Zelenszkij megkapta Washingtonból a selyemzsinórt?
2025. 02. 03. 17:16:10
Alig pár napja írtam arról, hogy Zelenszkij elnöki legitimitásának kérdése még válhat olyan akadállyá, amelyet az oroszok bármire is kihasználhatnak. Tanulságos visszaolvasni az említett cikkem alatti kommenteket – a háborútól megfáradt és egyébiránt oroszpártisággal a legcsekélyebb mértékben sem vádolható olvasóim adtak hangot kételyüknek. Nos: minap Trump Amerikájából megérkezett az apellátával felérő üzenet: Ukrajnának meg kell tartania az elhalasztott választásokat!
Az sem mellékes, hogy ezt az amerikai óhajt nem más közvetítette, mint Keith Kellog, akire Trump az ukrajnai és oroszországi ügyek intézését bízta – azaz, amit ő mond, az tekinthető úgyis, mint a Fehér Ház hivatalos, de ki nem mondott elvárása. Kellog szerint ezeket a választásokat még az idén meg kellene tartani, különösen, ha sikerül egy tűzszüneti egyezségre jutni Oroszországgal, de hozzátette: ez egy olyan dolog, aminek „meg kell történnie” [need to be done]
Kellog magyarázata szerint a legtöbb demokratikus nép akkor is megtartja a választásokat, ha háborúban állnak. „Úgy gondolom, hogy ezt fontos megtenni, ez jót tesz a demokráciának. Egy szolid demokráciának ez szépsége, több mint egy személynek van lehetősége indulni…”
És akkor dekódoljuk ezeket a szavakat: közel évtizedes hírszerkesztő és globális politikát követő tapasztalom alapján azt gondolom, arra következtetek, hogy Trump és Putyin között máris elindult valamiféle egyezkedés, mi több, a béke és/vagy tűzszünet valamiféle forgatókönyve kezd már körvonalazódni, ennek viszont Zelenszkij elnök több okból is akadálya lehet, egyik legfontosabb, hogy legitimitása megkérdőjelezhető, így egy őt követő elnök akár fel is rúghatja azokat az egyezményeket, amelyeket a jelenlegi ukrán elnök ír alá. Bár az ezzel kapcsolatos aggályokat a Kreml fogalmazta meg nyilvánosan, azért a Fehér Házban is elgondolkodnak azon, hogy mennyiire lehet tartós az az egyezség, ami ilyen körülménynek között születik.
Kellog szavaiból arra következtethetünk, hogy Zelenszkijnek lejárt a mandátuma – nemcsak szó szerint, hanem képletesen is – Washingtonban már szabadulnának tőle, Putyinnak pedig sokkal könnyebb lenne bármiféle harctéri eredményt győzelemként eladni az otthoni közegnek, ha Kijevben ilyen léptékű változások történnének. Az egy más kérdés, hogy a következő elnök mennyiire lenne Nyugat-barát, illetve Moszkva mennyire tudná befolyásolni a soron következő ukrajnai elnökválasztást.
Zelenszkij elmozdításának amerikai vágya leginkább Kellog ezen szavai alapján dekódolható: „Egy szolid demokráciának ez szépsége, több mint egy személynek van lehetősége indulni…” [That’s the beauty of a solid democracy, you have more than one person potentially running.] Hogy Ukrajna mennyire tekinthető szolid demokráciának, azt most hagyjuk is – az a kijelentés, miszerint a szépség abban rejlik, hogy egy jelöltnél több indulhat – tehát: más is győzhet – arra utal, hogy Kellog fejében már új elnök van Kijevben.
Talán ez volt a Zelenszkijnek elküldött selyemzsinór?
Hamarosan kiderül…
-örsh-
Felhasznált forrás: Sky News
(Nethuszár)