Premierlépés Bolojantól: egyeztetésre hívta a parlamenti pártok képviselőit
2025. 02. 24. 15:50:20
Ilie Bolojan ügyvivőelnök ma az elnöki palotában hívta össze egyeztetésre a parlamenti pártok képviselőit, a téma pedig Románia pozíciójának megtárgyalása a március hatodikán sorra kerülő Európai Tanács ülése előtt.
Szokatlan és egyedi lépés ez a román belpolitikában, ahol a külpolitikát hagyományosan az elnök képviseli, és eddig nem volt arra példa, hogy a Cotroceni palota pártokkal egyeztessen. A március hatodikai ET-ülés fontosabb témái között szerepel az Ukrajnának nyújtandó további segítség és az EU közös védelmi stratégiájának előkészítése, miután Donald Trump amerikai elnök kijelentette, hogy a jövőben csökkenteni kívánja az amerikaiak európai jelenlétét. A Bolojan által összehívott tanácskozás szerdán reggel kilenc órakor kezdődik.
FORRÁS: G4Media
KONTEXTUS: Akármi is járjon Ilie Bolojan fejében, ezzel a lépéssel máris feladta a leckét az őt követő elnöknek, hirtelen sokan lettünk olyanok, akik nem is értik, hogy ez miért nem így történt eddig is. Tekintve azonban, hogy Románia és Kelet-Közép-Európa számára veszélyes geopolitikai alkudozásoknak lehetünk tanúi, az a minimum, hogy egy nemzetközi tanácskozásra úgy érkezzen meg az államfő, hogy álláspontját osztják a parlamenti pártok is, legalábbis azok többsége, mert aligha várható el az AUR-tól, a POT-tól és az SOS Romaniától, hogy támogassák saját hazájukat – árulásuk bizonyítéka a román légtér védelméről szóló parlamenti szavazás, erről írtunk korábban is, lásd ITT.
Bolojanról ugyanakkor egyre több román sajtóorgánum ír úgy, mint a lehetséges következő elnökről, ehhez persze arra lenne szükség, hogy jelöltesse magát, a lépéstől azonban Bolojan mindeddig határozottan elzárkózott, bár az utóbbi időben mintha nem is az ő szándéka lenne a legfőbb akadály, értem ezalatt azt a nyilatkozatát, miszerint jelölése felrobbanthatja a kormánykoalíciót, amiben van némi logika. Ugyanakkor Ilie Bolojan népszerűsége, a román lakosság iránta tanúsított bizalma olyan faktor, ami még boríthatja az eddigi felállásokat, bár az idő is egyre szorítja az ügyvivő államfőt: március 15-ig kell leadni a jelöléseket, addig még a minimálisan szükséges 200.000 aláírást is össze kell gyűjtenie. Az viszont tény, hogy ezzel a mai lépésével ismét nőtt egy picit a román választók szemében.
(Nethuszár)