Verespatak-per: román kormánytagok kijelentéseit csatolja bizonyítékként a GR, a tét 4,5 milliárd dollár
2021. 11. 13. 12:55:35
Újabb fordulat a Gabriel Resources által a román állam ellen indított 2016-ban indított perben, bizonyíték lehet az UNESCO-listára való felvétel is – számol be az esetről az Adevarul bukaresti napilap portálja.
Amint az ismert, a ciános technológiára alapuló, Verespatakra tervezett aranybánya projektje meghiúsulni látszik, köszönhetően a több mint tíz évig tartó civil ellenállásnak, valamint annak, hogy Verespatak végül felkerült az UNESCO világörökségi listájára.
A bányát tervező Gabriel Resources viszont már korábban arra kényszerült, hogy felhagyjon a bánya megnyitásával, emiatt a Világbank Nemzetközi Befektetési Vitarendezési Központjánál (ICSID) feljelentette a román államot, amiért az megszegte a külföldi befektetők védelméért vállalat nemzetközi kötelezettségeit.
Az erről szóló tárgyaláshoz
kívánja mellékelni a Gabriel Resources egyes román politikusok, akkori kormánytagok kijelentéseit. A román fél ezt persze nem támogatja, mondván, hogy volt már elég idő arra, hogy bizonyítékokat nyújtsanak be, és nemcsak a román politikusok kijelentéseiről lenne szó: a Gabriel Resources azt is bebizonyítaná, hogy Verespatak UNESCO-listára történő felvételével Románia megszegte a befektetések védelméről szóló nemzetközi szerződéseket, beleértve az Amerikával és Kanadával aláírt kétoldalú kereskedelmi és befeketítésekről szóló megállapodásokat.
Ami a politikusi kijelentéseket illeti: többek között Klaus Iohannis államfő, Florin Cîțu akkori miniszterelnök és Bogdan Gheorghiu kulturális miniszter kijelentéseiről lenne szó, amelyeket az UNESCO döntése után tettek. A Gabriel Resources véleménye szerint:
az UNESCO-listára való feliratkozás, valamint a kormány vezető tagjai által tett kijelentések a Bíróság számára is relevánsak, mint utólagos igazolása a politikai elutasításnak és a de facto kisajátításnak.
A tét nem kicsi: 4,5 milliárd amerikai dollár
– ennyit kell majd fizessen kártérítésként a román állam, ha elveszíti a pert, de ennél is izgalmasabb pillanatokat okozhat majd a tárgylás azon szakasza, amikor a Gabriel Resources képviselői majd arról fognak beszámolni, hogy melyik román politikai szereplőt mennyivel kenték meg.
Érdemes megjegyezni, hogy az aranybányát tervező cég többször is szorgalmazta a peren kívüli megegyezést, amennyiben Románia elállna attól, hogy az UNESCO-listára kerüljön Verespatak. Mivel ez nem történt meg, és Verespatak végül az UNESCO világöröksági programjába került, így a bánya folytatásának tervei valószínűleg örökre elúsztak a Gabriel Resources számára, ami azt is jelenti, hogy a 4,5 milliárd dollár kártérítés elnyerése immár első számú szempont számukra, ez pedig már bőven az az összeg, amikor egy gazdasági szereplő leveti gátlásait. Van egy olyan gyanúm, hogy érdekes fordulatok lesznek még ebben a perben…
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!