Regionalizációs törvénytervezet: Székelyföldnek ebben a formában vége!
2024. 10. 22. 19:37:35
Rég volt már szó a Nethuszár hasábjain Románia területi-adminisztratív reformjáról, és most sem jókedvünkből térünk vissza a témára – az USR képviselői ma benyújtották a parlamenthez azt a törvényjavaslatukat, amelynek előzetes elképzelését már korábban is megszellőztették a sajtóban, írtunk is róla akkoriban. Most az USR visszatért a témára, s rögtön azzal nyitott, hogy törvényt fogadtatna el a megyék összevonásáról – a három székely megye pedig gyakorlatilag felolvadna a Központnak elkeresztelt új megyében.
A mostani javaslat lényegét tekintve is eltér a tavalyi Tudor Benga által megfogalmazott elképzeléstől: míg akkor még Kovászna, Hargita és Brassó megyék összevonásából jött volna létre egy új megye – kettéosztják Székelyföldet, írtuk akkor – a jelenlegi javaslat viszont visszatér a régebbi elképzelésekhez: nyolc új megyével számol.
A Maros, Hargita, Kovászna magyar megyék így Fehér, Szeben és Brassó megyékkel kerülnének összevonásra, ebből lenne a Központi megye, ami a jelenlegi EU-s régiónak felel meg. Bukarest esetében megszűnnének a kerületek, helyüket körzetek veszik át, a jelenleginél kisebb hatáskörrel, a városi ranghoz minimum 20.000 lakosra lenne szükség, míg egy községnek legkevesebb 3.000 lakossal kell rendelkeznie.
Az Alin Apostol, Narcis Mircescu és Teodor Lazăr által jegyzett törvénytervezetet kommunikálva, az USR úgy fogalmazott: Románia 10 településéből 9 veszteséges, csődközeli állapotban van (falimentare), ez pedig abból fakad, hogy túlságosan kicsik. Romániának olyan struktúrákra van szüksége, amelyek fejlődést kínálnak, és nem csak a pénzek kiszipolyozást biztosítják a pártok klientúráinak.
„Amennyiben sikerül életbe léptetnünk az USR által javasolt területi-adminisztratív reformot, akkor évente 17 milliárd lejt spórolhatunk meg. Azaz: építhetünk öt-hat regionális kórházat, vagy 2.000 km autópályát – minden évben! (…) eljött az ideje annak, hogy a románok egy 21. századi Romániát válasszanak maguknak, és nem egy olyant, amit 1968-ban szerveztek meg.” (Alin Apostol USR-s képviselő)
A törvénytervezet szerint
Romániában nyolc megye alakulna,
a jelenlegi 41 (!!!) helyett, ezek megfelelnek az Unió által is elfogadott fejlesztési régióknak:
- Észak-Kelet: Bákó, Botosani, Iasi, Neamt, Suceava, Vaslui
- Dél-Kelet: Braila, Buzau, Constanta, Galac, Tulcea, Vrancea
- Dél-Munténia: Arges, Calarasi, Daqmbovita, Ialomita, Prahova, Teleorman
- Dél-Nyugat Olténia: Dolj, Gorj, Mehedinti, Olt, Valcea
- Nyugat: Arad, Krassó-Szörény, Hunyad, Temes
- Észak-Nyugat: Bihar, Beszterce-Naszód, Kolozs, Máramaros, Szatmárnémeti, Szilágy)
- Központ: Fehér, Brassó, Kovászna, Hargita, Maros, Szeben
- Bukarest-Ilfov: Bukarest főváros és Ilfov megye
A törvénytervezet szerint a városoknak nem lehet 20.000-nél kevesebb lakosuk, ez alatti létszám esetén községnek minősülnek át, míg a községeknek minimum 3.000 lakossal kell rendelkezniük, ez alatti létszám esetén faluként sorolják be őket.
Bukarest esetében megszüntetnék a jelenlegi kerületi felosztást, ezek helyét a körzetek (districte) vennék át, a fővárosnak egy polgármesteri hivatala lenne, és több területi struktúrája, amelyek felügyelnék a város egységes fejlődését. A törvénytervezet kitér még arra is, hogy azokat a településeket, amelyek önként olvadnak össze azzal díjazná, hogy a jövedelemadóból történő visszaosztást megnöveli számukra.
Nagyjából így foglalható össze
a jelenlegi elképzelés, amely most már törvénytervezeti formát is kapott. Aligha kell attól tartanunk, hogy a december elsejei parlamenti választásokra készülő parlamenti pártok akárcsak napirendre tűzik a kérdést még az idén. Azt viszont jó lenne végre eszünkbe vésni, hogy függetlenül a parlamenti választások eredményétől, a területi-adminisztratív reformkísérletek nem fognak eltűnni, sőt, inkább ezek majdani felerősödésere kell számolni. Ahogy azt többször is kifejtettük a Nethuszáron: tény, hogy az ország jelenlegi felépítése nem kedvez az uniós fejlesztési források lehívásának, emiatt pedig Románia óriási összegeket veszít.
A területi-adminisztratív reform ugyanakkor politikailag kockázatos lépés, nem véletlen, hogy Băsescu államfő is csak beszélt róla, ahogy Victor Ponta egykori kormányfő is – nekikezdeni azonban senki nem kezdett neki. Mindez azonban a még boldog békeidőkben történt, amikor a bukaresti politikai elit lenyelte az így keletkező veszteségeket a politikai status quo megőrzése érdekében. Mára viszont alaposan megnehezedtek a körülmények, másrészt az Unió is egyre szigorúbban figyel arra, hogy mire is, kinek is adja a pénzeket – így akár a kohéziós alapok, akár a PNRR-s pénzek kerülnek szóba, Románia azzal szemebsül, hogy az évtizedek óta halogatott reform hiánya miatt komoly károkat kell elviselnie – az idő pedig elérkezett oda, hogy ezt a helyzetet felszámolja a politikai osztály, kérdés lesz-e elég ereje hozzá, lesz-e szándék ilyesmire. Marcel Ciolacu pedig, aki vagy államfő lesz, vagy miniszterelnök az elkövetkező ciklusban, egyelőre nem sokat beszél a területi-adminisztratív reformokról – talán csak nem akar kockáztatni a kampány kellős közepén.
Mindenesetre nem árt résen lennünk: Bukarest képes rá, és amit évtizedekig halogatott azt megoldja egy huszárvágással – törvénytervezet, új térkép leküldése a nyomdába, szavazás a parlamentben és máris arra ébredünk, hogy a magyar megyék egy nagy, úgynevezett Központ megyébe terelődtek három másik, magyarsággal már csak alig rendelkező megyével együtt.
Ahogy a tavalyi Benga-féle javaslat idején írtam:
„könnyen lehet, hogy a románok olyan tervezettel jönnek elő, amely a székelyföldi lakosok egy része, különösen a Székelyföld peremén élők számára a gazdagodás ígéretét nyújtja.”
Akkor kevesen értették, hogy ez mekkora veszélyt jelent – ma pedig itt van ugyancsak az USR-től az a javaslat, amelyben már nincsen benne a gazdagodás ígérete, ebben már nemcsak Hargita, Brassó és Kovászna megyék összevonásáról van szó, hanem sokkal többről: gyakorlatilag felszámolja Székelyföld teljes önállóságát és beleolvasztja a Dambovita-parti állam struktúráiba.
FORRÁS: G4Media
Kapcsolódó:
Regionalizálás: itt az első törvényjavaslat, Székelyföld feldarabolódik
(Nethuszár)