A fia nem értette, és megkérdezte, hogy miért sír. Az anya a következőt válaszolta: „Azért, mert hazaérkeztünk.” „De hiszen ez nem Ukrajna” – felelte a fiú. Erre az anya így szólt: „Ez Európa.” Azon a napon ez az ukrán anya úgy érezte, hogy Európa az otthona. Azért, mert „otthon az, ahol bízunk egymásban”. Ukrajna népe pedig megbízhat európai embertársaiban.
A történetbeli anya Victoria Amelina volt. Generációjának egyik nagy fiatal írója és az igazságot kereső fáradhatatlan aktivista. Miután fiát biztonságban tudta, Victoria visszatért Ukrajnába, hogy dokumentálja Oroszország háborús bűneit. Egy évvel később egy orosz ballisztikus rakéta áldozata lett, miközben kollégáival vacsorázott. Orosz háborús bűncselekmény áldozata, az ártatlan civilek elleni számtalan támadás egyikének áldozata.
Amelina aznap három barátjával volt, köztük Héctor Abad Faciolince kolumbiai írótársával. Héctor részt vesz az „Aguanta, Ucrania” („Tarts ki, Ukrajna”) elnevezésű kampányban, amelyet azzal a céllal hoztak létre, hogy a latin-amerikaiak tudomást szerezzenek Oroszország agressziós háborújáról és a polgári lakosságot sújtó támadásokról. Héctor azonban soha nem gondolta, hogy egy nap célponttá válik. Közvetlenül a támadást követően azt mondta, nem érti, hogy miért él, Victoria pedig miért halt meg. Most azonban azt akarja, hogy a világ megismerje Victoria történetét. Hogy megőrizze az emlékét, és hogy véget érjen ez a háború. Megtiszteltetés számomra, hogy Héctor ma itt van velünk. Tudnia kell, hogy megőrizzük Victoria és az összes többi áldozat emlékét.
Aguanta, Ucraina. Slava Ukraini!
Tisztelt Képviselők!
Mindvégig Ukrajna mellett állunk, lépésről lépésre kísérjük az úton. Bármeddig tartson is ez az út. A háború kezdete óta négymillió ukrán állampolgár talált menedéket az Unióban. Azt üzenem nekik, hogy most is ugyanolyan szeretettel fogadjuk őket, mint azokban a sorsdöntő első hetekben. Gondoskodtunk arról, hogy fedél legyen a fejük fölött, illetve hozzáférjenek az egészségügyi ellátáshoz, a munkaerőpiachoz és még sok máshoz.
Tisztelt Képviselők!
Európa válaszolt a történelmi kihívásra. Büszke vagyok arra, hogy bejelenthetem: a Bizottság javasolni fogja az EU-ban az ukránoknak nyújtott ideiglenes védelem kiterjesztését. Ezután is töretlenül támogatjuk Ukrajnát. Csak ebben az évben mintegy 12 milliárd eurót biztosítottunk a bérek és nyugdíjak kifizetéséhez. A kórházak, iskolák és egyéb szolgáltatások zökkenőmentes működésének elősegítéséhez.
ASAP-javaslatunk révén pedig fokozzuk a lőszergyártást, Ukrajna azonnali szükségleteinek kielégítése érdekében. De ennél nagyobb távlatokba is előretekintünk. Ezért javasoltuk, hogy négy év alatt további 50 milliárd euróval segítsük a beruházásokat és a reformokat. Ez Ukrajna jövőjének építőköve lesz, amellyel lefekteti egy modern és virágzó ország alapjait.
A jövő egyértelmű. Ezt a Parlament világosan kimondta: Ukrajna jövője az Unióban van. A Nyugat-Balkán jövője az Unióban van. Moldova jövője az Unióban van. Tudom, milyen sok ember számára fontos az uniós tagság perspektívája Grúziában is.
Tisztelt Képviselők!
Beszédemet azzal kezdtem, hogy Európa hathatós választ adott a történelmi kihívásra. A történelem pedig most azt várja tőlünk, hogy az Unió kiteljesítésén munkálkodjunk. Egy olyan világban, ahol bizonyos körök megpróbálnak egy-egy országot a befolyásuk alá vonni, nem engedhetjük meg maguknak, hogy európai polgártársainkat hátrahagyjuk.
Egy olyan világban, ahol a méret és a súly számít, Uniónk kiteljesítése egyértelműen Európa stratégiai és biztonsági érdeke. De a politikai és geopolitikai vetületen túl meg kell vizsgálnunk azt is, hogy mi forog kockán. Fel kell vázolnunk a sikeres bővítés jövőképét. Egy több mint 500 millió ember számára otthont adó, szabad, demokratikus és virágzó Unió jövőképét. Ahol a fiatalok szabadon élhetnek, tanulhatnak és dolgozhatnak.
Egy olyan Unió jövőképét, amelynek élénk demokráciáiban az igazságszolgáltatás független, az ellenzéket tiszteletben tartják és az újságírókat védik. Mert a jogállamiság és az alapvető jogok mindig is az Unió alapját képezik majd – a jelenlegi és a jövendő tagállamokban egyaránt. Ezért a Bizottság számára kulcsfontosságú prioritást jelentenek a jogállamisági jelentések.
A tagállamokkal szorosan együttműködve igyekszünk felmérni az előrehaladást és az aggályos területeket – és ajánlásokat fogalmazunk meg az előttünk álló évre. Ez biztosítja az elszámoltathatóságot e Parlament előtt és a nemzeti parlamentek előtt egyaránt. Lehetővé teszi a tagállamok közötti párbeszédet. És az eredmények máris láthatók. Úgy vélem, hogy a jövőbeli tagállamok esetében ez a megközelítés ugyanilyen eredményes lehet.
Ezért örömmel jelentem be, hogy megnyitjuk a jogállamisági jelentéseket azon csatlakozó országok előtt, amelyek nagyobb sebességre kívánnak kapcsolni. Így ezek az országok e tekintetben a tagállamokkal egyenrangúak lesznek, támogatva őket a reformtörekvéseikben, és hozzájárulva ahhoz, hogy a jövőbeli Unió a mindenkit megillető szabadság, jogok és értékek Uniója legyen.
Tisztelt Képviselők!
Ez közös érdekünk. Gondoljunk csak a 20 évvel ezelőtti nagy bővítésre. Ezt a jeles eseményt annak idején a köszöntések európai napjának neveztük el. Az elszántság és remény diadala volt a múlt terhei felett. Az azóta eltelt 20 évben pedig olyan gazdasági sikertörténetet könyvelhettünk el, amely több millió ember életét tette jobbá. Azt szeretném, ha hamarosan egy újabb „köszöntések európai napját” ünnepelhetnénk és újabb gazdasági sikertörténetet tudhatnánk magunkénak.
Jól tudjuk, ide nem vezet kitaposott út.
A csatlakozás érdemeken alapuló folyamat – és a Bizottság mindig is védeni fogja ezt az elvet. Kemény munka és vezető szerep kell hozzá. De már eddig is jelentős előrelépés történt. Láthattuk, milyen nagy lépést tett Ukrajna a tagjelölt státusz megadása óta. Láthattuk más tagjelölt országok reformok iránti elkötelezettségét is.
Tisztelt Képviselők!
Rajtunk a sor, hogy mi is bizonyítsuk elszántságunkat. Ehhez pedig el kell gondolkoznunk azon, hogyan készüljünk fel az Unió kiteljesítésére. Túl kell lépnünk a bővítésről eddig folytatott bináris vitákon. Nem az a kérdés, hogy az integrációt mélyítsük el vagy az Uniót bővítsük. Mindkettőre képesek vagyunk, és mindkettőt véghez is kell vinnünk. Hogy biztosítsuk Uniónk geopolitikai súlyát és cselekvőképességét.
Mindig is erre törekedtünk.
A bővítés minden egyes hulláma politikai elmélyülést hozott magával. A széntől és az acéltól elmozdultunk a teljes gazdasági integráció irányába. A vasfüggöny leomlását követően pedig a gazdasági projektet az emberek és az államok valódi Uniójává alakítottuk. Úgy vélem, hogy a következő bővítésnek is a haladás katalizátoraként kell szolgálnia.
27-en kezdtük el az egészségügyi unió kiépítését. Úgy vélem, hogy mire elkészül, 30-nál is több tagja lesz. 27-en kezdtük el az európai védelmi unió kiépítését. Úgy vélem, hogy mire elkészül, 30-nál is több tagja lesz. Bebizonyítottuk, hogy képesek vagyunk geopolitikai Unióként cselekedni és gyorsan cselekedni, ha egységesek vagyunk. Úgy vélem továbbá, hogy az „Európa együtt” kezdeményezés is működhet 30-nál több taggal.
Tisztelt Képviselők!
Tudom, hogy ez a Parlament hasonlóképpen gondolkodik Az Európai Parlament mindig is az európai integráció egyik fő hajtóereje volt. Sosem volt ez másképp az évtizedek során. És ma is ez a helyzet.
Én mindig támogatni fogom ezt a Parlamentet – és mindazokat, akik meg szeretnék reformálni az EU-t annak érdekében, hogy jobb legyen az európai polgárok élete. És igen, ez azt jelenti, hogy szükség esetén ehhez akár egy Európai Konventre és a Szerződés módosítására is sor kerülhet! De nem várhatunk a Szerződés módosítására – és nem is szabad arra várnunk – ahhoz, hogy a bővítést előrevigyük. A bővítésre felkészült Unió gyorsabban megvalósítható. Ehhez választ kell találni azokra a gyakorlati kérdésekre, hogy egy több mint 30 országból álló Unió hogyan működjön a gyakorlatban. Különösen ami a cselekvőképességünket illeti. Van egy jó hírem: minden egyes bővítésnél voltak olyanok, akik úgy vélekedtek, hogy a bővítéssel az Unió veszít a hatékonyságából – és minden egyes alkalommal kiderült, hogy tévedtek. Nézzük csak az elmúlt pár évet.
27-en voltunk, amikor megállapodtunk a Next Generation EU-ról. 27-en voltunk, amikor úgy döntöttünk, hogy oltóanyagot vásárolunk. Rekordidő alatt sikerült megállapodnunk a szankciókról – szintén 27-en. Megállapodtunk abban, hogy földgázt vásárolunk – nemcsak 27-en, hanem Ukrajnával, Moldovával és Szerbiával együtt.
A dolog tehát nem lehetetlen.
Közelebbről meg kell vizsgálnunk azonban az egyes szakpolitikákat, és tanulmányoznunk kell, hogy egy nagyobb Unió mennyiben befolyásolja a működésüket. A Bizottság ezért egy sor bővítést megelőző szakpolitikai felülvizsgálatot kezd annak feltérképezése érdekében, hogy az egyes területeket hogyan kell a nagyobb Unióhoz igazítani. Át kell gondolnunk az intézményeink működését – a Parlament és a Bizottság szerkezetét. Meg kell vitatnunk költségvetésünk jövőjét – nevezetesen azt, hogy mit és hogyan finanszírozzon a költségvetés, illetve hogyan finanszírozzuk a költségvetést. Meg kell értenünk, hogyan lehet hiteles biztonsági kötelezettségvállalásokat biztosítani egy olyan világban, ahol az elrettentés fontosabb, mint valaha. Ezek olyan kérdések, amelyekkel ma kell foglalkoznunk, hogy felkészülhessünk a holnapra. A Bizottság kiveszi a részét ebből. Ezért előterjesztjük elképzeléseinket a belga elnökség alatt tartandó vezetői megbeszélésre.
Az a meggyőződésünk fog vezérelni bennünket, hogy kontinensünk békéje, biztonsága és jóléte szempontjából a legjobb befektetés az Unió kiteljesítése. Eljött tehát az ideje, hogy Európa ismét nagy távlatokban gondolkodjon, és kezébe vegye a sorsát!
KÖVETKEZTETÉS
Tisztelt Képviselők!
Victoria Amelina úgy vélte, kollektív kötelességünk, hogy új fejezetet írjunk Európa történelemkönyvébe. Itt áll jelenleg Európa. Akkor és ott, ahol a történelmet írjuk. Kontinensünk jövője a mai döntéseinktől függ. Az Unió kiteljesítése érdekében tett lépéseinktől. Európa népei olyan Uniót akarnak, amely kiáll értük a nagyhatalmi verseny idején. De ugyanakkor partnerként és szövetségesként védi őket és közel áll hozzájuk a hétköznapi küzdelmeikben. Mi odafigyelünk polgáraink véleményére. Ami az európaiak számára fontos, az Európa számára is fontos.
A fiatal nemzedék jövőképével és képzeletével kezdtem a beszédemet. Itt az ideje, hogy megmutassuk nekik: képesek vagyunk egy olyan kontinenst építeni, ahol mindenki önmaga lehet, azt szeretheti, akit akar, és megalkuvás nélkül követheti az álmait. Egy olyan kontinenst, amely nem háborgatja a természetet, és vezető szerepet tölt be az új technológiák terén. Egy olyan kontinenst, melynek egysége a szabadságon és a békén alapul. Újra eljött az ideje, hogy Európa válaszoljon a történelmi kihívásra.
Éljen Európa!
(Nethuszár)