Tájkép csata előtt: ki lesz a román elnök?
2025. 02. 24. 12:00:13
Ahogy közeledik a megismétlésre kényszerített romániai elnökválasztások napja, úgy emelkedik megint a feszültség ebben az országban, amelyben nem önként tett vállalásunk miatt élnünk adatott. Megpróbálom felfesteni a jelenlegi nagyképet, bár a mioritikus tájaink belpolitikai valóságtalansága miatt ez nem egyszerű feladat.
A történetet kezdjük onnan, amiről mindenki hallott már: különböző amerikai politikai aktorok újabban nyíltan szólnak bele a romániai belpolitikai eseményekbe: Vance alelnök eddigi ismereteink szerint kétszer is bírálta Romániát az érvénytelenített elnökválasztás miatt, Elon Musk, Trump elnök fehér háziasított techmogulja pedig immár rendszeresnek nevezhető jelleggel emeli meg Călin Georgescu neolegionárius és protorasszista elnökjelöltet, egy amerikai különmegbízott pedig élénken érdeklődik a román külügyminiszternél a Tate-fivérek sorsa iránt.
Mindehhez hozzájárul még a kontinensünket eluraló pánik: Európában ma miden kancellárián vészforgatókönyvet készítenek arra az esetre, ha Amerika magára hagyná Európát, és a pánikroham alól Románia és a román politikai osztály sem kivétel. Ilyen körülmények között készülnek a májusi elnökválasztásokra, amelynek első és talán egyetlen célja, hogy az önmagukat következetesen szuverenistáknak nevező, ám a legutóbbi parlamenti szavazás óta immár nyíltan orosz érdekeket képviselő román izolacionista jelölt győzelmét meggátolják, hívják azt bárhogyan is, ugyanis az sincs még kőbe vésve, hogy Georgescu egyáltalán jelölt lehet.
Az első kérdés: egyáltalán indulhat-e majd Georgescu?
Arról már korábban is írtam, hogy a belpolitikai zsukák iránya Georgescu indulásnak eltiltása felé mutat. Iohannis lemondása után a mainstream pártok, de még az ellenzéki USR is, ha nem is vehemens, de mindenképp erőteljes jelzést küldött az ügyvivő elnökséget ellátó Bolojan irányába: tisztázni kell, hogy miért érvénytelenítették a választásokat! (Például Predoiu belügyminiszter kijelentése ITT, Lasconi USR-elnök felszólítása ITT)
A „tisztázás” fogalma ugyanakkor pont emiatt bonyolódik: az Alkotmánybíróság tavalyi döntéséhez mellékelt egy indoklást, ebben a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülésén bemutatott, később titkosítás alól feloldott dokumentumokra hivatkozik, mint olyanokra, amelyek igazolják, hogy sérült a választás tisztasága. Hogy ez most mennyire valós, mennyire adekvát, abba ne menjünk bele, erről már rengeteget írtam korában is, lásd a kapcsolódókat eme cikk végén. A román politikusok „tisztázásra” való felszólításai azonban több kárt okoztak, mint hasznot, legalábbis erősen valószínűsíthető, hogy amerikai szövetségeseink fejében is megfordult már: minek kell valamit tisztázni, amit egyszer tisztáztak, és meg is látták a sztori pajzsán a rést, ki is használták, használják.
Az Alkotmánybíróság elnöke, Marian Enache nemrég hosszabb interjút adott a Juridice.ro jogi szakportálnak, ebben pedig eléggé rejtélyesen fogalmazott Georgescuval kapcsolatosan is. Anélkül, hogy az interjút részletesebben ismertetném (érdeklődők számára: ITT olvasható), Enache által elmondottakból is az derül ki, hogy a CSAT dokumentumai alapján döntött, amikor az elnökválasztás érvénytelenítését rendelte el, míg Diana Șoșoacă jelölését azért utasította el az Alkotmánybíróság, mert az SOS Romania elnökasszonya a román alkotmány téziseivel ellentétes cselekedeteket helyezett kilátásba megválasztása esetén, értve ezalatt azt, hogy a termetes asszonyság Románia NATO-ból és EU-ból való kilépését szorgalmazta, és ezen a szokásán azóta sem változtatott.
Nos, ha az Alkotmánybíróság elnökének logikáján megyünk tovább, akkor sem Șoșoacă, sem Georgescu nem indulhatna májusi elnökválasztáson. Șoșoacă azóta sem tett le említett kilépéses álmairól, míg Georgescu nemcsak, hogy megtévesztésig hasonló retorikát használ, de egy Neamt megyei ortodox kolostorban tartott beszédében ki is jelentette, hogy a pártrendszernek véget vet. „Nem lesznek pártok! Egy sem!” – szögezte le, ami a román alkotmánnyal való szembemenetelés alfája és ómegája. Arról nem is beszélve, hogy Georgescu, függetlenül attól, hogy a CCR indokolásában megfogalmazottak mennyire valósak vagy sem, tényleg érdemtelenül nyerte az első fordulót, a szabályok kijátszásával ugyanis tisztességtelen előnyre tett szert, de erről is írtam már bővebben.
Erősen kérdéses tehát,
hogy mennyire jogállami lépés az, ha egy csalót ismét engednek indulni, csakhogy van itt egy óriási bibi: amikor azt írom, hogy csalót, és nem azt, hogy bizonyított csalót, az nem véletlen. Georgescu tisztességtelen kampányolását és az így szerzett tisztességtelen előnyét ugyanis egy bíróságnak kéne kimondania, ítélet formájában, egy kellőn széles nyomozás és kellő súlyú bizonyítékok mérlegelése után. Ez utóbbi nem nehéz feladat, csakhogy sok olyan ember bukását hozná magával, akik a jelenlegi bináris pártrendszerünk felső polcain üldögélnek, mint ilyen, hatalmukban áll blokkolni a vizsgálatok megindítását. Élnek is ezzel a hatalmukkal. Szóval, a jog és az Alkotmánybíróság logikáját követve sem Șoșoacă, sem Georgescu nem indulhatna a választásokon, és mivel ez így kéne legyen, ezért biztosra vehetjük, hogy nem így lesz!
De van-e egyáltalán értelme Georgescu eltiltásának?
Azonban, véleményem szerint, nincs abban ráció, hogy Georgescut és Șoșoacăt eltiltsák az indulástól – politikai és kampánytechnikai megfontolásból semmiképp! Ugyanis azt tudjuk, hogy Georgescu azért tudott ennyi szavazatot szerzeni, mert kijátszotta a TikTok algoritmusát, ehhez pedig megkerülte a politikai kampányokra vonatkozó romániai szabályozást. Ha ez a kiskapu bezárul, akkor vajon ugyanennyi szavazatot szerez majd májusiban is?
Márpedig ez a kiskapu bezárulni látszik, ahogy azt is számításba kell venni, hogy a PSD egyes alapszervezetei Georgescunak is szállítottak szavatokat, ahogy a másik szélsőjobboldali jelöltnek, Simionnak is, a PNL pedig saját pártkasszájából fizette Georgescu TikTok kampányát… Ezek a kiskapuk mind bezárulni látszanak, ráadásul Georgescu pénzesebb, vagyonosabb támogatóira rászállt az adóhatóság, egyéb támogatóit, mint például Horatiu Potra exlégiós zsoldosvezért a rendőrség vizsgálgatja szorgosan, így erősen kétséges, hogy akár Georgescu, akár Simion tud-e majd legalább annyi szavazatot szerezni, mint tavaly decemberben – persze, ha Simion elindul egyáltalán, ő ugyanis továbbra is Georgescu támogatására szólít fel. Kampánytechnikai szempontból a kérdés az: szerzett-e annyi támogatót tavaly december óta Georgescu, hogy legalább pótolni tudja a kiskapuk bezárása miatt kieső szavazatokat? Pontos választ erre nyilván nem lehet adni, de elnézve a legutóbbi általa meghirdetett bukaresti tüntetés alacsony létszámát, erősen hajlok arra, hogy a szuverenistáknak hazudott, valójában izonacionalista-kollaboráns politikai tábor felső határa volt a tavalyi szavazatszám, és ebbe a számba még beleértendő az említett kiskapuk általi segítség.
Lévén az AUR, a POT (Georgescu pártja) és az SOS Romania a parlamenti szavazáson a román légtér védelme ELLEN szavazott, így még saját szavazótáboraikat tekintve is lemorzsolódással számolhatunk. Románia lakosságának túlnyomó többsége ugyanis EU- és NATO-párti, elkötelezett nyugatias, de még ennél is többen vannak azok, akik az Orosz Föderációt és Vlagyimir Putyin Románia ellenségének tekintik. Márpedig úgy Georgescu, mint Simion és Șoșoacă előbb-utóbb beleütköznek majd ebbe az ellentmondásba, hiszen szavazóik döntő többsége NEM oroszpárti, hanem rendszerellenes, a kettő pedig nem biztos, hogy összemosható a választásokig, és nem biztos, hogy szavazatra is váltható.
Régi-új szereplők oldják meg a kérdést?
Szintén Georgescu eltiltása ellen szólna a régi-új szereplők megjelenése az elnökválasztási verseny belpolitikai színpadán. Victor Ponta indulása erősen valószínűsíthető, ő maga is ilyen irányú kijelentéseket tesz, ezzel pedig a PSD-s szavazótábor azon része, akik számára elfogadhatatlan Antonescu vagy bármilyen más nem PSD-s jelölt, és akik zömében a vidék konzervatív szavazóit (erős vallásosság, ellenérzések a homoszexuálisok jogaival szemben) jelentik, Pontával megkapják a maguk jelöltjét, ezzel pedig Georgescu és Simion számára jelentősen szűkülhet a potenciálisan szóba jöhető szavazóbázis.
Új szereplőnek ígérkezik George (Gigi) Becali. A Steaua focicsapat tulajdonosaként és különböző botrányairól híressé vált Becali jelenleg az AUR parlamenti képviselője, nemrég viszont arról beszélt, hogy az AUR-nak kötelessége jelöltet állítani, Simionnak pedig kötelessége elindulni, ha pedig ez nem történik meg, akkor ő indul el – egyelőre Simion pártelnökkel konzultál, ha pedig elutasításra talál az AUR részéről, akkor függetlenként jelölteti magát. Becali nemcsak azért érdekes, mert szintén nagy számú szavazót tud elvenni Georgescu orra elől, hanem azért is, mert a három párt képviselői közül egyedül ő viselkedett igazi szuverénként az utóbbi időkben – úgy szólt vissza Elon Musknak, hogy azon minden nemzeti érzelmű román bólogatni kezdett. Becaliban tehát nemcsak annak a lehetősége nyílik meg, hogy egyszerűen szavazatokat vigyen el a szélsőjobbról, hanem egy szép, értékelhető eredmény is benne van a pakliban, ami egy új szuverenista alakulat megjelenését is elhozhatja magával, ez pedig szilánkokra törné az AUR, Georgescu-féle POT és az SOS Romania moszkovita nézeteit egyelőre rendszerellenességük okán elnéző szavazótábort.
És mit csinál Bolojan?
A román mainstream média egyre többet emlegetni Ilie Bolojan jelenlegi ügyvivő elnök indulását, mint lehetséges opciót. Tény: a proeurópai szavazótábor nem akarja elfogadni Crin Antonescu jelölését. Az egykor Traian Băsescu elnök ellen puccsot vezető jelölt híján van annak a karizmának, annak megbecsülésnek, annak az erőnek, amely szükséges ashoz, hogy a második fordulóra felsorakoztassa maga mögé a romániai szavazótábor legalább felét, amennyiben pedig a második fordulóban Georgescuval kéne mérkőzzön, akkor ez életveszélyessé válhat…
Nem csoda tehát, hogy a népszerűségi listákat jelenleg vezető, bizalmat sugárzó, nyíltan kommunikáló Bolojan jelölése egyre gyakrabban kerül szóba úgy a román sajtóban, mint a parlamenti folyósok pletykáiban, ha ehhez pedig hozzávesszük a fent taglalt szélsőjobboldali előtörést gátló egyéb körülményeket, akkor könnyen juthatunk arra a következtetésre: Bolojan indulásával gyakorlatilag fölényes, meggyőző győzelmet lehetne aratni a komplett szélsőjobboldal felett, értem ezalatt, hogy egy izolacionista induló sem jutna be a második fordulóba. Persze, az adott körülményeket tudni kell kihasználni, ilyen téren pedig politikai osztályunk nem nevezhető eminens tanulónak…
Következtetés: induljon csak Georgescu!
Politikai szempontból tehát az lenne a legjobb: induljon csak Georgescu, majd kapjon is ki a választásokon. Erre MOST van meg minden esély, hogy a világ későbbi változásai milyen belpolitikai hullámokat gerjesztenek majd Romániában, az kiszámíthatatlan, az elnökválasztási eredmény újabb érvénytelenítése, esetleg egy idő előtti államfői lemondás már visszafordíthatatlan károkat okozna, és aligha lehetne meggátolni a komplett szélsőjobb hatalomra kerülését.
-örsh-
Kapcsolódó:
Biztos, hogy antidemokratikus a választások érvénytelenítése?
(Nethuszár)