Úzvölgye: kitüntették a temetőt megtámadó huligánokat
2019. 10. 26. 08:46:34
Október 25-re, a Román Hadsereg Napjára hirdetett fáklyás felvonulást a Calea Neamului elnevezésű szélsőjobboldali szervezet az általuk még júniusban megrohamozott úzvölgyi katonai temetőbe. Az esemény végül különösebb incidensek nélkül zajlott le, amihez az is nagyban hozzájárult, hogy a helyszínen magyar ellentüntetők nem voltak jelen.
Amint arról a Székelyhon helyszíni tudósítója beszámolt, a népviseletbe és román zászlókba öltözött tömeg elfoglalta az úzvölgyi katonai temető román parcellájának nevezett betonkeresztekkel teli részét, ahol Constantin Toma, Dormánfalva polgármestere tartott egy beszédet, amelynek a végén kitüntette azokat a személyeket, akik a júniusi attak során elsőként jutottak be a temetőbe – ezúton is szeretnénk felhívni a Csendőrség figyelmét erre a tényre, ugyanis a hatóságok valamiért azóta sem találják a vandálokat.
Ugyancsak kitüntetést vehetett át Alexandrescu Toader ortodox pap, aki júniusban felszentelte a temetőt, valamint Mihai Sorin Tarnoveanu, a Calea Neamului vezére – dicsőséges lista, mit ne mondjak.
A megemlékezők ismét felolvasták a szerintük itt, Úzvölgyében eltemetett 149 román katona nevét, amire a tömeg a legionárius időszakból megismert “Prezent” (Jelen) felkiáltással válaszolt. A Honvédelmi Minisztérium katonai temetőkkel foglalkozó osztálya, a ONCE már júniusban közzétette álláspontját az úzvölgyi katonai temetővel kapcsolatban, ebben a jelentésben feketén-fehéren kimondják, hogy a szóban forgó 149 román hősi halott a Kománfalvi (Comanesti) katonai temetőben került végső nyugovóra.
A Calea Neamuluit, a dormánfalvi polgármestert, és úgy általában a román szélsőjobbot mindez nem zavarja. A Nethuszár korábban több cikksorozatban tárta fel, hogy kik állnak az úzvölgyi botrány mögött – ahogy akkor bemutattuk, egykori szekus katonatisztek, a marosvásárhelyi fekete március egyik negatív szereplője, kiégett politikusok tűnnek fel az úzvölgyi katonai temető körül, hogy a válságba került Romániéban ők is találjanak maguknak egy politikai falatot, mögöttük pedig felsejlik az orosz titkosszolgálat kavarása is – olvasóink figyelmébe ajánljuk a kapcsoló anyagok alatt található hivatkozásokat!
(Ghonzó, Nethuszár – borítókép: Székelyhon, Beliczay László)