Amit a Nethuszár előre látott: regionalizáció és magas részvétel, mint komoly problémák
2024. 03. 26. 17:58:57
Hosszas interjút adott Kelemen Hunor a Krónika erdélyi napilapnak, majd az M1 reggeli műsorába is hivatalos volt. A Szövetség elnöke mindkét interjújában a közelgő választásokról, illetve a választási szuperévről és annak jelentőségéről beszélt, szót ejtve azokról a problémákról is, amelyeket blogunk, a Nethuszár már több alkalommal is megfogalmazott. Két ilyen nagy problémát emelnék ki: az adminisztrációs reformot és a magas részvételt.
Tavaly év vége felé tett közzé a román mainstream média egy felmérést, amelyben a választáson való részvételüket biztosra ígérő románok aránya elérte az 50 százalékot. A Nethuszáron akkor úgy fogalmaztam: „ez kibaszott magas”, azóta ez az arány már hatvan százalékot is közelíti. A választási matematikát bemutató cikkünkben pedig ismertettem, hogy az RMDSZ-nek, ebben a helyzetben óriási mozgósításra és kisebbfajta csodára is szüksége van, hiszen húsz magyar választóból legkevesebb 15-nek kell elmennie és az RMDSZ-re ütni a pecsétet ahhoz, hogy az európai képviselet biztosítva legyen.
Kelemen Hunor azonban egy másik szempontra is felhívta a köz figyelmét: a választási részvétel azokon a településeken is megnő majd, ahol a Szövetség nem állít jelölteket, mert nem élnek ott magyarok. Az EP-választáson azonban az ország egyetlen választókerületnek számít, így, ha például a déli megyékben magas lesz a részvétel, akkor a magyar mozgósításnak még a fentieknél is erősebbnek kell lennie.
A jelenlegi tendenciák mellett az RMDSZ-nek szinte lehetetlen elérnie az 5 százalékot
Hunor ugyanakkor azt is elmondta, hogy a romániai parlamenti választások idei eredménye nemcsak a következő négy évünket, hanem a következő fél évszázadot is meghatározzák majd, lévén lesz egy közigazgatási reform is. A közigazgatási reform, más néven regionalizálás régi vágya a román belpolitikának, és mostanra odáig is eljutottak a döntéshozók, hogy ennek halasztását már a saját zsebükön érzik: Románia ugyanis aligha tudja a neki megfelelő összegű kohéziós alapokat lehívni, ha a jelenlegi megyerendszer így marad, ahogy van ma. Az USR egyik képviselője már nemcsak a reform szükségességéről beszélt, hanem egy tervezetet is készített, erről is beszámoltunk korábban, ez alapján pedig Kovászna, Hargita és Brassó megyék összeolvadnának, az új közigazgatási egységben pedig a magyarok aránya drasztikusan lezuhanna. És ez csak egy példa abból a sötét jövőből, ami ránk várhat, ha a közigazgatási reform során nem tudjuk érvényesíteni a magyarság partikuláris érdekeit.
Nehéz évünk lesz…
Örsh
A közigazgatási reform, azaz regionalizációhoz kapcsolódó anyagaink:
Ismét téma a regionalizálás: beolvasztják Székelyföldet?
Területi átszervezés: de facto már a “regionalizálás” útjára lépett volna Románia – mi lesz a magyar megyék sorsa?
Moszkva román hangja: a magyarok álmukban se gondolják, hogy lesz saját régiójuk
Ludovic O. megóvta azt a törvényt, ami önállóvá tette volna a Székelyföldet is tartalmazó Központi ADR-t
Miért is kéne aláírd a nemzeti régiókért indult polgári kezdeményezést? Íme a Nethuszár válaszai
Nem vicc: majdnem autonómmá nyilvánította Székelyföldet az Orban-kormány – egy reformjavaslat tündöklése, és ideiglenes bukása
Regionalizálás: itt az első törvényjavaslat, Székelyföld feldarabolódik
A választási szuperév matematikájáról, és a román belpolitika alapos megváltozásáról:
A jelenlegi tendenciák mellett az RMDSZ-nek szinte lehetetlen elérnie az 5 százalékot
Születőben a román centrális erőtér, de hol kapunk benne helyet mi, magyarok?
(Nethuszár)