Regionalizálás: itt az első törvényjavaslat, Székelyföld feldarabolódik
2023. 05. 03. 18:48:13
Április 25-i cikkemben hívtam fel a figyelmet arra, hogy Romániában ismét elővette a politikai a területi-adminisztratív reform kérdését, az ún. regionalizálást. Egy olyan témát, amely már régóta foglalkoztatja a román politikai osztályt, és amellyel mi is foglalkoztunk már nemegyszer a Nethuszár hasábjain.
Akkor is megírtam, ahogy most megírom, az erdélyi magyarság jövője szempontjából fordulóponthoz érkeztünk, ez egy olyan mértékű és mélységű kérdéskör, amelynek megoldása hosszú évtizedekre, ha nem épp örökre eldönti sorsunk. Mintha a falaknak beszélnék, a magyar nyelvű sajtóban alig találni nyomát az erről szóló diskurzusnak, miközben a román oldalon nem épp a tavaszi bágyadtság jellemző a témára: az Adevarul már körkérdésben fordult olvasói felé „te melyik megyéket olvasztanád egybe” címmel, Tudor Benga képviselő viszont ma már egy törvényjavaslatot is beterjesztett a megyék összevonásáról, amelyben – meglepetés! -: Hargita, Maros és Kovászna nem került egy nagy megyébe, helyette Brassó, Hargita és Kovászna megyékből jönne létre az új adminisztratív egység.
Tudor Benga saját bevallása szerint figyelembe vette a régiók történelmi, néprajzi sajátosságait, identitásukat, de ugyanakkor tekintettel volt a humán erőforrás, gazdasági tényezők és a logisztikai kérdésekre is, ennek alapján vázolta fel a megyék összevonásáról szóló vízióját, alább az általa közzétett térkép:
A kérdés több mint problémás számunkra: azt kell mondani, hogy gazdasági szempontok szerint ugyanis ez nem egy rossz javaslat, legalábbis lehetne rosszabb is, emiatt aztán sokkal nehezebb lesz érvelni is ellene. Persze a gazdasági mellett, helyett vagy felett, ízlés szerint döntse el mindenki magának, ott vannak az etnikai szempontok, amelyek minket érdekelnek, és a túlnyomóan román többségű Brassó megyének egymagában több lakosa van, mint Hargitának és Kovásznának összesen (2011-es adatok), így aztán a területi-adminisztratív reform eddig úgy néz ki, hogy magyar többségű megye nélkül hagy minket. Ami számomra nem kissé érthetetlen, hogy az erdélyi magyarság jövője szempontjából létkérdéssé vált problémával miért nem foglalkozik bővebben az értelmiségünk, a politikusaink és egyáltalán, az a réteg, akinek ez lenne a dolga, jelen pillanatban ugyanis a Nethuszár az egyetlen erdélyi blog, amely a kérdést igyekszik napirenden tartani, és erről az olvasóit is tájékoztatni.
A regionalizálás kérdéséről szóló átfogóbb elemzésünkkel hamarosan az olvasóink is találkozhatnak, addig is, egy perces néma csenddel és egy megosztással adózzunk Pató Pál emléke előtt.
A regonalizálásról eddig megjelent anyagok a Nethuszáron:
Ismét téma a regionalizálás: beolvasztják Székelyföldet?
Területi átszervezés: de facto már a “regionalizálás” útjára lépett volna Románia – mi lesz a magyar megyék sorsa?
Moszkva román hangja: a magyarok álmukban se gondolják, hogy lesz saját régiójuk
Ludovic O. megóvta azt a törvényt, ami önállóvá tette volna a Székelyföldet is tartalmazó Központi ADR-t
Miért is kéne aláírd a nemzeti régiókért indult polgári kezdeményezést? Íme a Nethuszár válaszai
Nem vicc: majdnem autonómmá nyilvánította Székelyföldet az Orban-kormány – egy reformjavaslat tündöklése, és ideiglenes bukása
(Nethuszár)