Ismét terítéken a területi átszervezés, a magyar megyék sorsa bizonytalan
2023. 11. 13. 15:16:33
A közigazgatási reformra szükség van, ezt azonban nem lehet egyik napról a másikra megvalósítani, egy alaposan megvitatott terv alapján kell végrehajtani – jelentette ki hétfőn a miniszterelnök a romániai helyi önkormányzatok találkozóján. HÍR+KONTEXTUS!
Marcel Ciolacu az eseményen mondott beszédében hangsúlyozta, a közigazgatási reformra nagy szükség van, de azt nem lehet 2024-től megvalósítani. Ugyanakkor a reform kiindulópontjául az önkormányzatok javaslatai kell, hogy szolgáljanak. „Számunkra, politikusok számára az lenne a legegyszerűbb, ha törvényben rögzítenénk, hogy 2000 fős lakosságon alul nincs község. De teljesen elhibázott lenne ez a megközelítés” – fogalmazott a kormányfő. Hozzátette, a „matematikai megközelítés” nem megfelelő ebben az esetben, inkább egy jól felépített, alaposan megvitatott tervre van szükség, de „nem kell feltalálni a spanyolviaszt”.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a szenátus elnöke, Nicolae Ciucă a téma kapcsán elmondta, a helyi közösségek fejlődésének kulcsa az erőforrások egyesítésében és a digitalizációban rejlik. Ugyanakkor rámutatott, a nagyberuházások és a helyi szintű partnerségek vethetik meg az alapját a valós közigazgatási-területi átszervezésnek, amelyről „nem önkényesen kell döntenie a központi vezetésnek”, hanem a helyi hatóságokkal együttműködve, „bölcsen” kell megvalósítani. „Sokan úgy beszélnek a községek összevonásáról, régiók létrehozásáról, megyék megszüntetéséről, hogy nem ismerik a román társadalom történetét és fejlődését vagy a városfejlesztési trendeket” – szögezte le, hangsúlyozva a helyi konzorciumok, metropolis-övezetek fontosságát.
FORRÁS: AGERPRES
KONTEXTUS: Blogunk, a Nethuszár az elsők között kongatta meg a vészharangot a tervezett közigazgatási reform kapcsán. A fenti hírből pedig egyre inkább egyértelműbbé válik, hogy a román politika meglépi majd ezt a szükséges, ám számunkra, magyarok számára egyáltalán nem mindegy milyen kimenetű reformot. Legutóbb közel húsz éve vágott neki ennek a kérdésnek a román belpolitika, akkor a frontvonalak egyik oldalán Basescu, a másikon pedig a Iohannis-Ponta tandem által fémjelzett szociál-liberális unió (USL), és az ellentétek miatt végül semmi nem lett abból a reformelképzelésből, amely szupermegyékre osztotta volna fel Romániát, a magyar megyék pedig gyakorlatilag egy nagyobb tömbbe olvadtak volna be.
Az most már világosan látszik, hogy a két legfontosabb román politikai párt, a PSD és a PNL között a közigazgatási reformot illetően valamiféle kompromisszum kezd körvonalazódni, ez pedig nagy lehetőséget nyújt arra, hogy a valamikor közeljövőben végre is hajtsák ezt a reformot.
A másik szempont, ami a román politikai osztály, még inkább a romániai lakosság egésze előtt lebeg az, hogy a jelenlegi adminisztratív-közigazgatási felosztás miatt Románia komoly uniós forrásoktól esik el. A brüsszeli pénzügyi szigor erősödésével párhuzamosan a romániai reform is egyre inkább életbe vágó az egyszerű emberek számára, ahogy a politikai osztály is a zsebén érzi ennek szükségességét.
Ciolacu nem azért halasztja el a 2024-es lehetséges dátumot, mert olyan nagyon erős szakmai-előkészítő munkát tervezne, amire időre van szüksége, hanem azért, mert jövőre választások lesznek, abból is rögtön négy, és a lakosság idegeit nem kell feleslegesen borzolni. Az viszont biztos, hogy a 2024-es választási szuperesztendő után ez a téma ismét előkerül, akkor pedig már a bevezetés szándékával. Hogy mit tartalmaz majd ez a közigazgatási reform és a magyar megyék számára milyen jövő sejlik fel, arról pedig már most kéne beszélnünk, elsősorban nekünk, közéleti töprengőknek.
Addig is, itt egy kisebb gyűjtemény a Nethuszár témába vágó anyagaiból:
Regionalizálás: itt az első törvényjavaslat, Székelyföld feldarabolódik
Regionalizálás: ebben a formában vége az erdélyi magyar önkormányzatiságnak!
Moszkva román hangja: a magyarok álmukban se gondolják, hogy lesz saját régiójuk
(Nethuszár)