Felhívás olvasóinkhoz: ragadjuk meg az utolsó esélyt!
2021. 01. 18. 13:51:22
Kedves olvasóink! A helyzet az, hogy 2021-es esztendőt úgy indítjuk, hogy máris akad egy probléma. Nem nagy, de nem is kicsi: a brüsszeli eurokraták EB-nevű szektája elkaszálta a Minority Safe Pack kezdeményezést. A jó hír az, hogy még midig van egy dobásunk, ráadásul ezzel alaposan beégethetjük Brüsszelt és a dölyfös eurokratákat, ez pedig a nemzeti régiókért indított aláírásgyűjtés. Miről van szó, és mit tudsz tenni te? Az alábbi gyors összefoglalónkból MINDEN, és minden IS kiderül – olvassátok el, osszátok szét, és ne akarjatok uralkodni!
Miről is van szó, mi az az európai uniós polgári kezdeményezés?
Teljesen megértjük azon olvasóinkat, akik szerint az, aminek ennyire hülyén hosszú neve van, attól óvakodni kell – csakhogy ez nem telemarketing, hanem egy jogi eszköz, amit arra találtak ki a törvényhozók, hogy az Európai Unió egyszerű polgárai is tudják hallatni a hangjukat. Legalábbis elvileg, mert a gyakorlati részét annyira bonyolulttá tették, hogy ember legyen a talpán, aki kiigazodik ebben a dzsungelben. Na, de, a fontosabb tudnivalók:
- az Unió polgárai, azok egy csoportja, egyesületei stb. kéréssel fordulnak az Európai Bizottsághoz, hogy szeretnének aláírásgyűjtést indítani valamely témában, ennek az a célja, hogy abban a témában a z Unió majd alkosson egy olyan jogszabályt, amely a kezdeményezők szerint helyes és üdvözlendő, segíti őket. A Bizottság esetleg azt mondja, hogy oké, lássatok neki.
- Ekkor elindul az aláírásgyűjtés. Alapesetben egy éve van a kezdeményezőknek arra, hogy összegyűjtsék az uniós kritériumoknak megfelelő aláírásmenyiséget. A kritériumok a következők: összességében minimum egymillió aláírás, és legkevesebb hét uniós tagállamban el kell érni a megszabott minimális aláírás-számot. Mindkét feltételnek teljesülnie kell, az Unió félmunkát nem fogad el.
- Az való igaz: attól, hogy egy kezdeményezés teljesíti ezen kritériumokat, még nem biztos, hogy el is éri céljait – az általuk javasolt témakörben hozandó jogszabályról vitatkozik az Európai Parlament, majd szavaz róla (a Minority Safe Pack át is ment ebben a körben), majd jön ismét az Európai Bizottság, ahol eldöntik, hogy foglalkoznak-e vele, vagy sem, ha igen, akkor törvénytervezetet írnak, amit ismét megvitat az EP, majd az egész cucc megy az Európai Unió Tanácsa elé, ahol ismét el kell fogadni, vagy valami hasonló – szóval, ikken, ezt rendesen megcsűrték.
Bővebben: Európai polgári kezdeményezés
Akkor nincs is esély arra, hogy ebből legyen valami?
De igen, van! Nehezen, de lehetséges – eddig összesen öt kezdeményezésnek sikerült teljesítenie ezeket a kritériumokat, és egyikből sem lett törvény – már csak Murphy törvénye is azt mondja, hogy előbb-utóbb egyvalakinek sikerülni fog. De Murphy törvényén túl ott van a nem kimondott, de mindannyiunk által ismert politikai törvényszerűség: amit sokan támogatnak, abból előbb-utóbb törvény lesz, valósággá válik. Ráadásul, szemben az MSP kezdeményezésével, a nemzeti régiós javaslat nem azt mondja, hogy valami nagyon extra, nagyon új dolgot akar szabályozni, hanem a meglévő rendszerekre koncentrál: azaz, a NUTS3 régió amúgy is létezik, a mi esetünkben pedig elég lenne, ha ezt végre élettel is megtöltenék, a jogszabályi keret pedig annyiban bővülne, hogy azok az etnikai kisebbségek, amelyek valamely földrajzi zónában többséget alkotnak (pl. Székelyföld), vagy jelentős számban vannak jelen (Kalotaszeg, Partium – hogy csak erdélyi példákat hozzunk fel), ott a régió megalakításakor a nemzetiségi szempont is kapjon kiemelt szerepet, azaz az államon belül kisebbséget képező népcsoportok érdekeit ne mellőzzék! PONT!
Nem akarunk többet annál, amit amúgy is enged(ne) a törvény, és amely a különböző állami központosító törekvések miatt egyelőre nem valósulnak meg. A koncepció ráadásul a klasszikus liberalizmus elveire épít, a szubszidiaritás, a döntési jogkör „helybenmaradása” pontosan ilyen elv, az már más kérdés, hogy az uniós brüsszeliták nem minden esteben követik a szabadelvűség téziseit.
Esély már csak azért is van, mert Románia is változóban van – ugyan a COVID-19 járvány, valamint a PSD által keltett közel egy évtizedes politikai válság nem kedvezett a szakmai légkörnek, az már most látszik, hogy az új román kormány is tisztában van azzal: amennyiben nem lép értelmeset, akkor szétesik az ország. Amennyiben nem lép, akkor komoly pénzeket veszíthet el – igaz ugyan, hogy jelenleg 80 milliárd euró jut Romániának a következő uniós költésgvetésből, de a múltkori sem volt kevés, és felét sem tudták lehívni, ennek egyik oka pont a régiók és a közigazgatási egységek elavult rendszere.
Várható, hogy ezen változtatni fognak, és ekkor nekünk nem lesz mindegy, hogy az Unió asztalán fekszik-e valami javaslatunk, vagy majd csak akkor kapunk észbe – más szóval: ha akkor állunk sorba jegyért, amikor a vonat már kifelé gurul az állomásról, akkor jó eséllyel lekéssük azt. Mindezekről már korábban is írtunk, a Nethuszár ugyanis a kezdetektől felvállalta ezt a kezdeményezést, annak támogatását, bár tisztában vagyunk azzal, hogy nem egy két személy által szerkesztett blog fogja megváltani a világot.
Bővebben itt tudsz olvasni ezekről a kérdésekről, a cikk viszont folytatódik 😊
Több mint aláírásgyűjtés: ez függetlenségi nyilatkozat! Támogasd!
Pénzügyi-adminisztratív autonómia – az ország számára logikus és kötelező reform. Mi tart vissza?
Lesz székely régió? Rajtunk múlik!
Székely kezdeményezés a nemzeti régiók védelméért
A román vállalkozó, aki támogatja a székely nemzeti régiókért folyó aláírásgyűjtést
Miért is kéne aláírd a nemzeti régiókért indult polgári kezdeményezést? Íme a Nethuszár válaszai
Dan Mașca, a POL elnöke: “lehet Erdély autonóm régió” (INTERJÚ)
Jogos a kérdés: mi van most, hol tartunk és merre megyünk?
Az aláírásgyűjtés hivatalosan tavaly, 2020 május hetedikén járt le – azonban a koronavírus járvány miatt az Unió illetékes szervei úgy döntöttek, hogy meghosszabbítják ezek határidejét. Nemcsak a székelyek aláírásgyűjtése, hanem az összes kezdeményezés kapott haladékot, a szabály értelmében KÉTSZER élhetnek ezzel. Az első hosszabbítás november hetedikéig szólt, majd utána életbe lépett a második hosszabbítás, ez 2021. február 7-én jár le. Tisztázzuk: ezt követően nincs több esély! Focinyelven szólva: a hosszabbítás második félidejében vagyunk, viszont itt nincsenek tizenegyesek, mi több, Messi sem nálunk játszik!
De hát megvan az egymillió és Magyarország már kipipálva, akkor mi van?
Akkor az van, hogy ez igaz: Szlovákia, Magyarország és Románia már első körben „beződűlt”, aztán a november hetedikei határidőre meglett Horvátország és Litvánia, kicsivel karácsony előtt pedig Svédország – összes hat ország lett kipipálva eddig, és kell még legalább egy! Jól állunk Spanyolországban (80%) és Szlovéniában (40% felett), de Lettország, Észtország, Belgium, vagy akár a testvéri finnek sem elhanyagolandó szempontok.
Túl ezen, a kérdés adott: miért a magyaroknak kampányolunk, és miért írjanak alá ők továbbra is? Azért, mert: AKI MÉG NEM ÍRTA ALÁ, az tegye meg – ugyanis az sem mindegy, hogy végül egy, másfél, vagy kétmillió aláírást teszünk le az asztalra. Magyarán: attól, hogy valamely ország teljesítette a kötelező minimumot, még nincs letiltva arról, hogy az ottani polgárok továbbra is aláírjanak. Ez az egyik, amit a magyaroknak figyelembe kell vennie – ha még nem írtad alá, akkor itt az idő. Ha vannak ismerőseid, barátaid, rokonaid, akik még nem írták alá, akkor itt az idő!
De már aláírtam, viszont aggaszt a dolog, szeretnék segíteni!
Először is, ha így van, akkor fogadd legmélyebb tiszteletünk és köszönetünk! Amiben tudnál segíteni, az a következő: a Nethuszár korábban is fenntartott egy külön rovatot erre a célra (Írd alá), de most külön választottuk a külföldi kampánytól, és elindult a Sign it Europe! rovatunk, benne csak idegen nyelvű anyagokkal. Jó, tudjuk nem mi hozzuk létre az összemagyarság idegen nyelvű könyvtárát, nincs sok anyag benne, de azok oszthatóak, terjeszthetőek és valid infókat tartalmaznak. Van egy még egy Facebookon futó videósorozatunk, a MinoStories, amely különböző népek szólásmondásaival színesíti a kampányt, ezt is ajánljuk figyelmedbe!
Ezen kívül a Sign it Europe kampánycsapata is működtet felületeket, a weben és a social médiában, valamint önkéntesek egy csoportja a Népesedés nevű honlapjukra tolt fel egy rakat idegen nyelvű anyagot – ezekből tudsz válogatni, innen tudsz továbbosztani, elsősorban külföldi ismerőseidnek, de a social media algoritmusa olyan, hogy az is segít, ha magyaroknak osztod, akik továbbosztják stb. Továbbá: nagy segítség lenne, ha a különböző felületeken impulzusokkal segítenéd a minket nem különösebben szerető algoritmust, azaz: kommentálj, lájkol és ossz meg olyan tartalmakat, amelyek a kezdeményezéséhez kapcsolódnak! A kommentálásnál vigyázz: ne légy rasszista, ne sérts meg tejes népcsoportokat! Egyrészt letiltanak a felületekről, másrészt ez a történet nem erről szól, hanem ezek ellenkezőjéről: arról, hogy mindenkinek joga van a napfényhez, a gyarapodáshoz, a kiteljesedéshez, anélkül, hogy ez mások rovására történjen!
Osztani való anyagokat, közösségi médiás felületeket itt találsz:
A Nethuszár rovatai:
Magyarul: Írd alá!
Idegen nyelveken: Sign it!
MinoStories: rövid videók különböző népek szólásmondásaival, több nyelven, naponta frissülő tartalommal
Nethuszár a közösségi médiában: Facebook, Insta, Twitter, YouTube
A Sign it kampánycsapata:
Webes felületek:
Facebook: Írd alá és Sign it Europe
Twitter: Írd alá és Sign it Europe
Insta: Írd alá és Sign it Europe
YouTube: Írd alá és Sign it Europe
Az önkéntesek által működtetett Népesedés oldala: népesedés.hu
Legyetek szeretve!
a Nethuszár szerkesztősége
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!