Ez már az új klímapolitika? Az EB beperelte Romániát
2021. 12. 03. 18:51:46
Az Európai Bizottság pénteken úgy döntött, hogy az Európai Unió Bírósága elé idézi Romániát, amiért az ország nem tartotta be a 2018 október 18-án a bíróság által meghozott döntést, amely megállapította, hogy Románia nem tartotta be a hulladéktárolással kapcsolatos kötelezettségeit. Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter szerint különös módon járt el az EB.
Románia kötelezettségként vállalta, hogy 2009 július 16-ig bezárja az összes olyan hulladéktárolóját, amelyek nem kaptak működési engedélyt. Az Európai Unió Bírósága pedig megállapította, hogy az ország nem tartotta be ezen kötelezettségét, amely 68 hulladéktárolót érint – kezdi az ügy ismertetését a Digi24.
A jelenlegi már a második bírósági ügye Romániának ebben a kérdésben, és ez oda vezethet, hogy megfelelő szankciókat vetnek ki az ország ellen, amíg teljesülnek a vállalások. A hulladéktárolókkal kapcsolatos uniós direktíva (ez a bizonyos 1991/31/CE direktíva, románul ITT OLVASHATÓ) standardokat szab meg, és irányt mutat, illetve megoldásokat javasol arra nézve, hogy a tárolt hulladék a lehető legkisebb kárt okozza a környezetnek.
Három évvel a 2018-as bírósági határozat után Románia még mindig csak 24-et zárt be a 68 bezárandó hulladéktárolóból, ismételjük meg, az összesnek kellett volna 2009-ig bezárnia. A 44 még mindig működő tároló esetében pedig sok olyan is van, amelyeknél még csak a rehabilitálás sem kezdődött meg, mi több, terv sincs erre nézve, épp ezért, ahhoz, hogy Románia igazodni tudjon az uniós direktívához a lehető leghamarabb be kell zárnia és le kell pecsételnie ezeket a tárolókat.
Nagyjából ennyi az ipari hulladékfeldolgozás problematikája, de van itt más is: az EB szerint ugyanis a légszennyezettség csökkentése szintén elmaradt Romániában, holott az ország korábban kötelezettséget vállalt arra nézve, hogy kidolgoz és életbe léptet egy légszennyezettséget ellenőrző programot, ahogy azt a 2010/75/EU direktíva is előírja Románia számára.
Mit mond Tánczos Barna, környezetvédelmi miniszter
A Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva Tánczos úgy foglamazott, hogy „különös” az EB eljárása, ugyanis a három nagy légszennyező központból kettőt már bezártak (a két dévait), miközben a Govorán található hőközponttal az a baj, hogy ez szolgáltatja a város lakóinak a távfűtést, ezért nem lehet csak úgy bezárni. Ahogy azt Tánczos ismertette, a Megyei Tanács, mint a hőközpont tulajdonosa úgy döntött, hogy nem zárja be, igaz 2013-ig kapott haladékot, hogy modernizálja és az uniós szabályozással kompatibilissá tegye a hőközpontot, ám ez elmaradt.
Mi van most, és mi lesz ebből?
Nagy valószínűséggel egy iszonyatos pénzbírság (pénzmegvonások formájában) és a kötelező feladatok elvégzése következik. Az utóbbi évek korrupciója így üt vissza – miközben Románia alig felét tudta lehívni az előző költségvetési ciklusban számára kiírt kohéziós alapoknak, addig a minimálisan szükséges modernizálások is elmaradtak. A koronavírus által megroppant uniós gazdaság már a tavaly elfogadott Next generation EU támogatási tervében jelezte, hogy erősödni fog a szigor, ez pedig várhatóan a kohéziós alapokra is kihat, ahogy azok teljesítésének számonkérésére is.
A Next generation EU és a mögötte meghúzódó új európai filozófiáról ITT írtunk bővebben.
Kapcsolódó:
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!